R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Şirket Maili Nasıl Açılır?

  Şirket maili genel mail adreslerinden farklı olarak şirketinizin alan adını uzantı olarak kullanan maillerdir. Daha profesyonel bir yaklaşıma sahip olmak için gereklidirler. Şirket maili nasıl açılır ve şirket maili açarken nelere dikkat edilmelidir?

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  25.04.2022 20:28 1265 6 dk okuma süresi
  Şirket Maili Nasıl Açılır?
  Son Düzenleme:

  Bir şirket maili genel mail adreslerinden biraz farklıdır. Şirket maili, @gmail.com veya @hotmail.com gibi bir uzantı yerine @r10.net gibi bir uzantı kullanır. Daha profesyonel bir yaklaşım olduğundan küçük işletmeler tarafından sıkça tercih edilir.

  Hangi türde bir şirkete sahip olursanız olun bir şirket mailine ihtiyaç duymanız söz konusu olabilir. Bu durumda şirket maili açabilmek için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Doğrudan hosting sağlayıcınızdan veya alternatif platformlardan şirket maili açabilirsiniz.

  Şirket maili nedir?

  Profesyonel bir şekilde oluşturulmuş şirket maili, şirketinizin özel alan adını kullanır. Şirketin yeni oluşturulduğu dönemlerde genel e-posta hizmetlerinden yararlanılarak bir e-posta oluşturulur. Ancak daha fazla profesyonel adımlar atılmak istenildiğinde özel şirket maili oluşturmak gerekir.

  Gmail veya Hotmail gibi genel e-postalar herkes tarafından oluşturulabilirler. Şirketler arası yazışmalarda ve çok daha fazlasında genel e-posta adreslerine gösterilen itibar biraz daha düşüktür. Şirketiniz için profesyonel bir e-posta oluşturmak için oldukça geçerli nedenlere sahip olabilirsiniz:

  • Şirket maili çok daha profesyonel görünür ve işinize önem verdiğinizi gösterir.
  • Diğer mail türlerine göre şirket mailinin hatırlanma olasılığı çok daha yüksektir.
  • Profesyonel bir şirket maili, meşru bir işletme olarak müşteri güvenini kazanmanızı sağlar.
  • Kendi alan adınızla e-posta göndereceğiniz için her e-postada markanızı tanırsınız.

  Şirket maili açabilmek için sadece ücretli hizmetlerden yararlanmanıza gerek yoktur. Birkaç teknik adımı başarılı bir şekilde geçtiğiniz zaman kolayca şirket maili açabilirsiniz. İnsanların sizi ciddiye almasını istiyorsanız şirketinizin kuruluşundan itibaren bir şirket maili kullanmalısınız.

  Şirket maili nasıl açılır?

  Şirket maili açmak istiyorsanız çeşitli maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Birçok hosting firması şirket maili açmayı hediye özellik olarak sunar. Google Workplace ve Microsoft Office 365 gibi hizmetlerden yararlandığınız zaman şirket maili açabilmek için belirli miktarda ücret ödemeniz gerekir.

  • Hosting hizmetine bağlı olarak bir şirket maili açmak için bir alan adına sahip olmalısınız. Alan adının yıllık maliyeti 10 dolardır.
  • Alan adını aldıktan sonra mail hizmeti almalısınız. Hosting firmaları aylık 5 dolar talep ederler. Google Workspace kullanırsanız aylık 6 dolar ödemeniz gerekir.

  Şirket maili için ödeyeceğiniz miktar açacağınız mail hesabı miktarına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca mail depolama alanı ve diğer farklı olanaklardan yararlanmak için ekstra ödeme yapmanız gerekebilir. Maliyet tahmini için sıkça kullanılan mail hizmetlerinin fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

  • Google Workspace: En düşük paketin maliyeti aylık 6 dolardır. 1 kullanıcı için destek söz konusudur. 30 GB depolama alanı sunar. Ek olarak birçok farklı uygulamaya erişilebilir.
  • Microsoft Office 365: En düşük paketin maliyeti aylık 12,50 dolardır. 1 kullanıcı için destek söz konusudur. 50 GB depolama alanı sunar. Ek olarak birçok farklı uygulamaya erişilebilir.
  • Zoho Mail: Ücretsizdir. Maksimum 5 kullanıcı için destek söz konusudur. 5 GB depolama alanı sunar. Ek uygulamara erişim yoktur.
  • Netinternet Kurumsal E-posta: En düşük paketin maliyeti aylık 14,79 liradır. Minimum 5 adet hesap alınma şartı vardır. 3 GB depolama alanı sunar. Çeşitli ek olanaklardan yararlanılabilir.

  1. cPanel ile şirket maili nasıl açılır?

  Bir hosting hizmeti alıyorsanız ve bunun içerisinde cPanel varsa şirket mailini ücretsiz olarak açabilme şansınız vardır. Çoğu hosting firması cPanel sunarlar ama bunun için sizden ek lisans bedeli talep ederler. Herhangi bir lisans bedeli ödemeden önce diğer servislerin fiyatlarına bakmalısınız.

  • cPanel giriş bilgilerini kullanarak sitenizin cPanel kısmına giriş yapın.
  • cPanel'e giriş yaptıktan sonra Email menüsünü bulun ve burada Email Accounts (E-posta Hesapları) linkine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan pencerede otomatik olarak oluşturulmuş bir mail görürsünüz. Bu sisteme ait bir mail adresidir. Herhangi bir şekilde silme işlemi yapmayın.
  • Renkli bir şekilde gözüken +Create (Oluştur) butonuna tıklayın ve şirket maili bilgilerini girmeye başlayın.
  • Username (kullanıcı adı) kısmına mail adresinizin ilk kısmı (@ işaretinden önceki kısım) gelmelidir.
  • Password (Şifre) kısmına daha sonradan hatırlayabileceğiniz ama güvenli bir şifre girin.
  • Optional Settings kısmından mail adresiniz için depolama alanı belirleyin.
  • Son olarak +Create butonuna basarak şirket mailini başarılı bir şekilde oluşturun.

  2. Google Workspace ile şirket maili nasıl açılır?

  Google Workspace şirket maili açmanın en kolay yollarından biridir. Gmail altyapısını kullandığı için genelde sıkça tercih edilir. Google Workspace ile bir şirket maili açmak istiyorsanız bir Google hesabına ihtiyacınız yoktur ama bir alan adına sahip olmanız gerekir.

  • Google Workspace sayfasına gidin ve Business Starter kısmındaki Kullanmaya başlayın butonuna tıklayın.
  • Google sizden şirket adı, çalışan sayısı ve şirketin bulundu ülke gibi bilgiler ister. Bu bilgileri doğru bir şekilde girin ve devam edin.
  • Bir sonraki sayfada sizde iletişim bilgileri istenir. Adınızı, soyadınızı ve mevcut mail adresini girerek devam edin.
  • Bir sonraki sayfada bir alan adına sahip olduğunuzu belirtin ve r10ornek.net gibi sahip olduğunuz alan adını yazın.
  • Sonraki sayfada ise alan adını tekrardan onaylayın ve bir sonraki sayfaya geçin yapın.
  • Bir sonraki sayfada sizden ikincil bir mail adresi istenir. Bu mail adresi kurtarma işlemleri için kullanılır.
  • Son adımda ise kullanıcı adını (@ işaretinden önceki kısım) ve şifrenizi belirleyin. Daha sonra hesap oluşturma butonuna tıklayarak şirket maili açma işlemini tamamlayın.

  3. Zoho Mail ile şirket maili nasıl açılır?

  Zoho Mail ile şirket maili açmak istiyorsanız bunu ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Ücretsiz planda 5 farklı mail oluşturabilirsiniz. Her kullanıcı için 5 GB depolama alanı sunulur. Tüm bunlar başlangıç seviyesinde hizmet arayanlar için fazlasıyla yeterlidir.

  • Zoho Mail sayfasını ziyaret edin ve Mail Lite kısmının altında yer alan Sign Up butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan sayfada ad, e-posta adresi veya cep telefon numarası ve şifre bilgileri talep edilecektir.
  • Üyelik oluşturduktan sonra karşınıza çıkan sayfada Sign up with a domain I already own seçeneğini seçili hale getirin.
  • Daha sonra form kısmına alan adınızı girin, Add butonuna tıklayın ve gerekli bilgileri doldurun.
  • Bunları yaptıktan sonra alan adınızı onaylamanız istenecektir. Gerekli adımları takip ederek onaylama işlemini tamamlayın.
  • Alan adınız onaylandıktan sonra mail oluşturmak için Add Users & Groups kısmına girin ve gerekli bilgileri doldurun.
  • Son olarak ise MX kayıtlarını yapılandırmanız gerekir. Alan adınızı MX kayıtlarını değiştirerek e-postaların Zoho Mail hesabınıza gelmesini sağlarsınız.

  Şirket maili kurmadan önce nelere dikkat edilmeli?

  Şirket maili kurmak oldukça kolay ve zahmetsiz bir iş olsa bile teknik detayları biraz can sıkıcı olabilir. Ayrıca bir şirket maili açtıktan sonra onu sorunsuz bir şekilde kullanabilmeniz önemlidir. Şirket maili açmaya karar verdikten sonra bazı durumları gözden geçirirseniz çok daha sağlıklı bir adım atarsınız.

  • G Suite veya benzeri bir hizmetten yararlanarak birden fazla şirket maili kurmak isterseniz ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.
  • Bir alan adına sahip değilseniz şirket maili oluşturamazsınız. Alan adı olmadan mail açmak istiyorsanız Gmail veya Hotmail kullanabilirsiniz.
  • Şirket maili açtığınız zaman onu standart e-posta programları, uygulamaları ve istemcileriyle entegre edebilirsiniz.
  • Şirket maili kullanırken bir hosting firmasından başka bir hosting firmasına geçerseniz tüm mail yapılandırmalarını beraberinizde getirebilirsiniz.
  • Şirket maili açmak için aktif bir internet sitesine ihtiyacınız yoktur. Alan adına sahip olduğunuz sürece kolayca şirket maili açabilirsiniz.
  • Şirket maili kullanırken doğru yapılandırmaları gerçekleştirirseniz insanlara toplu mail gönderebilme şansınız olur.

  Şirketinizin kurumsal düzeydeki tüm iletişimlerde şirket mailini kullanması gerektiğini unutmayın. Bir mail hizmeti seçerken hizmetin kolay kullanılabilir ve güvenli olduğundan emin olun. Mail hizmetine ek olarak farklı hizmetlere ihtiyaç duyup duymadığınızı gözden geçirin.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Şirket Maili Nasıl Açılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et