R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

  Modem nedir? Modem kurulumu nasıl yapılır? Modem kurulumu yapmak için gerekenler nelerdir? Detaylar R10 Blog da...

  Ersin Yıldırım Ersin Yıldırım 01.04.2022 17:36 402 3 dk okuma süresi
  Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  İnternete erişim için olmazsa olmaz bir iletişim aygıtı olan modemlerin oldukça kolay bir kurulum işlemi söz konusudur.

  Modülatör - demodülatör kelimelerinden türetilen “modem”, internete erişmek için gerekli olan bir donanımdır. Kendine has bir firmware ve web tarayıcı üzerinden erişilebilen bir yönetim arayüzüne sahip olan modemlerin kurulumu yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

  Adım Adım Modem Kurulumu 

  Sanılanın aksine modem kurulumu için driver, CD vb. gerekmez. Modem kurulumu yapmak için modeme kablo (ethernet) veya wireless (kablosuz) olarak bağlı bulunmak ve doğru bir şekilde IP almış olmak yeterlidir. (192.168.2.15 gibi) Modem kurulumuna başlamadan önce 12V adaptör ve ethernet kablonuzun hazır ve çalışır durumda olduğunu kontrol etmelisiniz.

  Birinci adım: Güç adaptörünüzü modeminize düzgün bir şekilde bağlayın.

  İkinci adım: DSL hat kablonuzu modemdeki DSL kısmına takın (İnce uçlu, iki kablolu olan)

  Üçüncü adım: Ethernet kablonuzun (RJ45) bir ucunu modemdeki LAN portuna diğer ucunu bilgisayarınıza bağlayın. Kablosuz ağ bağlantısı ile kullanım sağlayacaksanız buna gerek yoktur. İlk açılışta modemin kablosuz ağı genellikle şifresiz olarak veya default şifre ile aktif olmaktadır. 

  Modeminizin default wireless şifresini modem üzerinde yer alan etikette veya arama motoru sorgularında bulabilirsiniz.

  Dördüncü Adım: Modemin güç tuşuna basarak açılmasını sağlayın. Bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun internet tarayıcısına 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 yazarak enterlayın. Modem yönetim arayüzü sizi karşılayacaktır. Kullanıcı adı ve şifre kısmını boş geçerek, admin admin yaparak veya admin 123456 ile geçmeye çalışınız. Hata mesajı alırsanız internete bağlanabilen farklı bir cihazdan modeminizin arka tarafında etiket üzerinde yer alan marka model bilgisini (Everest SG V300 gibi) aratarak default admin şifresini edinebilirsiniz.

  Bu adımda hata yaşamamanız için 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 IP adresini Google, Bing gibi arama motoru widgetlerine değil doğrudan adres çubuğuna yazmalısınız. Aksi halde erişim sağlanamayacaktır.

  Beşinci Adım: Bu adımda karşınıza çıkacak ekranlar modem marka ve modeline göre farklılık gösterse de mantıki olarak aynıdır. Nitekim hemen hemen her modemde “hızlı kurulum sihirbazı” bulunmaktadır. DSL ayarları kısmında sizlerden istenecek olan abonelik kullanıcı adı ve şifre bilgisini internet servis sağlayıcınızdan telefon veya SMS yoluyla edinebilirsiniz. (r10@firmaadi.net Şifre: 1a125s31 gibi)

  Altıncı Adım: Yanıp sönen DSL ışığının sabitlenmesini ve internet ışığının yanmasını bekleyiniz. İnternet ışığı yandığında veya yeşil olduğunda (modem türüne göre değişebilir) internete bağlanmak için her şeyin hazır demektir.

  Modem Kurulumuyla İlgili SSS

  S: Her şeyi doğru bir şekilde yapmama rağmen DSL ışığı sabitlenmiyor ne yapmalıyım?
  C: Ankastreden konutunuza kadar uzanan hattın üzerinde ezilme, kırılma vb. sorunların olmadığını kontrol edin. Hizmet sağlayıcınızla iletişime geçerek hattınızın aktif olduğu ve verilen kullanı adı, şifre bilgisinin doğru olduğunu teyit ettiriniz.

  S: VDSL modeimdeki bağlantıyı ADSL modemle çoğaltabilir miyim?

  C: Modemleriniz “router” özelliğine sahipse mevcut bağlantınızı farklı bir modem üzeride çoğaltarak kablosuz istiasyonunuzu artırabilir, oda değişimindeki kablosuz sinyal gücü kaybını telafi edebilirsiniz.

  Bunu yapabilmek oldukça kolaydır. VDSL modeminizin boş bir LAN portuna taktığınız rj45 Ethernet kablosunun diğer ucunu ikincil ADSL modemdeki herhangi bir LAN portuna takın. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 8 ay önce
   Teşekkür ederiz

  İlgili İçerikler:

  VALORANT Satın Alma Geçmişi Nasıl Kullanılır?

  VALORANT satın alma geçmişi, oyuncuların yaptığı satın alım işlemlerini gösteren bir sistemdir. Bu veriler sayesinde satın alınan ürün ve hizmetlere hızlıca ulaşılır.

  VALORANT İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

  VALORANT oyununda isim veya nick değiştirmek, oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak nick belirlenmeli ve isim değişikliği bağlantısından gerekli alanlar doldurulmalıdır.

  Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir?

  Instagram'dan fotoğraf indirmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunun için uygulamalar kullanılabileceği gibi web tabanlı platformlar da tercih edilebilir.

  QR Kod Nasıl Oluşturulur?

  QR kod, oluşturulması son derece kolay olan bir tür barkoddur. Farklı yöntemlerle oluşturulan QR kod ile istenilen bilgiler, kullanıcılara kolaylıkla iletilir.

  Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et