R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Link Kısaltma Nasıl Kullanılır?

  Link kısaltma söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz pek çok farklı servis vardır. Link kısaltmanın nasıl yapıldığını ve en popüler servisleri hemen şimdi öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  14.04.2022 23:53 1816 4 dk okuma süresi
  Link Kısaltma Nasıl Kullanılır?
  Son Düzenleme:

  Sitenizde kullandığınız URL'ler oldukça uzun olabilirler. Bazı sosyal medya platformlarında URL'nin tamamını eklemek size sunulan karakter sınırında ödün vermek anlamına gelir. Tüm bu sorunlardan kurtulmak ve linkleri daha sadece hale getirebilmek için link kısaltma yapmanız gerekir.

  Link kısaltma servislerinin yaygın olarak kullanılmasının sebebi bunlardır. Sadece birkaç tıklama yaparak uzun bir linki kısa bir linke dönüştürebilirsiniz. Link kısaltma yaptığınızda kısa link doğrudan uzun linke çıkan bir aracı görevi görür. Bazı servislerde ise aradaki geçişlere reklamlar yerleştirilir.

  Link kısaltma nedir?

  Link kısaltma oldukça basit bir işlemdir. Bir link kısaltma servisinden yararlanarak uzun olan linki daha kısa hale dönüştürürsünüz. Link kısaltma ile URL kısaltma aynı anlama gelirler. Kullanıcılar link kısaltma gerçekleştirirken belli başlı beklentiler içerisinde olabilirler.

  • Standart link kısaltma servisleri: Bu link servislerinin kullanım amaçları bellidir. Basit bir şekilde linki kısaltırlar ve size sunarlar. Ücretsiz veya ücretli üyelik oluşturarak kısa linklere ait verileri takip edebilirsiniz.
  • Özelleştirilebilir link kısaltma servisleri: Bu link servisleri kısa linkleri özelleştirme imkanı sunarlar. Markanıza ait bir kısa link uzantısı olmasını istiyorsanız bu servislerden yararlanmanız gerekir. Genelde ücretlidirler.
  • Reklamlı link kısaltma servisleri: Bazı kullanıcılar paylaşım yaparak para kazanmaya çalışırlar. Link kısaltılır ve paylaşılır. Kullanıcı linke tıkladığı zaman önce bir reklam görür ve ardından hedef siteye ulaşır. Linki paylaşan kişi reklamlardan para kazanır.

  Hangi link kısaltma servisini seçerseniz seçin ihtiyacınız olan en önemli şey kısalttığınız linkleri bir arada görebilmek ve onlara ait verileri inceleyebilmektir. Link kısaltma servisi seçerken size bu imkanı sunup sunmadıklarını gözden geçirmeniz oldukça önemlidir.

  Bitly kullanılarak link nasıl kısaltılır?

  Bitly kullanarak link kısaltma yapabilmek oldukça kolaydır. Bitly ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı üyelik şekli sunar. Ücretli üyeliklerde kişiselleştirilmiş kısa link oluşturabilirsiniz. Özellikle markanıza ait bir link olmasını istiyorsanız bunu kullanabilirsiniz.

  Ücretsiz bir Bitly hesabı oluşturduğunuzda kısa linklere ne kadar tıklandığını görebilirsiniz. Çok fazla kısa link oluşturuyorsanız ve verileri takip etmeniz gerekiyorsa ücretsiz üyelik açmak yeterli olacaktır. Ardından tek yapmanız gereken Bitly üzerinden linkleri kısaltmaya başlamaktır.

  • İlk olarak kısaltmak istediğiniz link adresini kopyalayın. Örneğin, https://analiz.r10.net/ adresini kullanabiliriz.
  • Ardından tarayıcınızda yeni bir sekmede https://bitly.com/ adresine giriş yapın.
  • Ekranınızda gözüken "Shorten your link" kutucuğuna daha önce kopyaladığınız link yapıştırın ve "Shorten" butonuna tıklayın.
  • Bitly saniyeler içerisinde linki kısaltacaktır. Artık tek yapmanız gereken kısa linkin yanında yer alan "Copy" butonuna tıklayıp linki kopyalamaktır.

  TinyURL kullanılarak link nasıl kısaltılır?

  TinyURL en çok kullanılan link kısaltma servislerinden biridir. Oldukça basit bir şekilde kullanılır. Linklerinizi kısaltmak ve anında paylaşmak istiyorsanız fazlasıyla kullanışlıdır. Verilerinizi kontrol etmek için ise ücretli abonelik oluşturmanız gerekir.

  • İlk olarak kısaltmak istediğiniz link adresini kopyalayın. Örneğin, https://analiz.r10.net/ adresini kullanabiliriz.
  • Ardından tarayıcınızda yeni bir sekmede https://tinyurl.com/app/ adresine giriş yapın.
  • Ekranınızın hemen sol tarafında gözüken "Enter a long URL to make a TinyURL" yazılı kısmın altındaki boşluğa linki yapıştırın ve "Make TinyURL!" butonuna tıklayın.
  • TinyURL saniyeler içerisinde linki kısaltacaktır. Artık tek yapmanız gereken karşınıza çıkan sonuç alanındaki "Copy" butonuna tıklayın linki kopyalamaktır.

  Diğer popüler link kısaltma servisleri nelerdir?

  Aralarından seçim yapılabilecek çok fazla link kısaltma servisi vardır. En popüler olanlardan Bitly ve TinyURL şeklindedir. Zaman zaman Goo.gl şeklinde kısaltılmış linkler görebilirsiniz. Google artık link kısaltma servisini desteklemediği için bu servisi kullanamazsınız.

  R10.us

  R10 Link Kısaltma Aracı kullanımı oldukça basit bir araçtır. Tek ihtiyacınız olan bir linktir ve bunu ilgili kutucuğa yerleştirip "Kısalt" butonuna tıklamaktır. Ek veriler sunmaz ve çok farklı işlevlere sahip değildir. Pratik kullanım için zahmetsiz ve oldukça hızlıdır.

  Rebrandly

  Rebrandly benzersiz sayılabilecek bir link kısaltma servisidir. Markalar özelleştirilmiş linkler oluşturabilirsiniz. Bu konuda size ihtiyaç duyduğunuz her türlü desteği sunar. Her linkin tıklanma durumunu takip edebilmek için çeşitli verilere ulaşabilirsiniz.

  BL.INK

  BL.INK hem link kısaltan hem de linklere gelen trafiği kontrol etmenizi sağlayan bir servistir. Genel verilere ek olarak trend olan linkleri gösterir. Tıklanmaları günlük bazda inceleyebilirsiniz. Özelliklerinden yararlanabilmek için hem ücretsiz hem de ücretli abonelik imkanı mevcuttur.

  Short.io

  Short.io diğerleriyle karşılaştırıldığında çok daha kapsamlı özellikler sunar. Her ziyaretçiye aynı sayfa için farklı bir link gönderebilirsiniz. Ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı aboneliğe sahiptir. Çok daha gelişmiş verilere ve özelliklere ihtiyacınız varsa bu servisten yararlanabilirsiniz.

  Sniply

  Sniply benzersiz bir link kısaltma servisidir. Kısa linklere ait verileri yakından takip edebilirsiniz. Linklere harekete geçirici mesaj eklemenizi sağlar. Birisi linkinize tıkladığında ekranın alt kısmında ondan yapmasını istediğiniz bir işlem talebinde bulunabilirsiniz.

  Link kısaltma servisleri uzun linkleri kısaltsalar bile artık pek çok sosyal medya servisinin bunu otomatik olarak yapabildiğini bilmek gerekir. Örneğin Twitter, t.co şeklinde linkleri kısaltır. Ancak link kısaltma servisleri bir link ile ilgili verileri yakından takip etmek için hala kullanışlıdırlar.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TRT 1 Frekans Ayarı Nasıl Yapılır? EURO 2024 Maçlarını Şifresiz İzlemenin Yolu!

  EURO 2024 heyecanını TRT 1'den takip etmek isteyenler, maçları kesintisiz ve şifresiz izlemek için frekans ayarlarını güncellemeli. Peki, TRT 1 frekans ayarı nasıl yapılır? İşte adım adım anlatım...

  Digitürk'te TRT 1 Neden Yok? TRT 1 Kaçıncı Kanalda? Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

  TRT 1'in yayın akışını kaçırmak istemeyenler, "Digitürk'te TRT 1 neden yok?" sorusunun cevabını ve güncel frekans bilgilerini merak ediyor. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın heyecan dolu maçları TRT 1'de! İşte tüm detaylar...

  EURO 2024'te TRT 1 Yayın Sorunu Nasıl Çözülür? Şifresiz Maç Keyfi İçin Adım Adım Rehber

  EURO 2024 maçlarını TRT 1'den şifresiz izlemek isterken sorun mu yaşıyorsunuz? İşte TRT 1 yayın sorununa çözüm yolları ve frekans ayarlama rehberi...

  Linux Nasıl Kurulur? Adım Adım Kurulum Rehberi!

  Linux'u kolayca kurmak için adım adım kılavuz! Bu rehberle, USB flash sürücü kullanarak Linux'u nasıl yükleyeceğinizi ve çift önyükleme yaparak Windows ile birlikte nasıl kullanacağınızı öğrenin.

  Link Kısaltma Nasıl Kullanılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et