R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?

  Kaliteli bir içerik oluşturulurken dikkat edilmesi gereken tüm esasları sizler için anlattık.

  Doğukan KOZBA
  Doğukan KOZBA R10 Editörü
  28.04.2022 19:51 970 5 dk okuma süresi
  Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?
  Son Düzenleme:

  Kaliteli İçerik, Google arama motorunun algoritmalarına uyumlu, kullanıcı deneyimi yüksek ve ilgili anahtar kelimeye yönelik kullanıcıların merak ettiği tüm sorulara yanıt veren makale türüdür. Kaliteli ve SEO uyumlu içerikler, Google arama motorunda çok daha iyi sıralama aldığı için başta içerik üreticileri olmak üzere tüm web sitesi sahiplerinin bu kavrama ve sürece hakim olması gerekmektedir. İçerik, Site içi SEO konusunun da temelini oluşturan, genel anlamda SEO sürecinin yapı taşları arasındadır.

  Kaliteli bir içerik oluşturabilmek için bazı yardımcı araçlardan faydalanmak gerekmektedir. Bu sürecin ilk aşaması olan Anahtar Kelime Analizinde Semrush aracı süreç boyunca ciddi anlamda fayda sağlayan bir araçtır. İçeriğe başlamadan önce rakiplerin analiz edilmesi de önemlidir. Örneğin, “İnternetten Para Kazanma” kelimesine yönelik bir içerik üretilecek ise içerik en az 3000 kelimenin üzerinde olmalıdır çünkü bu anahtar kelimede sıralama alan ilk on sitenin neredeyse tamamında içeriklerdeki kelime sayısı oldukça fazladır. Analiz sürecini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra içeriğimizin devamında yer alan konulara da dikkat ederek süreci başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

  Anahtar Kelime Analizi

  Kaliteli bir içerik oluşturmaya başlamadan önce Anahtar Kelime Analizinin yapılması gerekmektedir. Analiz sonucunda kullanılacak olan anahtar kelimeler seçildikten sonra oluşturulacak olan içerik bu kelimelere göre dizayn edilmelidir. Anahtar kelime analizi için kullanılabilecek bazı kaynaklar;

  • Semrush,
  • Ahrefs,
  • KeywordTool,
  • KWFinder.

  "SEO Uyumlu" kelimesini KeywordTools aracından analiz ettiğimizde;

  resimdeki gibi bir sonuç karşımıza çıkmaktadır. Buradan yola çıkarak, SEO Uyumlu İçerik yerine SEO Uyumlu Makale kelimesinin tercih edilmesi daha mantıklı bir karar olacaktır çünkü iki kelimenin aylık arama hacmi yani “Search Volume” değerleri arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. Anahtar kelime analizi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da “Trend” bölümüdür. “SEO Uyumlu Makale Nedir” kelimesinde herhangi bir değişiklik olmamakla birlikte SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır” kelimesinin trend seviyesi %51 olduğu için iki kelimenin son aydaki arama hacimleri birbirine eşittir. "Competition" yani rekabet durumu ikinci örnekte daha düşük olduğu için bu kelimenin tercihi daha doğru bir karardır.

  Anahtar Kelimelerin Kullanım Alanları

  • Başlık Etiketi
  • Dahili Bağlantılar
  • Resim Alt Etiketi
  • Meta Açıklaması
  • Ara Başlıklar (h2 ve h3 gibi.)

  Farkınızı Ortaya Koyabileceğiniz Anahtar Kelimeler Seçin!

  Bitcoin Nedir, başlığına sahip bir anahtar kelimeye yönelik içerik üretildiğinde ciddi bir vakit kaybı yaşanacaktır çünkü bu kelimede yer alan ilk on sitenin tamamı otoriter siteler olmakla birlikte alternatif kelimelerde de yine bu siteler sıralama almaktadır. Diğer yandan, bunun tek sebebi ilgili sitelerin otoriter olması değil, farkın da ortaya koyulamamasıdır. Bu sitelerin hepsi bu kelimeye yönelik hali hazırda kaliteli içerikler ürettiği için bu noktada ortaya yeni bir fikir koymak veya değer oluşturmak pekte mümkün olmamaktadır.

  Alternatif Anahtar Kelimelerin Önemi

  Anahtar kelime analizi yaparken görselde de görüldüğü gibi alternatif kelimelerin içerikte geçirilmesi çok önemlidir. Örneğin, içerik oluşturulurken “SEO Uyumlu Makale Örneği” başlığına sahip alternatif bir kelimenin kullanılması, ilgili içeriğin SEO uyumunu arttıracaktır. Bazı anahtar kelimelerde alternatif kelimelerin arama hacmi en az odak anahtar kelimedeki gibi yüksek olduğu için ilgili içeriğin daha fazla hit çekebilmesi adına bu konu kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

  Semrush'da yer alan “Keyword Magic Tool” aracındaki sol bölümde yer alan alternatif öbeklerden yararlanmak önemlidir.

  Google arama motorunda “SEO Uyumlu Makale” şeklinde bir arama yaptığınızda “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümündeki soru kalıplarını FAQ Scheması veya H3 gibi etiketlerle de kullanarak içeriğin SEO uyumunu arttırılabilir.

  Arama sonuçlarının ilk sayfasında “İlgili aramalar” bölümündeki alternatif kelimelerin H2 ve H3 gibi etiketlerle kullanılması da fayda sağlayan bir diğer husustur.

  Kullanıcı Deneyimi

  Üretilen içeriklerin kullanıcılar tarafından okunacağını göz önünde bulundurarak içerik oluşturmaya özen gösterilmelidir. Google arama motorunda ilk 10 sırada yer alan birçok sonuç kullanıcılara en iyi deneyimi sağlayan sitelerden oluşmaktadır. Bu yüzden içerikler sadece arama motoruna yönelik değil, kullanıcılara yönelikte oluşturulmalıdır.

  PPT Formülü

  "PPT Formula" adı verilen formül, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartmaktadır. Preview, Proof ve Transition kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bu formül temelde aşağıda yer alan esaslara dayanmaktadır.

  • İlk bölümde kullanıcıların beklentilerini karşılanmalıdır. Kullanıcılar içeriğin ilk paragrafını okurken doğru yerde olduğunu anlamalıdır. (Preview)
  • Kullanıcılara konuya hakim olunduğu hissettirilmelidir. (Proof)
  • Geçiş bölümlerini doğru yapmalı, kullanıcılar içeriğin devamında anlatılan konuları okumaya devam etmelidir. (Transition)

  Ara Başlıkların Kullanımı

  Ara başlıklar hem SEO uyumu açısından hem de Kullanıcı Deneyimi açısından oldukça önemlidir çünkü düz bir metnin okunabilirliği parçalara bölünmüş bir metnin okunabilirliğine oranla çok daha düşüktür. Ara başlıklar alternatif anahtar kelimelerden seçebileceği gibi konuyu anlatan kelimeler de kullanılabilir. 

  Alakalı Resimler

  İç görsel kullanımı birçok web sitesinde sadece anahtar kelime - alt etiket kullanmak için uygulanan bir strateji olsa da içeriği tamamlayacak resimlerin kullanılması, kullanıcıların içeriği okumaya devam etmesi açısından önemlidir. Örneğin: İnfografik, Çizelgeler ve konuyla ilgili Screenshotlar kullanmak, içeriğin kalitesini büyük ölçüde arttıracaktır.

  Yönlendirici Sonuç

  Yurt dışındaki içerik üreticilerinin sıklıkla kullandığı bir metot olan sonuç bölümü içeriklerde kullanıcı deneyiminin arttırılması için çok önemli bir bölümdür. Sonuç bölümünde şu ifadeleri kullanmak yerine: “İçeriğimizi beğenmeyi unutmayınız. Bizleri Telegram ve Instagram gibi platformlardan da takip edebilirsiniz” Yazdığınızın içeriğin bir özetini kullanın.

  Örnek bir sonuç cümleleri;
  Bu içeriği yazarken xxx kaynaklarından yararlandık.
  Bu konu hakkında merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

  Sonuç bölümünde kullanıcıyı yönlendirmek de çok önemlidir. Kullanıcıyı içeriğin ilk bölümünde içeriğe hapsedip devamında da memnun etmişseniz son bölümde yönlendirerek yorum atmasını sağlayabilirsiniz. Bu hem etkileşimi arttıracak hem de kullanıcının içerikte kalma süresini arttıracaktır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum
  • Göktuğ Derin
   Göktuğ Derin 2 yıl önce
   Eline sağlık üstadım Kozba kanalından ve forumdan yazdıklarını burada da görmek mutlu etti. Hayırlı uğurlu olsun.
   • Doğukan KOZBA
    Doğukan KOZBA 2 yıl önce
    Teşekkürler üstat, bu platformda da elimizden geldiğince faydalı olmaya çalışacağız.

  İlgili İçerikler:

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  TikTok’tan Yeni Karar: Yapay Zekayla Oluşturulan İçerikler Etiketlenmeye Başladı!

  TikTok, yapay zeka ile üretilen içerikleri etiketleyerek şeffaflığı artırıyor. OpenAI ve benzeri platformlar tarafından üretilen görseller de etiketlenecek.

  X Platformu, Yetişkin İçerikli Topluluklara Yeşil Işık Yakıyor!

  X (Twitter), kullanıcılarının oluşturduğu "Topluluklar" içinde yetişkin içeriğine yer verme kararı almayı düşünüyor.

  Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et