R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Factorio Başlangıç Rehberi

  Factorio, fabrika kurma ve otomasyon yapma oyunu. Bu ipucunda Factorio başlangıç rehberi hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  15.10.2022 16:40 1886 4 dk okuma süresi
  Factorio Başlangıç Rehberi
  Son Düzenleme:

  Günümüzün en popüler oyunları arasında Factorio yer alıyor. Factorio, yıllardır geliştirilen ve 2020 yılında tam sürüm olarak piyasaya sürülen bir simülasyon oyunu. Kullanıcılar, bu oyunu oynayarak fabrika kurma yolunda ilerliyor ve yeni araştırmalarla daha da gelişiyor. Amaç, otomatik çalışan bir fabrikaya sahip olmanın yanı sıra gezegenden kurtulmaya çalışmak. Pek çok özelliğe sahip oyuna yeni başlayanların bazı alanlarda bilgi sahibi olması gerekiyor.

  Factorio başlangıç rehberi

  Maden toplamaya başlama

  Factorio oynamaya başlarken yapılan ilk şey, çevredeki kaynakları toplamak. Bu kaynaklar arasında odun, demir ve kömür gibi pek çok kaynak var. Ağaçlar, odun kaynağı sağlarken madenler, çeşitli cevherlerin çıkarılması için kullanılıyor. Ayrıca su da ilerleyen zamanlarda lazım olacak bir kaynak.

  Oyuna başlarken kullanıcıya, kömür ile çalışan maden sondaj aracı veriliyor. Oyuncu, bu aracı istediği bir madene kurarak üretime başlıyor. Tavsiyemiz başlangıç için demir veya kömürü tercih etmek. Maden ve ağaçlar elle de toplandığından kullanıcı, sondaj makinesi çalışırken aynı anda toplama işlemi yapma imkanına sahip.

  Factorio başlangıç rehberi verirken sondaj makinesine nasıl kömür eklendiğinden de söz edelim. Makineye E ile tıklanmalı ve sonrasında toplanan kömürler makinenin yakıt kısmına eklenmeli. Bu şekilde cevherler toplanıyor. Eğer makine dolarsa daha fazla cevher toplamıyor. Buna da özen göstermek lazım.

  Üretim ve ısıtma

  Madenlerden toplanan eşyaların ısıtılması ve işlenmesi gerekiyor. Bunun için E tuşuna bastıktan sonra sağ sekmede üretim bölümü yer alıyor. Burada her araştırma sonrasında yeni eşyalar ile karşılaşılıyor. Başlangıçta birkaç eşya bulunsa da bir süre sonra daha çok eşya üretilebilir hale geliyor.

  Üretim bu şekilde yapılırken ısıtma işlemi için fırın gerekiyor. Fırın üretimi için gerekli malzemeler üretilecek eşyanın üzerine gelince gözüküyor. Fırın üretimi sonrasında cevherler, kömür ile birlikte ısıtılmalı. Daha sonra işlenen cevherler sayesinde diğer eşyalara geçiş yapılmalı.

  Factorio başlangıç rehberi yazımızda ek olarak şu bilgiyi de verelim. Başlangıçta kömür ile çalışan fırınlar bulunsa da bir süre sonra elektrikli fırınlar kullanılmaya başlanıyor. Bu da otomasyon için önemli bir adım.

  Araştırma yapma

  Araştırma, yeni eşyaların açılması için gerekli olan bir özellik. Araştırma yapmak için bilim laboratuvarı kurmak gerekiyor. Bu laboratuvarların sayısı önemli değil. Ne kadar çok olursa o kadar hızlı gelişmek mümkün!

  Araştırma laboratuvarının kaynağıysa iksir görünümünde renkli şişeler. Her bir iksirin farklı amaçları bulunuyor. Bu iksirler, laboratuvarlara dağıtıldıkça yapılan araştırmalar hız kazanıyor. Başlangıçta elle yapılan bu işlem, bir süre sonra yerini otomasyona bırakıyor. Yani araştırmalar için gerekli olan kaynaklar, otomatik bir şekilde aktarılıyor.

  Araştırmalar ile roket, çimlendirme, tren, elektrik ve devre elemanı gibi birçok eşya kategorisi aktif hale geliyor. Ayrıca bazı araştırmaları tamamlamak için bir önceki araştırmaların yapılması gerekiyor.

  Savunma hattını güçlendirme

  Oyunun en can alıcı noktalarından birisi yaratıkların olması. Yaratıklar, oyunu daha eğlenceli hale getirse de yeni başlayanlar için büyük dert olabiliyor. Çünkü yaratıklar, öylesine saldırganlar ki üs kuranlar, güzel bir şekilde gelişmeli. Factorio başlangıç rehberi başlığı altında bu detaya büyük bir önem gösterilmeli.

  Yaratıklar, oyuna başlayan bir kullanıcının bir süre sonra karşılaşacağı canlılar. Bu yaratıkların olması oyuna enerji katıyor. Yaratıklardan korunmanın yolu savunma hattını güçlendirmek. Bunun için duvar inşa etme, roket atar geliştirme, silah yapma ve savunma araçları yerleştirme gibi olanaklar mevcut.

  Elektrik teknolojisi

  Otomasyonun önemli özellikleri arasında enerji sistemi yer alıyor. Elektrik çağına geçiş yapan bir kullanıcı, artık kömür yerleştirmekle uğraşmıyor. Doğrudan elektrik telleri ile bölgelere enerji taşıyor. Elektrik telleri, aygıtlara bağlanmadığından yani tellerin aygıta yakın olması yeterli olduğundan bu, oyunculara kolaylık sağlıyor.

  Oyunda başlangıçta su kullanılarak elektrik üretimi yapılıyor. Bir süre sonra kömür enerjisi ve nükleer enerji gibi yöntemlere geçiliyor. Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi enerji, otomasyonda büyük bir öneme sahip.

  Bantlar ve taşıma aygıtları

  Otomasyon yaparken kullanılması gereken aletler arasında bant ve taşıma aygıtları yer alıyor. Bantlar, ürünlerin belirli alanlardan geçmesini sağlar. Kullanıcı, bantların yönünü belirleyerek eşyayı bir noktadan diğer noktaya taşıyor.

  Bantlara ek olarak taşıma aygıtlarının da bilinmesi gerekiyor. Taşıma aygıtları, eşyayı, makine veya bantlardan alarak istenilen makineye veya bantlara koyabiliyor.

  Factorio başlangıç rehberi ile birlikte bilinmesi gereken bir diğer şey, eşyaların seviyeleri olmakta. Bantlar ve taşıma aygıtlarının önemli özelliklerinden birisi, seviyesi arttıkça daha hızlı hale gelmesi. Bu da işlemlerin daha hızlı olmasını sağlayan bir durum.

  Otomasyona geçiş

  Oyunun mekanikleri anlaşılır ve kolay bir şekilde yer aldığından oyuncular, başlangıçta zorlanabilir. Ancak bir süre sonra sistemleri öğrendiği için neyin nerede olduğunu bileceklerdir. Bu da kullanıcının hızlı bir şekilde oynamasına vesile oluyor. Bu özellikler bilindikten sonra yapılması gereken, fabrikaların otomatik bir şekilde çalışmasını sağlamak. Böylece de daha çok gelişmek.

  Bu içeriğimizde sizlere Factorio başlangıç rehberi ile ilgili bilgiler sunmuş olduk. Sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Meta’nın Ray-Ban Akıllı Gözlükleri Gelişiyor: Artık Tur Rehberi Olabilecek!

  Meta'nın Ray-Ban akıllı gözlükleri artık tur rehberiniz olacak. Bu eşsiz teknolojik cihaz, çevrenizdeki önemli yerleri tanıyıp bilgi sunuyor.

  Instagram'a Yepyeni Filtreler Geldi: Ancak Meta; Bu Bir Başlangıç Dedi!

  Instagram'daki güncelleme ile artık fotoğraflarınızı daha etkileyici hale getirebilirsiniz. Meta, Instagram için yenilikçi filtreler getirdi!

  BHA 3452

  Windows 11 Nasıl İndirilir? Windows 11 Kurulum Rehberi

  Windows 11 indir işlemi, insanların araştırmasını yaptığı bir şey. Bu ipucunda sizler için Windows 11’in nasıl indirileceğini açıklayacağız.

  Google Haberler'de Yer Almak için Başvuru Rehberi: Google News Kaydı nasıl alınır?

  Google News Kaydı nasıl alınır, web siteleriniz Google haberler sekmesinde nasıl gösterilir detaylı rehber

  Factorio Başlangıç Rehberi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et