R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  En İyi 20 Site Hız Testi Aracı!

  Kullanıcılar en iyi site hız testi araçlarını merak edebilir. Bu başlık altında 20 farklı site hız testi aracını açıklamak isteriz.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  28.01.2023 15:07 2713 8 dk okuma süresi
  En İyi 20 Site Hız Testi Aracı!
  Son Düzenleme:

  Bir kullanıcı, site kurarak bu işten para kazanmak isteyebilir. Bunun yanı sıra bu işi eğlence amaçlı da yapmaya çalışabilir. Site kurup yönetirken önemsenmesi gereken birçok detay mevcut. Bunlardan birisi hız olmakta. Bir ziyaretçi, web sayfalarında gezerken her sayfanın hızlı olmasını talep eder. Eğer site yavaş olursa bu durum, ziyaretçinin siteden erken çıkmasına neden olur. Google ve Bing gibi botlar da site hızına önem göstererek sayfaları sıralar. Bundan dolayı site hızının önemsenmesi gerekir.

  Site hız testi aracı nedir?

  Site hız testi aracısitenin performans ölçümünü yapıp rapor sunan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar sitelerinin ne kadar verimli olduğunu öğrenmekte. Bu tür araçlar, sitenin hızını ölçerken hızı etkileyen etkenleri de paylaşır. Bu sayede siteyi yavaşlatan özellikler hızlıca tespit edilir.

  Sayfa hızının önemi

  Sizlere en iyi site hız testi araçlarından sunmadan bir bilgi daha vermeliyiz. Sayfa hızı, öncelikli olarak kullanıcıları etkiler. Kullanıcılar, site hızı yavaş olan bir siteye pek girmek istemez. Yapılan testlere göre ziyaretçilerin %40’ı, 3 saniyeden uzun yükleme süresine sahip siteyi tercih etmiyor.

  Site performansının yavaşlaması pek çok şeyi tetikleyebilir. Bunlardan birisi arama motorlarını etkilemesi. Eğer bir site hızlı olursa üst sıralara rahatlıkla çıkar. Site hızı yavaş olursa arama motorları, siteyi daha alt sıralarda göstermeye başlar.

  Web sitesi, ziyaretçi trafiğini de düşüren bir etkiye yer veriyor. Eğer site yavaş ise kullanıcılar siteye girmediği için ziyaretçi trafiğinde düşüş oluyor. Bu da gelir ve kullanıcı kaybına yol açan bir hareket. Daha etkileşimli siteler için hızlı siteler geliştirmek gerekiyor.

  SEO dostu siteler aynı zamanda hızlı sitelerdir. Eğer bir site hızlı yüklenirse o sitenin SEO puanı daha yüksek olur. Bu durum, sitenin arama motorlarında daha çok öne çıkması anlamına geliyor. Özellikle yazı yazanlar için site hızı büyük bir önem teşkil ediyor.

  En iyi 20 site hız testi aracı

  Sizlere sunabileceğimiz pek çok site hız testi aracı var. Bunlardan 20’sini bu içerikte sıralamış olacağız. Gelin bu içeriklerin nasıl olduğunu hep beraber inceleyelim.

  GTmetrix

  GTMetrixen iyi site hız testi araçları arasında öne çıkan bir uygulama. Bu uygulama ile beraber kullanıcılar, belirli sayfa için hız testi uygular. Hız testi sonucunda sitenin nasıl bir performansa sahip olduğu detaylı verilerle açıklanır. Sitenin sunduğu olanaklarda birisi dünya üzerinde birçok yerde test yapma olanağı. Bir web sitesi sahibi, farklı lokasyonlardan bağlantı testleri yapabiliyor. Bu testler sonucunda performans ölçümü uygulayabiliyor.

  Site, daha pek çok özelliğe sahip olmakla beraber ücretsiz bir şekilde kullanılıyor. Sitenin bir diğer özelliği bağlantı daraltma testi uygulanabilmesi. Bağlantı daraltma testi, bağlantı hızının kısıtlanarak performans testi uygulanması anlamına geliyor. Örneğin belirli hızda web sayfasının ne kadar hızlı yüklendiği bu şekilde öğrenilmekte.

  WebPageTest

  Karşımıza çıkan bir diğer site WebPageTest olarak yer alıyor. Uygulama, sitelerinin ne kadar hızlı olduğunu öğrenmek isteyenler için güzel olanaklara sahip. Bunlardan birisi, dünyanın birçok bölgesinden hız testi yapılabiliyor oluşu. Testler sayesinde kullanıcılar, hangi ülkeden giren kullanıcıların ne kadar verim aldığını öğreniyor. 

  Sitenin sunduğu diğer özellikler arasında çok adımlı alışveriş testi de yer almakta. Bunun yanı sıra video yakalama ve içerik engelleme testi de bizlerle buluşuyor. Kullanıcılar, test sonucuna göre önerileri uygulayarak sitesini hızlandırabilmekte. Site sahibi, siteyi hızlandırdıktan sonra ardından tekrar test uygulayabilir.

  Google PageSpeed Insights

  Google PageSpeed Insighten iyi site hız testi araçlarından birisi. Google’ın sunmuş olduğu bu uygulama, siteler için detaylı analizler gerçekleştiriyor. Bu analizlerin sonucunda sitenin ne kadar verimli olduğu öğreniliyor. Yapılması gereken, URL’yi girip analizi başlatmak. Analiz sonuçlandıktan sonra hem masaüstü hem mobil performans öğrenilebilmekte. Google PageSpeed Insights, raporda çeşitli önerilere de yer veriyor. Kullanıcılar, bu önerileri uygulayarak sitesinin daha hızlı hale gelmesine imkan tanıyor.

  Site Speed

  Google’a ait olan bir diğer uygulama Site Speed. Google Analytics aracı olan Site Speed, 3 aşamada sayfa testi yapıyor. Bu testlerden birisi sayfa yüklenme süresi. Bu test ile beraber sayfanın ne kadar hızlı olduğu tespit ediliyor. 

  Bir diğer aşama çalışma hızı. Bu test ile birlikte sayfanın çalışma hızı analiz ediliyor. Son olarak çözümleme süresi inceleniyor. Bu adımların sonucunda kullanıcıya detaylı bir rapor sunuluyor. Bu raporda kaynak performanslarına ve optimizasyon sağlamak için çeşitli ipuçlarına yer veriliyor. Daha başarılı bir site yönetmek adına bu ipuçlarını uygulamak gerekir.

  Google Test My Site

  Mobil kullanım oranı oldukça yüksek. Dünya nüfusuna oranla çoğu insanda telefon bulunuyor. İnsanlar mobil üzerinden internete bağlanarak sitelerde dolaşıyor. Bu doğrultuda mobil uygulamaların site performansının da harika olması gerekiyor. Google Test My Site, mobil performans odaklı bir analiz aracı. Mobil web sitesinin hızını ölçer. Ardından rakiplerle karşılaştırarak önemli öneriler sunar. Web sitesi geliştiricisi, bu öneriler ışığında ilerlemelidir.

  YSlow

  YSlowen iyi site hız testi uygulamaları arasında bizleri karşılıyor. Bu araç, eklenti şeklinde tarayıcıya kurulmakta. Yani bir web uygulaması olarak bulunmuyor. Buna ek olarak yazılım, Node.js ve PhantomJS üzerinde de çalışabiliyor. Uygulamanın amacı, web sayfası hızını ölçmek. Bu uygulama, Yahoo!’nun web siteleri için belirlediği 34 kuraldan 23’ünü uygular. Siteler, bu kriterlere göre analiz edilir. Ardından sonuç, ekrana yazdırılır.

  Pingdom

  Web sitesi hızını ölçmeye yarayan bir diğer platform Pingdom. Detaylı site testleri uygulayan bu platform, aynı zamanda aksama süresini de ölçebiliyor. 70’in üzerinde ölçüm konumuna yer veren site, sayfa hızını etkileyen kriterleri tek tek açıklamakta. Ücretsiz plana ek olarak sitede ücretli abonelik de mevcut. Ücretli abonelik, daha detaylı raporlar isteyenler için bulunuyor. Örneğin alışveriş izleme, sayfa hızı takibi ve uptime takibi gibi özellikler var.

  KeyCDN Website Speed Test

  Önemli sitelerden birisi olan KeyCDN, 14 farklı lokasyondan site hızı ölçümü yapıyor. Yaptığı ölçümler doğrultusunda sitenin hangi ülkelerde nasıl performans sunduğunu gösteriyor. Ayrıca aracın bir de SSL / TLS güvenlik testi mevcut. Amacı, SSL FREAK saldırısı gerçekleştirmek. Bu sayede SSL sertifikasının güvenli olup olmadığı anlaşılabiliyor.

  Dotcom-Monitor

  En iyi site hız testi araçları arasında Dotcom-Monitor de bulunmakta. Kendisi, dünya üzerinde 20 farklı konumda test yapma olanağı tanıyan bir site. Web tabanlı bir araç olan bu uygulama, testin sonunda performans raporu sunuyor. Ayrıca konumlara özgü şelale raporu da sağlıyor. Sitenin en büyük avantajlarından birisi 20 lokasyonun aynı anda teste tabi tutulması. Yani test, aynı zamanda uygulanıyor.

  Dareboost

  Web sitesi geliştiricilerinin yararlanabileceği bir diğer site Dareboost olmakta. Uygulama, 13 farklı konumdan site hızını ölçüyor. Ayrıca 7 farklı cihazdan da performansı analiz ediyor. Yani araç, hem masaüstü hem de mobil performansı tespit etmekte.

  Uygulamanın sunduğu avantajlardan birisi reklam engelleme aktif olsa da çalışabilmesi. Uygulama, bu çalışma koşullarında da görevini layıkıyla yerine getiriyor. Bir diğer avantaj performansı düşüren dış bağlantıları engelleyerek test yapması. Bu da daha iyi analiz raporu sunmaya yarar.

  Dareboost, rapor oluşturduktan sonra her veriyi kategorilere ayırır. Kategoriler sayesinde öncelik verilmesi gereken alan daha kolay tespit edilir. Bu da web sitesi sahiplerine hız kazandırır.

  Geek Flare

  Diğer hız testi araçlarında olduğu gibi Geek Flare aracının da amacı hız testi. Sitenin ne kadar hızlı olduğunu hem masaüstü hem de mobil üzerinden ölçüyor. Ardından detaylı bir analiz sunuyor. Bunlara ek olarak ekran görüntüsü, sayfa boyutu ve kategorize istek sayısı da belirtiliyor. Ayrıca araç ile beraber time to first byte özelliği de kullanılabilmekte.

  New Relic

  New Relic, sektörün lider platformlarından birisi. Bu araç ile birlikte de site hızı ölçülebiliyor. Araç üzerinde 9 farklı lokasyon mevcut. Ücretsiz bir şekilde site hızı testi uygulanabiliyor. Ayrıca ücretli plandan yararlananlar daha fazla özelliğe sahip oluyor. Örneğin davranış simülasyonu ile web performansı daha verimli analiz edilir.

  Load Impact

  Load Impact, hem ücretsiz hem de ücretli en iyi site hız testi araçlarından birisi. Web tabanlı bu uygulama, ücretsiz olarak site hızını test etmeye olanak tanıyor. Ücretli abonelik alanlar uygulama ve API performans analizi de gerçekleştirmekte.

  Web Page Analyzer

  Web sayfası analizi yapan bir site olan Web Page Analyzer, oldukça faydalı. Site, yalnızca web sayfası hızını sunmuyor. Bununla beraber çeşitli kriterleri de paylaşıyor. Bunlardan bazıları sayfa boyutu, elementlerin boyutu ve yükleme süresi gibi veriler olmakta.

  Image Analysis Tool

  Web sayfalarının önemli bileşenlerinden birisi görsel içerikler olmakta. Görsel içeriklerin boyutu büyük olursa yüklenme süresi de artıyor. Bu sorunu çözmek için görselleri sıkıştırmak gerekir. Image Analysis Tool, bu görselleri tespit ederek uygun bir format öneriyor.

  Monitis

  Monitis, web sitesinin elementlerinin yükleme süresini paylaşan bir araç. Site ABD, Avrupa ve Asya üzerinden test uyguluyor. Ücretsiz kullanımın yanı sıra bir de paralı üyelik mevcut. Paralı üyelikte uygulama testi, ağ takibi ve sunucu takibi gibi işlemler uygulanmakta. Ayrıca sitenin API desteği de yer alıyor.

  Chrome DevTools

  Web sitesi geliştiricisi olanlar yazılım geliştirirken birçok detaya önem göstermeli. Bunlardan birisi sayfa hızı. WordPress veya MyBB gibi bir site geliştirecekseniz ve yayınlayacaksanız hıza değer göstermelisiniz. Chrome DevTools, geliştirici araçları sunarak hız testi yapmaya olanak tanıyor. Özellikle kod yazanlar ve site uygulaması yapanlar, bu siteden faydalanmalı. Site, yalnızca araç sunmuyor. Aynı zamanda çeşitli bilgiler sağlıyor.

  GiftOfSpeed

  En iyi site hız testi araçları arasında GiftOfSpeed de yer alıyor. Web sitesi hızı ölçen bu site, aynı zamanda pek çok analiz de yapıyor. Bunlardan birisi CSS optimizasyon testi. Bu test ile birlikte CSS’in ne kadar optimize olduğu anlaşılıyor. Bir diğer test dış bağlantıların sorunsuz olup olmadığı. Ayrıca JavaScript kodları da kontrol edilerek sorunsuz olup olmadığı analiz ediliyor.

  Uygulama, 8 farklı konumdan test uyguluyor. Bu konumlar arasında New York, Singapore ve London gibi birçok ülke var. Kullanıcı, sitenin konumuna göre en uygun lokasyonu seçip test yapabilmekte.

  Uptrends

  İnsanların yararlanabileceği daha birçok araç bulunuyor. Uptrends, web sitesi hızını ölçerek rapor sunan bir diğer uygulama. Araç, hem masaüstünde hem de mobildeki hız performansını site sahibiyle paylaşıyor. Uygulama ile beraber 10 farklı konumdan test yapılabiliyor. Uygulamanın öne çıkan özelliklerinden birisi de bağlantı hızını kısıtlayarak analiz yapma. E-posta alarmı ve çoklu test konumu gibi avantajlar, kullanıcılara önemli faydalar sağlar.

  Batch Speed

  Google’ın PageSpeed API’sinden yararlanan Batch Speed uygulaması, en iyi site hız testi araçlarından. Site, yalnızca web sitesinin hızını ölçmekle kalmamakta. Bununla beraber site haritası da çıkarmakta. Sitenin haritasını oluşturan bot, güzel bir analiz sonucu paylaşıyor. Paylaşılan raporda önerilere de yer veriliyor. Web sitesi geliştiricileri, bu önerileri uygulayarak site verimliliğini daha iyi bir düzeye çıkarıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi, Yeni Oyun Monitörünü Tanıttı: 180 Hz Yenileme Hızına Sahip!

  Xiaomi, 180 Hz yenileme hızına sahip yeni Gaming Monitor G24i'yi tanıttı. Yüksek performans özellikleriyle donatılan monitör, oyun deneyimini üst seviyeye taşıyor.

  Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama - 2024

  Kredi kartı gecikme faizi 2024'te nasıl hesaplanır? %4,55 faiz oranıyla örnek hesaplamalar ve gecikme faizini azaltmanın yolları bu yazıda.

  İnternet Tarihinin En Büyük Şifre Veritabanı Yayınlandı: Tam 10 Milyar Şifre!

  İnternet tarihinin en büyük şifre sızıntısı yapıldı. Tam 10 milyar şifre içeren "rockyou2024.txt" isimli dosya yayınlandı.

  EURO 2024 Çeyrek Final Heyecanı: Türkiye, Yarı Final İçin Hollanda'ya Meydan Okuyor! (Tabii İzle)

  EURO 2024'te yarı final heyecanı dorukta! A Milli Takımımız, bu akşam Hollanda karşısında tarihi bir mücadeleye çıkıyor. Saat 22.00'da başlayacak karşılaşma TRT 1 ve TRT İzle'den canlı ve şifresiz yayınlanacak. İşte maçla ilgili tüm detaylar...

  En İyi 20 Site Hız Testi Aracı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et