R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  Devlet hizmetlerinin elektronik ortamda sunulmasını sağlayan platform e-Devlet’te vatandaşlık işlemleri yapılabiliyor. Bu yüzden e-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor. Peki devlet hizmetlerinden yararlanmak için gerekli olan e-Devlet şifresi nasıl alınır? E-Devlet şifresi alma rehberiyle kolayca e-Devlet şifresi alın.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.04.2022 14:47 1905 4 dk okuma süresi
  e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?
  Son Düzenleme:

  Türkiye Cumhuriyeti, kamu hizmetlerinin vatandaşlara ulaştırılmasında dijital entegrasyon kapsamında e-Devlet sistemi kurdu. Vatandaşlar e-Devlet Kapısı üzerinden tüm kamu kurumlarında yapacağı işlemlerin önemli kısmını dijital ortamdan yapabilme kolaylığına sahip oluyor. Vatandaşa işlem kolaylığı sağlamasının dışında kamu kurumlarındaki ağır bürokrasiyi de ortadan kaldırıyor. E-Devlet hizmetlerini kullanabilmek için “T.C. kimlik numarası” ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor.

  e-Devlet giriş için e-Devlet şifresi dışında mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı şeklinde farklı giriş yöntemleri de kullanılabiliyor.

  e-Devlet Şifresi Nedir?

  e-Devlet şifresi, vatandaşın e-Devlet Kapısı portalında vatandaş sayfasına erişim sağlayabilmesi için kullanacağı şifredir. E-Devlet giriş sayfasında “T.C. kimlik numarası” ile birlikte giriş için kullanılır. PTT şubeleri üzerinden temini gerçekleştirilir.

  e-devlet giriş

   

  Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

  e-Devlet şifresi İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan şartları taşıyan kişiler tarafından alınabilir. Türkiye’de e-Devlet şifresi;

  • 15 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı,
  • 5901 sayılı Kanun kapsamında mavi kartlı,
  • Yabancı kimlik numarası bulunan yabancı,

  Tarafından alınabilir.

  Başkası adına e-Devlet şifresi alınabilir mi?

  Başkası adına e-Devlet şifresi alınabilmesi için ancak vekaletname ve vasilik ile mümkündür. Vekalet verilen kişiye e-Devlet şifresi alma yetkisinin verildiğinin ibra edildiği vekaletnamenin aslı ile başvuru yapılması gerekmektedir.

  Vasilikle e-Devlet şifresi alınabilmesi için kişiye vasi tayin edildiklerine ilişkin mahkeme tarafından düzenlenen evrakın ve yanı sıra hem kendisinin hem de vasi olunan kişinin kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  e-Devlet şifresi, ilk kez alınıyorsa mutlaka PTT Merkez Müdürlükleri’ne gidilmesi gerekiyor. PTT şubelerine üzerinde “T.C. kimlik numarası” bulunan kimlik ibrazı ve şahsen başvuruyla e-Devlet şifresi alınabilir.

  e-devlet şifresi zarfı

  e-Devlet sisteminde vatandaşlık bilgilerinin bulunması ve tüm vatandaşlık işlemlerinin yapılabilmesi nedeniyle güvenlik en üst seviyededir. Bu yüzden e-Devlet şifresi alma işlemleri sadece şahsen başvuru ve kimlik ibrazıyla gerçekleştirilebilmektedir. Başka birisinin sizin adınıza e-Devlet şifresi almasının önüne geçilmesi için bu yöntem uygulanıyor. PTT şubelerinde gerekli evrakları ibraz eden ve e-Devlet şifresi ücretini ödeyen herkes, e-Devlet şifresi zarfını teslim alabiliyor.

  e-Devlet şifresi alımlarında kimlik ibrazında nüfus cüzdanı ve kimlik kartının dışında pasaport, sürücü belgesi(ehliyet) ve Nüfus Müdürlüğünce verilen geçici kimlik belgesi de geçerlidir.

  e-Devlet şifresi ücreti ne kadar?

  PTT acentelerinden ilk defa yapılacak e-Devlet şifresi alımlarında ücretlendirme 2 TL olarak uygulanmaktadır. Bu ücret PTT işlem masrafı uygulanmaktadır. Bir defa e-Devlet şifresi aldıktan sonra şifrenin kaybedilmesi, unutulması gibi durumlarda PTT’den yapılacak her yeni e-Devlet şifresi alımı 4 TL olarak ücretlendirilir.

  e-Devlet şifresinde iddia edildiği gibi yıllık ücretlendirme gibi bir uygulama bulunmamaktadır.

  e-Devlet şifresi unutulduğunda SMS ile alınır mı?

  e-Devlet şifresinin unutulduğu zaman daha önce cep telefonu doğrulama ve e-posta adresi doğrulama işlemini yapılmışsa tekrar PTT şubesine giderek yeni bir e-Devlet şifresi alınmasına gerek yoktur. Böyle durumlarda yeniden şifre oluşturmak için birkaç adımlık işlem tamamlanmalıdır.

  Adım 1

  e-Devlet giriş sayfasında “Şifremi Unuttum” butonuna basın.

  e-devlet şifremi unuttum

  Adım 2

  Sayfada “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneği işaretleyin ve “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifresi değiştirme

  Adım 3

  Sayfadaki “T.C. Nüfus Cüzdanı”, “Mavi Kart”, “Yeni Kimlik Kartı” ve “Geçici Kimlik Belgesi” seçeneklerinden bir tanesini seçerek, açılacak bilgi girişi kutucuklarını doğru şekilde doldurun ve “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Adım 4

  Sayfadaki “Anne Adı”, “Baba Adı” ve “Doğum Tarihi” bilgilerini girdikten sonra “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Adım 5

  Sayfadaki ilgili kutucuğa cep telefonu numarasını yazın ve “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Adım 6

  Cep telefonuna gelen SMS doğrulama kodunu ilgili alana 5 dakika süre tamamlanmadan girin ve “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Adım 7

  Yeni e-Devlet şifrenizi oluşturarak “Değiştir” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Bu adımları tamamlayarak e-Devlet şifresi unuttum sorunu için PTT şubelerine gitmenize gerek kalmadan yeni bir e-Devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

  İnternetten e-Devlet şifresi alınır mı?

  İlk defa e-Devlet şifresi alınacağı zaman PTT acentelerine gidilmesi gerekmektedir. Ancak e-Devlet girişi için T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı, mobil imza veya e-imza kullananlar, daha sonra şifre oluşturabiliyor. E-Devlet’e giriş yaparak, şifre oluşturulabilir. Şifremi Değiştir/Şifre Oluştur kısmından e-Devlet şifresi oluşturulabilir.

  e-Devlet Şifresi Değiştirilebilir Mi?

  PTT’den yapılan e-Devlet şifresi alımlarında bir zarf içerisinde oluşturulmuş otomatik şifre bulunur. Rastgele biçimde özgün olarak oluşturulan şifre bu haliyle kullanılabileceği gibi giriş esnasında değiştirilebilir.

  Yeni e-Devlet şifresi oluştururken şifre değiştirme kurallarına uygun olan yeni bir şifre belirlenmelidir. Yeni şifrenin “en az 8 karakter” olması gerekir. Ayrıca sadece rakam veya sadece harflerden belirlenemez. Doğum tarihi de şifre olarak kullanamaz ve içinde geçemez.

  E-Devlet şifresi değiştirme işlemleri portalda yapılabilir. E-Devlet girişi yaptıktan sonra ana sayfada yer alan vatandaşlık menüsündeki “Şifre Değiştirme” seçeneğine tıklamalıdır. 

  e-devlet şifre değiştirme

  İkinci adımda açılan sayfada yer alan kısımların doldurulması gereklidir. Mevcut e-Devlet şifresi girildikten sonra yeni e-Devlet şifresi kurallara uygun olarak belirlenip, girildikten sonra son kutucuğa bir daha girilmelidir. Son olarak “Değiştir” seçeneğine tıklanarak, değiştirme tamamlanır.

  e-devlet şifre değiştirme

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  e-Devlet Uygulamasına Kaza Tutanağı Özelliği Eklendi: İşte Kullanımı ve Detayları!

  e-Devlet'e kaza tutanağı özelliği geldi. e-Devlet kaza tutanağı ile internette tutanak oluşturabilir ve sigorta işlemlerini kolayca tamamlayabilirsiniz.

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et