R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  Devlet hizmetlerinin elektronik ortamda sunulmasını sağlayan platform e-Devlet’te vatandaşlık işlemleri yapılabiliyor. Bu yüzden e-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor. Peki devlet hizmetlerinden yararlanmak için gerekli olan e-Devlet şifresi nasıl alınır? E-Devlet şifresi alma rehberiyle kolayca e-Devlet şifresi alın.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 16.04.2022 14:47 371 4 dk okuma süresi
  e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?
  Son Düzenleme:

  Türkiye Cumhuriyeti, kamu hizmetlerinin vatandaşlara ulaştırılmasında dijital entegrasyon kapsamında e-Devlet sistemi kurdu. Vatandaşlar e-Devlet Kapısı üzerinden tüm kamu kurumlarında yapacağı işlemlerin önemli kısmını dijital ortamdan yapabilme kolaylığına sahip oluyor. Vatandaşa işlem kolaylığı sağlamasının dışında kamu kurumlarındaki ağır bürokrasiyi de ortadan kaldırıyor. E-Devlet hizmetlerini kullanabilmek için “T.C. kimlik numarası” ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor.

  e-Devlet giriş için e-Devlet şifresi dışında mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı şeklinde farklı giriş yöntemleri de kullanılabiliyor.

  e-Devlet Şifresi Nedir?

  e-Devlet şifresi, vatandaşın e-Devlet Kapısı portalında vatandaş sayfasına erişim sağlayabilmesi için kullanacağı şifredir. E-Devlet giriş sayfasında “T.C. kimlik numarası” ile birlikte giriş için kullanılır. PTT şubeleri üzerinden temini gerçekleştirilir.

  e-devlet giriş

   

  Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

  e-Devlet şifresi İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan şartları taşıyan kişiler tarafından alınabilir. Türkiye’de e-Devlet şifresi;

  • 15 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı,
  • 5901 sayılı Kanun kapsamında mavi kartlı,
  • Yabancı kimlik numarası bulunan yabancı,

  Tarafından alınabilir.

  Başkası adına e-Devlet şifresi alınabilir mi?

  Başkası adına e-Devlet şifresi alınabilmesi için ancak vekaletname ve vasilik ile mümkündür. Vekalet verilen kişiye e-Devlet şifresi alma yetkisinin verildiğinin ibra edildiği vekaletnamenin aslı ile başvuru yapılması gerekmektedir.

  Vasilikle e-Devlet şifresi alınabilmesi için kişiye vasi tayin edildiklerine ilişkin mahkeme tarafından düzenlenen evrakın ve yanı sıra hem kendisinin hem de vasi olunan kişinin kimliğinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  e-Devlet şifresi, ilk kez alınıyorsa mutlaka PTT Merkez Müdürlükleri’ne gidilmesi gerekiyor. PTT şubelerine üzerinde “T.C. kimlik numarası” bulunan kimlik ibrazı ve şahsen başvuruyla e-Devlet şifresi alınabilir.

  e-devlet şifresi zarfı

  e-Devlet sisteminde vatandaşlık bilgilerinin bulunması ve tüm vatandaşlık işlemlerinin yapılabilmesi nedeniyle güvenlik en üst seviyededir. Bu yüzden e-Devlet şifresi alma işlemleri sadece şahsen başvuru ve kimlik ibrazıyla gerçekleştirilebilmektedir. Başka birisinin sizin adınıza e-Devlet şifresi almasının önüne geçilmesi için bu yöntem uygulanıyor. PTT şubelerinde gerekli evrakları ibraz eden ve e-Devlet şifresi ücretini ödeyen herkes, e-Devlet şifresi zarfını teslim alabiliyor.

  e-Devlet şifresi alımlarında kimlik ibrazında nüfus cüzdanı ve kimlik kartının dışında pasaport, sürücü belgesi(ehliyet) ve Nüfus Müdürlüğünce verilen geçici kimlik belgesi de geçerlidir.

  e-Devlet şifresi ücreti ne kadar?

  PTT acentelerinden ilk defa yapılacak e-Devlet şifresi alımlarında ücretlendirme 2 TL olarak uygulanmaktadır. Bu ücret PTT işlem masrafı uygulanmaktadır. Bir defa e-Devlet şifresi aldıktan sonra şifrenin kaybedilmesi, unutulması gibi durumlarda PTT’den yapılacak her yeni e-Devlet şifresi alımı 4 TL olarak ücretlendirilir.

  e-Devlet şifresinde iddia edildiği gibi yıllık ücretlendirme gibi bir uygulama bulunmamaktadır.

  e-Devlet şifresi unutulduğunda SMS ile alınır mı?

  e-Devlet şifresinin unutulduğu zaman daha önce cep telefonu doğrulama ve e-posta adresi doğrulama işlemini yapılmışsa tekrar PTT şubesine giderek yeni bir e-Devlet şifresi alınmasına gerek yoktur. Böyle durumlarda yeniden şifre oluşturmak için birkaç adımlık işlem tamamlanmalıdır.

  Adım 1

  e-Devlet giriş sayfasında “Şifremi Unuttum” butonuna basın.

  e-devlet şifremi unuttum

  Adım 2

  Sayfada “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneği işaretleyin ve “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifresi değiştirme

  Adım 3

  Sayfadaki “T.C. Nüfus Cüzdanı”, “Mavi Kart”, “Yeni Kimlik Kartı” ve “Geçici Kimlik Belgesi” seçeneklerinden bir tanesini seçerek, açılacak bilgi girişi kutucuklarını doğru şekilde doldurun ve “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Adım 4

  Sayfadaki “Anne Adı”, “Baba Adı” ve “Doğum Tarihi” bilgilerini girdikten sonra “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Adım 5

  Sayfadaki ilgili kutucuğa cep telefonu numarasını yazın ve “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Adım 6

  Cep telefonuna gelen SMS doğrulama kodunu ilgili alana 5 dakika süre tamamlanmadan girin ve “Devam Et” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Adım 7

  Yeni e-Devlet şifrenizi oluşturarak “Değiştir” butonuna basın.

  e-devlet şifre değiştirme

  Bu adımları tamamlayarak e-Devlet şifresi unuttum sorunu için PTT şubelerine gitmenize gerek kalmadan yeni bir e-Devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

  İnternetten e-Devlet şifresi alınır mı?

  İlk defa e-Devlet şifresi alınacağı zaman PTT acentelerine gidilmesi gerekmektedir. Ancak e-Devlet girişi için T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı, mobil imza veya e-imza kullananlar, daha sonra şifre oluşturabiliyor. E-Devlet’e giriş yaparak, şifre oluşturulabilir. Şifremi Değiştir/Şifre Oluştur kısmından e-Devlet şifresi oluşturulabilir.

  e-Devlet Şifresi Değiştirilebilir Mi?

  PTT’den yapılan e-Devlet şifresi alımlarında bir zarf içerisinde oluşturulmuş otomatik şifre bulunur. Rastgele biçimde özgün olarak oluşturulan şifre bu haliyle kullanılabileceği gibi giriş esnasında değiştirilebilir.

  Yeni e-Devlet şifresi oluştururken şifre değiştirme kurallarına uygun olan yeni bir şifre belirlenmelidir. Yeni şifrenin “en az 8 karakter” olması gerekir. Ayrıca sadece rakam veya sadece harflerden belirlenemez. Doğum tarihi de şifre olarak kullanamaz ve içinde geçemez.

  E-Devlet şifresi değiştirme işlemleri portalda yapılabilir. E-Devlet girişi yaptıktan sonra ana sayfada yer alan vatandaşlık menüsündeki “Şifre Değiştirme” seçeneğine tıklamalıdır. 

  e-devlet şifre değiştirme

  İkinci adımda açılan sayfada yer alan kısımların doldurulması gereklidir. Mevcut e-Devlet şifresi girildikten sonra yeni e-Devlet şifresi kurallara uygun olarak belirlenip, girildikten sonra son kutucuğa bir daha girilmelidir. Son olarak “Değiştir” seçeneğine tıklanarak, değiştirme tamamlanır.

  e-devlet şifre değiştirme
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VALORANT Satın Alma Geçmişi Nasıl Kullanılır?

  VALORANT satın alma geçmişi, oyuncuların yaptığı satın alım işlemlerini gösteren bir sistemdir. Bu veriler sayesinde satın alınan ürün ve hizmetlere hızlıca ulaşılır.

  VALORANT İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

  VALORANT oyununda isim veya nick değiştirmek, oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak nick belirlenmeli ve isim değişikliği bağlantısından gerekli alanlar doldurulmalıdır.

  Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir?

  Instagram'dan fotoğraf indirmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunun için uygulamalar kullanılabileceği gibi web tabanlı platformlar da tercih edilebilir.

  QR Kod Nasıl Oluşturulur?

  QR kod, oluşturulması son derece kolay olan bir tür barkoddur. Farklı yöntemlerle oluşturulan QR kod ile istenilen bilgiler, kullanıcılara kolaylıkla iletilir.

  e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et