R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Depresyon ve Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları Neler?

  Depresyon ve anksiyete insan yaşamını çekilmez hale getiren sağlık sorunlarındandır. Bu nedenle kişinin gerektiği durmlarda buna son vermesi için uzman birinden destek alması gerekebilir.

  Doğan Uludoğan
  Doğan Uludoğan R10 Editörü
  10.06.2022 03:26 1759 2 dk okuma süresi
  Depresyon ve Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları Neler?
  Son Düzenleme:

  Depresyon

  Hemen hemen her insanın hayatının bir döneminde depresyon ile karşı karşıya kaldığını söyleyebiliriz. Çok şiddetli etkilere sahip olup yaşamı zindana çevirdiği gibi aynı zamanda kısa süreli olup kişiye etkisi az da olabilir.

  Her ne kadar şiddeti ve etkileri farklı şekilde olsa da yaşam kalitesi büyük ölçüde etkilendiği için depresyon ile başa çıkma yollarının araştırılması gerek. Bu nedenle sizler için uzmanlar tarafından onay almış depresyondan çıkma yolları hakkında araştırma yaptık.

  Depresyon ile Başa Çıkma Yolları

  Depresyondaysanız ve bu durum sizi rahatsız etmeye başladıysa şunları uygulayabilirsiniz;

  • Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda en sevdiğiniz filmi bir kere daha izleyin veya sizi meşgul edecek farklı şeylere yönelin.
  • Nefes alışverişini değiştirmek her zaman için depresyonda etkili olur. Depresyon anında ciğerlerinizi etkili bir şekilde havalandırarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Depresyon esnasında kişi genellikle olumsuz olaylara yönelir. Böyle bir esnada geçmişte yaşadığınız olumlu olayları düşünebilir ya da gelecek hakkında hayaller kurabilirsiniz.

  Bu yöntemler hafif düzeydeki depresyon vakalarında çoğu zaman yeterli olmaktadır. Ancak ileri evrelerde bilişsel ve tıbbi yöntemlere yönelmek gerekebilir. Böyle bir durumun içerisindeyseniz psikiyatri uzmanlarına ve psikologlara yönelebilirsiniz.

  Anksiyete

  Anksiyete depresyon ile hemen hemen aynı belirtilere yol açar. Ancak anksiyete daha çok gerçekleşmesi mümkün olmayan olaylara karşı kaygı hali olduğu için farklı semptomları vardır.

  Anksiyete de tıpkı depresyonda olduğu gibi hafif belirtilere neden olabildiği gibi ciddi şekilde yaşamı etkileyebilir. Bu nedenle şiddeti fark etmeksizin anksiyete ile başa çıkma yöntemleri uygulanmalıdır.

  Anksiyete ile Başa Çıkma Yolları

  Anksiyete ile başa çıkarken uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kaygı yaşadığınız esnada bunun gerçekleşmeyeceğini ve yalnızca bir duygu patlaması olduğunu hatırlayın
  • Sizi kaygılandıran ortamlardan ve olaylardan mümkün mertebe uzak durun
  • Sizi ne tarz olayların kaygılandırdığını tespit edin ve bu olaylara karşı önlemler alınır

  Bu baş etme yöntemleri her ne kadar etkili olsa da ileri düzey anksiyete vakalarında yeteriz kalabilmektedir. Bu düzeydeki anksiyete hastalarının mutlaka psikiyatristlere görünmesi ve gerekirse ilaç tedavisi alması gerekir. Bununla birlikte davranışçı bilişsel terapi gibi terapi yöntemleri veren psikologlara da görünmek gerekebilir.

  Ankara Üniversitesi'nde 4. sınıf hemşirelik öğrencisiyim. Uzun süredir içerik yazarlığı ve editörlük...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Almanya İskoçya maç özeti ve golleri izle! Almanya İskoçya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?

  EURO 2024'ün açılış maçında Almanya, İskoçya'yı 5-1 gibi ezici bir skorla mağlup ederek turnuvaya fırtına gibi başladı. Münih'teki Allianz Arena'da oynanan maçta Almanya, golleriyle futbolseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

  Bugün ve Yarın Oynanacak EURO 2024 Maçları! EURO Maç Takvimine Göre Kimin, Ne Zaman Maçı Var?

  Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) büyük bir heyecanla başlıyor. İşte bugün ve yarın oynanacak EURO 2024 maçlarının detayları ve Türkiye'nin maç takvimi.

  Kredi Kartlarında Devrim: Alışverişte Kart Numarası ve Şifre Girme Devri Sona Eriyor!

  Mastercard, 2030 itibarıyla Avrupa'da kart numarası yerine token kullanımına geçerek dolandırıcılık riskini azaltacak ve online ödemeleri daha güvenli hale getirecek.

  Kurban Bayramı'nda Bankalar ve Borsa Tatilde: EFT ve Havale İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kurban Bayramı tatili yaklaşırken, bankaların ve Borsa İstanbul'un çalışma saatleri merak konusu oluyor. Bayram boyunca banka şubeleri kapalı olacak ancak dijital bankacılık hizmetleri devam edecek. EFT işlemleri tatil sonrası ilk iş gününde gerçekleşecek

  Depresyon ve Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları Neler?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et