R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Depresyon ve Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları Neler?

  Depresyon ve anksiyete insan yaşamını çekilmez hale getiren sağlık sorunlarındandır. Bu nedenle kişinin gerektiği durmlarda buna son vermesi için uzman birinden destek alması gerekebilir.

  Doğan Uludoğan Doğan Uludoğan 10.06.2022 03:26 1352 2 dk okuma süresi
  Depresyon ve Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları Neler?
  Son Düzenleme:

  Depresyon

  Hemen hemen her insanın hayatının bir döneminde depresyon ile karşı karşıya kaldığını söyleyebiliriz. Çok şiddetli etkilere sahip olup yaşamı zindana çevirdiği gibi aynı zamanda kısa süreli olup kişiye etkisi az da olabilir.

  Her ne kadar şiddeti ve etkileri farklı şekilde olsa da yaşam kalitesi büyük ölçüde etkilendiği için depresyon ile başa çıkma yollarının araştırılması gerek. Bu nedenle sizler için uzmanlar tarafından onay almış depresyondan çıkma yolları hakkında araştırma yaptık.

  Depresyon ile Başa Çıkma Yolları

  Depresyondaysanız ve bu durum sizi rahatsız etmeye başladıysa şunları uygulayabilirsiniz;

  • Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda en sevdiğiniz filmi bir kere daha izleyin veya sizi meşgul edecek farklı şeylere yönelin.
  • Nefes alışverişini değiştirmek her zaman için depresyonda etkili olur. Depresyon anında ciğerlerinizi etkili bir şekilde havalandırarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
  • Depresyon esnasında kişi genellikle olumsuz olaylara yönelir. Böyle bir esnada geçmişte yaşadığınız olumlu olayları düşünebilir ya da gelecek hakkında hayaller kurabilirsiniz.

  Bu yöntemler hafif düzeydeki depresyon vakalarında çoğu zaman yeterli olmaktadır. Ancak ileri evrelerde bilişsel ve tıbbi yöntemlere yönelmek gerekebilir. Böyle bir durumun içerisindeyseniz psikiyatri uzmanlarına ve psikologlara yönelebilirsiniz.

  Anksiyete

  Anksiyete depresyon ile hemen hemen aynı belirtilere yol açar. Ancak anksiyete daha çok gerçekleşmesi mümkün olmayan olaylara karşı kaygı hali olduğu için farklı semptomları vardır.

  Anksiyete de tıpkı depresyonda olduğu gibi hafif belirtilere neden olabildiği gibi ciddi şekilde yaşamı etkileyebilir. Bu nedenle şiddeti fark etmeksizin anksiyete ile başa çıkma yöntemleri uygulanmalıdır.

  Anksiyete ile Başa Çıkma Yolları

  Anksiyete ile başa çıkarken uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kaygı yaşadığınız esnada bunun gerçekleşmeyeceğini ve yalnızca bir duygu patlaması olduğunu hatırlayın
  • Sizi kaygılandıran ortamlardan ve olaylardan mümkün mertebe uzak durun
  • Sizi ne tarz olayların kaygılandırdığını tespit edin ve bu olaylara karşı önlemler alınır

  Bu baş etme yöntemleri her ne kadar etkili olsa da ileri düzey anksiyete vakalarında yeteriz kalabilmektedir. Bu düzeydeki anksiyete hastalarının mutlaka psikiyatristlere görünmesi ve gerekirse ilaç tedavisi alması gerekir. Bununla birlikte davranışçı bilişsel terapi gibi terapi yöntemleri veren psikologlara da görünmek gerekebilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Cook, Serve, Delicious! 3?! Sistem Gereksinimleri

  Cook, Serve, Delicious! 3?! epey uğraştırıcı bir restoran simülasyonu oyunudur. Oyunu oynamak için minimum sistem gereksinimlerini karşılamalısınız. Cook, Serve, Delicious! 3?! sistem gereksinimleri nelerdir? Hemen öğrenin.

  Samsung Galaxy Buds 2 Pro Özellikleri ve Türkiye Fiyatı

  Samsung Galaxy Buds 2 Pro kulaklıklar için ön sipariş kampanyası başladı. 26 Ağustos’tan itibaren satışları başlayacak olan kulaklıkların Türkiye fiyatı da belli oldu.

  Dev bataryalı Xiaomi Pad 5 Pro tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

  Çin üretimindeki yeni tablet Xiaomi Pad 5 Pro tanıtıldı. Xiaomi Pad 5 Pro, 10.000 mAh batarya ve 12.4 inç ekrana sahip. Bu yeni modelde birçok özellik üzerinde iyileştirmeler yapıldığı söyleniyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 4 ve Z Fold 4 için ön sipariş kampanyası!

  Samsung, Galaxy Z Flip 4 ve Z Fold 4 için ön sipariş kampanyası başlattı. Samsung kullanıcılara bu müjdeli haberi Unpacked 2022 adlı tanıtım etkinliğinde verdi.

  Depresyon ve Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları Neler?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et