R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?

  CHKDSK nedir ve bu komut ne işe yarar? Açılımı Check Disk olan bu komutun neden önemli olduğunu ve hangi amaçlarla kullanabileceğinizi öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  03.04.2022 21:53 1429 3 dk okuma süresi
  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  CHKDSK komut satırında kullanılabilen bir komuttur. Bu komutu kullandığınız zaman dosya sistemindeki mantıksal bütünlüğünü kontrol etmiş olursunuz. CHKDSK tüm Windows versiyonlarında mevcuttur. Doğal olarak diskte problem olduğunu düşündüğünüzde bu komutu kullanabilirsiniz.

  CHKDSK adından anlaşılabileceği üzere "Check Disk" teriminin kısaltılmışıdır. Bir diskte hata olup olmadığını kontrol etmek ve düzeltmek için geliştirilmiştir. Herhangi bir parametre eklenmeden çalıştırılması durumunda mevcut diskle ilgili bilgi verir.

  CHKDSK nedir?

  CHKDSK sisteminizde yer alan disk birimlerinin durumunu görüntüleyen ve aynı zamanda birimlerde hataları düzeltebilen bir komuttur. CHKDSK komutunu kullanmak için komut istemcisini yönetici olarak çalıştırmanız gerekir. Aksi durumda komutun işlevlerini kısıtlamış olursunuz.

  Örneğin CHKDSK komutunu /f parametresiyle birlikte kullandığınızda bulunan hataların düzeltilmesini istersiniz. Diğer taraftan /r parametresini kullandığınızda diskte yer alan bad sector kısımlarında okunabilir bilgilerin kurtarılmasını sağlarsınız.

  CHKDSK komutunu kullanırken bilgisayarınızı kapatmamanız gerekir. CHKDSK komutu elektrik kesintisi gibi durumlarda diskinizde oluşabilecek hataları gidermek için kullanılabilir. Bazı durumlarda sisteminizin açılış kısmında Windows'un bu komutu kendiliğinden uygulayabildiğini görürsünüz.

  Her ne kadar CHKDSK komutunu disk birimlerinde hataları tespit edip düzeltebilecek tek yöntem olmasa bile genelde ilk denenmesi gereken yöntemdir. CHKDSK komutundan istediğiniz verimi alamazsanız üçüncü parti yazılımlar kullanmayı düşünebilirsiniz.

  CHKDSK nasıl kullanılır?

  CHKDSK komutunu kullanabilmek için sisteminizde autochk.exe isimli dosyanın yer alması gerekir. Windows işletim sistemlerinin tamamı varsayılan olarak bu dosyayı içerirler. Komut istemcisini açarak "chkdsk" komutunu girebilir ve komutun disk kontrolü yapmasını sağlayabilirsiniz.

  • Öncelikle herhangi bir yöntemle Komut İstemi uygulamasını çalıştırmanız gerekir.
  • Komut İstemi uygulamasını çalıştırmanın en kolay yolu arama fonksiyonunu kullanmaktır.
  • Komut İstemi uygulamasını bulduktan sonra onu yönetici olarak çalıştırın.
  • Komut İstemi açıldıktan sonra "chkdsk" komutunu girin.

  Eğer chkdsk komutunu doğrudan girerseniz sistem mevcut diskin tamamını kontrol edecektir. Kontrol sonrasında diske hata olup olmadığı belli olacak ve düzeltmeniz için size yardımcı bilgiler sunulacaktır. Ancak belirli bir alanı kontrol etmek istiyorsanız ek parametreler kullanmanız gerekir.

  CHKDSK parametreleri nelerdir?

  • /f - Bu parametreyi kullandığınız zaman diskte yer alan hataları düzeltirsiniz.
  • /v - Herhangi bir temizleme mesajı mevcutsa onları gösterir.
  • /r - Bad sector olarak adlandırılan hataları bulur ve okunabilir bilgileri getirir.
  • /i - Dizin girişleri için daha az güçlü bir denetim gerçekleştirir.
  • /c - Klasör yapısındaki döngülerin kontrolünü gerçekleştirmeden atlar.
  • /b - Disk birimde yer alan bozuk kümeleri yeniden değerlendirir.
  • /scan - Disk biriminde çevrimiçi bir tarama gerçekleştirir.
  • /offlinescanandfix - Disk biriminde çevrimdışı bir tarama gerçekleştirir ve düzeltme yapar.
  • /sdcleanup - Gereksiz güvenlik tanımlayıcı verilerini toplar.
  • /l:size - Log dosyasının mevcut boyutunu gösterir.

  Örnek: Windows işletim sisteminde "chkdsk" komutunu kullandığınızda mevcut disklerdeki bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yerine söz konusu komutu kullanırken "chkdsk c: /f" şeklinde yazarsanız C: sürücüsündeki hataları düzeltirsiniz.

  CHKDSK kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

  CHKDSK, Windows işletim sisteminde yer alan bir harici komuttur. Tüm Windows sürümlerinde mevcuttur ve kullanıldığı zaman aynı işlevi yerine getirir. Ancak CHKDSK komutundan yapabileceklerinin dışında bir şey beklemek doğru değildir.

  • CHKDSK komutu ağ sürücüleri tarafından oluşturulmuş olan ek sürücülerde disk denetimi gerçekleştirmek için kullanılamaz.
  • CHKDSK komutunu kullandığınızda diskte yer alan fiziksel hataları tespit edemezsiniz. Bu komut sadece mantıksal hataları kontrol eder.
  • Sisteminizde "bad disk sector" problemi varsa CHKDSK bunu tespit etmenize yardımcı olabilir. Bu bölümler işaretlenerek sisteminize ve verilerinize zarar vermesi engellenir.

  CHKDSK disk birimlerindeki hataları bulma konusunda işe yarar olsa bile yapısal olarak sağlam görünen ama bozuk olan verileri onarma becerisine sahip değildir. Diskin bozuk kesimlerinde bulunan verileri tespit edebilir, kurtarabilir veya düzeltebilir.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 1 yıl önce
   Elinize sağlık, faydalı bir yazı olmuş

  İlgili İçerikler:

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Apple Vision Pro 2’nin Çıkış Tarihi Gecikecek: İşte Nedeni!

  Apple Vision Pro 2'nin çıkışı için en az 18 ay beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda yeni modelde ele alınması gereken birçok sorun bulunuyor.

  iPhone 16, Yeni Neural Engine ile Geliyor: Etkileyici Yapay Zeka Performansı Sunacak!

  iPhone 16, A18 ve M4 işlemciler ve gelişmiş Neural Engine ile yapay zeka performansında devrim yaratacak!

  Google Pixel 9 Serisi Yenileniyor: En Net Haliyle Görüntülendi!

  Google Pixel 9 ve Pixel 9 Pro'nun yeni tasarımını ortaya koyan render görselleri yayımlandı. Bu CAD görüntüleri, bu serinin estetiğini yeniden detaylandırıyor.

  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et