R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?

  CHKDSK nedir ve bu komut ne işe yarar? Açılımı Check Disk olan bu komutun neden önemli olduğunu ve hangi amaçlarla kullanabileceğinizi öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  03.04.2022 21:53 962 3 dk okuma süresi
  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  CHKDSK komut satırında kullanılabilen bir komuttur. Bu komutu kullandığınız zaman dosya sistemindeki mantıksal bütünlüğünü kontrol etmiş olursunuz. CHKDSK tüm Windows versiyonlarında mevcuttur. Doğal olarak diskte problem olduğunu düşündüğünüzde bu komutu kullanabilirsiniz.

  CHKDSK adından anlaşılabileceği üzere "Check Disk" teriminin kısaltılmışıdır. Bir diskte hata olup olmadığını kontrol etmek ve düzeltmek için geliştirilmiştir. Herhangi bir parametre eklenmeden çalıştırılması durumunda mevcut diskle ilgili bilgi verir.

  CHKDSK nedir?

  CHKDSK sisteminizde yer alan disk birimlerinin durumunu görüntüleyen ve aynı zamanda birimlerde hataları düzeltebilen bir komuttur. CHKDSK komutunu kullanmak için komut istemcisini yönetici olarak çalıştırmanız gerekir. Aksi durumda komutun işlevlerini kısıtlamış olursunuz.

  Örneğin CHKDSK komutunu /f parametresiyle birlikte kullandığınızda bulunan hataların düzeltilmesini istersiniz. Diğer taraftan /r parametresini kullandığınızda diskte yer alan bad sector kısımlarında okunabilir bilgilerin kurtarılmasını sağlarsınız.

  CHKDSK komutunu kullanırken bilgisayarınızı kapatmamanız gerekir. CHKDSK komutu elektrik kesintisi gibi durumlarda diskinizde oluşabilecek hataları gidermek için kullanılabilir. Bazı durumlarda sisteminizin açılış kısmında Windows'un bu komutu kendiliğinden uygulayabildiğini görürsünüz.

  Her ne kadar CHKDSK komutunu disk birimlerinde hataları tespit edip düzeltebilecek tek yöntem olmasa bile genelde ilk denenmesi gereken yöntemdir. CHKDSK komutundan istediğiniz verimi alamazsanız üçüncü parti yazılımlar kullanmayı düşünebilirsiniz.

  CHKDSK nasıl kullanılır?

  CHKDSK komutunu kullanabilmek için sisteminizde autochk.exe isimli dosyanın yer alması gerekir. Windows işletim sistemlerinin tamamı varsayılan olarak bu dosyayı içerirler. Komut istemcisini açarak "chkdsk" komutunu girebilir ve komutun disk kontrolü yapmasını sağlayabilirsiniz.

  • Öncelikle herhangi bir yöntemle Komut İstemi uygulamasını çalıştırmanız gerekir.
  • Komut İstemi uygulamasını çalıştırmanın en kolay yolu arama fonksiyonunu kullanmaktır.
  • Komut İstemi uygulamasını bulduktan sonra onu yönetici olarak çalıştırın.
  • Komut İstemi açıldıktan sonra "chkdsk" komutunu girin.

  Eğer chkdsk komutunu doğrudan girerseniz sistem mevcut diskin tamamını kontrol edecektir. Kontrol sonrasında diske hata olup olmadığı belli olacak ve düzeltmeniz için size yardımcı bilgiler sunulacaktır. Ancak belirli bir alanı kontrol etmek istiyorsanız ek parametreler kullanmanız gerekir.

  CHKDSK parametreleri nelerdir?

  • /f - Bu parametreyi kullandığınız zaman diskte yer alan hataları düzeltirsiniz.
  • /v - Herhangi bir temizleme mesajı mevcutsa onları gösterir.
  • /r - Bad sector olarak adlandırılan hataları bulur ve okunabilir bilgileri getirir.
  • /i - Dizin girişleri için daha az güçlü bir denetim gerçekleştirir.
  • /c - Klasör yapısındaki döngülerin kontrolünü gerçekleştirmeden atlar.
  • /b - Disk birimde yer alan bozuk kümeleri yeniden değerlendirir.
  • /scan - Disk biriminde çevrimiçi bir tarama gerçekleştirir.
  • /offlinescanandfix - Disk biriminde çevrimdışı bir tarama gerçekleştirir ve düzeltme yapar.
  • /sdcleanup - Gereksiz güvenlik tanımlayıcı verilerini toplar.
  • /l:size - Log dosyasının mevcut boyutunu gösterir.

  Örnek: Windows işletim sisteminde "chkdsk" komutunu kullandığınızda mevcut disklerdeki bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yerine söz konusu komutu kullanırken "chkdsk c: /f" şeklinde yazarsanız C: sürücüsündeki hataları düzeltirsiniz.

  CHKDSK kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

  CHKDSK, Windows işletim sisteminde yer alan bir harici komuttur. Tüm Windows sürümlerinde mevcuttur ve kullanıldığı zaman aynı işlevi yerine getirir. Ancak CHKDSK komutundan yapabileceklerinin dışında bir şey beklemek doğru değildir.

  • CHKDSK komutu ağ sürücüleri tarafından oluşturulmuş olan ek sürücülerde disk denetimi gerçekleştirmek için kullanılamaz.
  • CHKDSK komutunu kullandığınızda diskte yer alan fiziksel hataları tespit edemezsiniz. Bu komut sadece mantıksal hataları kontrol eder.
  • Sisteminizde "bad disk sector" problemi varsa CHKDSK bunu tespit etmenize yardımcı olabilir. Bu bölümler işaretlenerek sisteminize ve verilerinize zarar vermesi engellenir.

  CHKDSK disk birimlerindeki hataları bulma konusunda işe yarar olsa bile yapısal olarak sağlam görünen ama bozuk olan verileri onarma becerisine sahip değildir. Diskin bozuk kesimlerinde bulunan verileri tespit edebilir, kurtarabilir veya düzeltebilir.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 1 yıl önce
   Elinize sağlık, faydalı bir yazı olmuş

  İlgili İçerikler:

  Yeni Nesil 2023 Alfa Romeo Tonale: Şıklık ve Performansın Buluştuğu Otomobil

  Alfa Romeo'nun yeni nesil SUV modeli Tonale, 2023 yılında otomobil tutkunlarının beğenisine sunulacak. Bu heyecan verici araç, kendine özgü özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Twitter Keşfet Nedir? - Sosyal Medyada Trendleri Keşfedin!

  Twitter Keşfet nedir? Sosyal medyanın en önemli özelliği olan Twitter Keşfet'i kullanarak trendleri, haberleri ve ilgi alanlarınızı keşfedin. En güncel bilgilere ulaşın!

  Twitter Trending Nedir? Twitter Türkiye Gündemi nasıl takip edilir?

  Dijital dünyada, "Twitter Trending nedir?" sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz? Bu detaylı ve bilgilendirici rehber, Twitter'da trend olanın ne olduğunu ve bunun nasıl kullanılabileceğini derinlemesine bakacağız.

  Hashtag Nedir? İyi Bir Hashtag Nasıl Oluşturulur?

  Hashtag kelimesi, günümüzde sosyal medya platformlarında yoğun olarak kullanılan bir terimdir.

  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et