R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?

  CHKDSK nedir ve bu komut ne işe yarar? Açılımı Check Disk olan bu komutun neden önemli olduğunu ve hangi amaçlarla kullanabileceğinizi öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  03.04.2022 21:53 1581 3 dk okuma süresi
  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  CHKDSK komut satırında kullanılabilen bir komuttur. Bu komutu kullandığınız zaman dosya sistemindeki mantıksal bütünlüğünü kontrol etmiş olursunuz. CHKDSK tüm Windows versiyonlarında mevcuttur. Doğal olarak diskte problem olduğunu düşündüğünüzde bu komutu kullanabilirsiniz.

  CHKDSK adından anlaşılabileceği üzere "Check Disk" teriminin kısaltılmışıdır. Bir diskte hata olup olmadığını kontrol etmek ve düzeltmek için geliştirilmiştir. Herhangi bir parametre eklenmeden çalıştırılması durumunda mevcut diskle ilgili bilgi verir.

  CHKDSK nedir?

  CHKDSK sisteminizde yer alan disk birimlerinin durumunu görüntüleyen ve aynı zamanda birimlerde hataları düzeltebilen bir komuttur. CHKDSK komutunu kullanmak için komut istemcisini yönetici olarak çalıştırmanız gerekir. Aksi durumda komutun işlevlerini kısıtlamış olursunuz.

  Örneğin CHKDSK komutunu /f parametresiyle birlikte kullandığınızda bulunan hataların düzeltilmesini istersiniz. Diğer taraftan /r parametresini kullandığınızda diskte yer alan bad sector kısımlarında okunabilir bilgilerin kurtarılmasını sağlarsınız.

  CHKDSK komutunu kullanırken bilgisayarınızı kapatmamanız gerekir. CHKDSK komutu elektrik kesintisi gibi durumlarda diskinizde oluşabilecek hataları gidermek için kullanılabilir. Bazı durumlarda sisteminizin açılış kısmında Windows'un bu komutu kendiliğinden uygulayabildiğini görürsünüz.

  Her ne kadar CHKDSK komutunu disk birimlerinde hataları tespit edip düzeltebilecek tek yöntem olmasa bile genelde ilk denenmesi gereken yöntemdir. CHKDSK komutundan istediğiniz verimi alamazsanız üçüncü parti yazılımlar kullanmayı düşünebilirsiniz.

  CHKDSK nasıl kullanılır?

  CHKDSK komutunu kullanabilmek için sisteminizde autochk.exe isimli dosyanın yer alması gerekir. Windows işletim sistemlerinin tamamı varsayılan olarak bu dosyayı içerirler. Komut istemcisini açarak "chkdsk" komutunu girebilir ve komutun disk kontrolü yapmasını sağlayabilirsiniz.

  • Öncelikle herhangi bir yöntemle Komut İstemi uygulamasını çalıştırmanız gerekir.
  • Komut İstemi uygulamasını çalıştırmanın en kolay yolu arama fonksiyonunu kullanmaktır.
  • Komut İstemi uygulamasını bulduktan sonra onu yönetici olarak çalıştırın.
  • Komut İstemi açıldıktan sonra "chkdsk" komutunu girin.

  Eğer chkdsk komutunu doğrudan girerseniz sistem mevcut diskin tamamını kontrol edecektir. Kontrol sonrasında diske hata olup olmadığı belli olacak ve düzeltmeniz için size yardımcı bilgiler sunulacaktır. Ancak belirli bir alanı kontrol etmek istiyorsanız ek parametreler kullanmanız gerekir.

  CHKDSK parametreleri nelerdir?

  • /f - Bu parametreyi kullandığınız zaman diskte yer alan hataları düzeltirsiniz.
  • /v - Herhangi bir temizleme mesajı mevcutsa onları gösterir.
  • /r - Bad sector olarak adlandırılan hataları bulur ve okunabilir bilgileri getirir.
  • /i - Dizin girişleri için daha az güçlü bir denetim gerçekleştirir.
  • /c - Klasör yapısındaki döngülerin kontrolünü gerçekleştirmeden atlar.
  • /b - Disk birimde yer alan bozuk kümeleri yeniden değerlendirir.
  • /scan - Disk biriminde çevrimiçi bir tarama gerçekleştirir.
  • /offlinescanandfix - Disk biriminde çevrimdışı bir tarama gerçekleştirir ve düzeltme yapar.
  • /sdcleanup - Gereksiz güvenlik tanımlayıcı verilerini toplar.
  • /l:size - Log dosyasının mevcut boyutunu gösterir.

  Örnek: Windows işletim sisteminde "chkdsk" komutunu kullandığınızda mevcut disklerdeki bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yerine söz konusu komutu kullanırken "chkdsk c: /f" şeklinde yazarsanız C: sürücüsündeki hataları düzeltirsiniz.

  CHKDSK kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

  CHKDSK, Windows işletim sisteminde yer alan bir harici komuttur. Tüm Windows sürümlerinde mevcuttur ve kullanıldığı zaman aynı işlevi yerine getirir. Ancak CHKDSK komutundan yapabileceklerinin dışında bir şey beklemek doğru değildir.

  • CHKDSK komutu ağ sürücüleri tarafından oluşturulmuş olan ek sürücülerde disk denetimi gerçekleştirmek için kullanılamaz.
  • CHKDSK komutunu kullandığınızda diskte yer alan fiziksel hataları tespit edemezsiniz. Bu komut sadece mantıksal hataları kontrol eder.
  • Sisteminizde "bad disk sector" problemi varsa CHKDSK bunu tespit etmenize yardımcı olabilir. Bu bölümler işaretlenerek sisteminize ve verilerinize zarar vermesi engellenir.

  CHKDSK disk birimlerindeki hataları bulma konusunda işe yarar olsa bile yapısal olarak sağlam görünen ama bozuk olan verileri onarma becerisine sahip değildir. Diskin bozuk kesimlerinde bulunan verileri tespit edebilir, kurtarabilir veya düzeltebilir.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 2 yıl önce
   Elinize sağlık, faydalı bir yazı olmuş

  İlgili İçerikler:

  Macaristan-İsviçre Maçı Ne Zaman, Saat Kaçta, Hangi Kanalda?

  Avrupa Şampiyonası EURO 2024, Almanya-İskoçya maçı ile resmen başladı. Bugün A Grubu'nda Macaristan, İsviçre ile karşılaşacak. Macaristan-İsviçre maçı hakkında tüm detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

  Bugün ve Yarın Oynanacak EURO 2024 Maçları! EURO Maç Takvimine Göre Kimin, Ne Zaman Maçı Var?

  Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) büyük bir heyecanla başlıyor. İşte bugün ve yarın oynanacak EURO 2024 maçlarının detayları ve Türkiye'nin maç takvimi.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  iOS 18 Ne Zaman Çıkacak? İşte Beklenen Tarih!

  Apple, WWDC 2024'te iOS 18'i tanıttı. Yeni özellikler ve yapay zeka entegrasyonları ile dikkat çeken güncelleme, Eylül ayının ikinci haftasında kullanıma sunulacak.

  CHKDSK Komutu Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et