R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  BİOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

  BİOS nedir? BİOS güncellemesi nasıl yapılır? BİOS güncellemesi nereden yapılır? Tüm detaylar R10 Blog da...

  Ersin Yıldırım Ersin Yıldırım 01.04.2022 17:36 238 2 dk okuma süresi
  BİOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  BIOS nedir? Güncellemek gerekli mi?

  BIOS, Bilgisayar sistemlerine en temel düzeyde erişim sağlayan ve anakart içerisinde bulunan bir ROM yongasıdır. Anakart üreticileri genellikle belirli periyotlar halinde BIOS güncellemeleri paylaşırlar. Bu güncellemeler güvenlik veya teknoloji geliştirmeleri içerir. Bu nedenle güncellemek çoğu zaman gereklidir. 

  BIOS güncellemesi yapmadan önce

  Bilgisayarınızın güvenilir ve kesintisiz bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun, elektrik kesintisi bilgisayar bileşenlerine zarar verebilir. Eğer ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız BIOS güncellemesi yapmayın veya işin ehli birisine başvurun.

  BIOS sürümü öğrenme

  Güncel olup olmadığını öğrenmek için önce BIOS sürümünüzü öğrenmelisiniz. Bunun için Windows Komut İstemi’ni kullanacağız.

  1. Bilgisayarınızın arama bölümüne “CMD” yazın ve yönetici olarak çalıştırın.
  2. wmic bios get smbiosbiosversion” komutunu yazın ve ardından klavyenizin ENTER tuşuna basın.
  3. Karşınıza çıkan SMBIOSBIOSVersion yazısının altındaki kısım BIOS sürümünüzü belirtir.

  BIOS sürümünün güncel olup olmadığını kontrol etme

  Bunu öğrenmek için anakart üreticisinin internet sitesine girmelisiniz. Eğer anakart modelini bilmiyorsanız öncelikle bu adımları takip edin:

  1. Bilgisayarınızın arama bölümüne “Sistem Bilgisi” yazın ve Sistem Bilgisi ekranını açın.
  2. Sistem özeti bölümünün altında yazan Temel Kart Üreticisi sizin anakartınızın üreticisini belirtir. Yine bir satır altında bulunan Temel Kart Ürünü ise anakart modelinizdir.

  Anakart modeliniz ve BIOS sürümünüze göre güncel sürümü bulmak için anakart üreticinizin internet sitesini ziyaret edin.

  BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

  İndirdiğiniz BIOS dosyasını RAR’dan çıkartın. RAR içerisinde eğer var ise önce README dosyasını okuyun. Bu dosyanın içerisindeki yönergeler her anakart veya modeline göre değişiklik gösterebilir. Eğer yazının buradan sonraki kısmı README dosyasının içerisindeki yönergeler ile çelişiyorsa README dosyasındaki adımları uygulayın.

  Adım 1: BIOS dosyalarını bir Flash Belleğe kopyalayın

  İndirdiğiniz BIOS güncellemesini bir Flash diske kopyalayın. Kopyalama yapmadan önce anakartınız ile uyumlu dosya sistemi ile Flash diski biçimlendirin.

  Adım 2: Bilgisayarınızı kapatın ve BIOS’a giriş yapın

  Bilgisayarınızı kapatın ve ardından tekrar açın. Açılış ekranı esnasında BIOS’a giriş yapın. Genellikle F12 ve DEL veya ESC tuşu kullanılır. Bilgisayardan bilgisayara değişiklik gösterebilir.

  BIOS’a giriş yaptıktan sonra Q-Flash veya buna benzer bir isim ile adlandırılan bölümüne giriş yapın. Karşınıza genelde iki seçenek çıkar bunlar “Update BIOS” veya “Save BIOS” olarak adlandırılır. Güncelleme yapmak için “Update BIOS” bölümüne giriş yapın. 

  Kopyaladığınız BIOS dosyasını seçin ve BIOS güncelleme işlemini başlatın. Bu adımdan sonra bilgisayarınız kapanıp açılabilir, güncelleme tamamen bitene kadar bilgisayarınızı güçten çekmeyin veya müdahale etmeyin.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple iOS 15.6.1 Güncellemesi Yayında! Sorunlar Giderildi!

  Apple iOS 15.6.1 güncellemesi ile birlikte pek çok önemli güvenlik sorunu giderildi. Apple'a göre, iOS 15 sürümü, güvenlik açıklarına karşı yeni güncellemeyi hemen yüklenmeli. İşte iOS 15.6.1 güncellemesiyle gelenler!

  Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

  Havele ile EFT arasında ne gibi farklar vardır, havale yaparken hangi bilgiler gereklidir, havale saatleri nelerdir gibi soruların cevabını yazımızdan bulabilirsiniz.

  O Modelde Xiaomi’nin MIUI 13 Güncellemesini Alacak!

  Xiaomi, Google tarafından kararlı sürümünü yayınlanmasına az bir süre kalan Android 13 işletim sistemi tabanlı MIUI 13 güncellemelerine hız verdi. Xiaomi Android 13 tabanlı MIUI 13 güncellemesi alacak yeni cihaz açıklandı.

  Samsung Galaxy Unpacked 2022 Etkinliği Nasıl İzlenir?

  Samsung'un Ağustos'ta düzenleneceği açıklanan "Samsung Galaxy Unpacked" etkinliğine dair detaylar belli oldu. Galaxy Z Flip 4 ve Galaxy Z Fold 4 gibi modellerin tanıtılacağı etkinlik nasıl izlenir?

  BİOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et