R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Backlink Ne İşe Yarar?

  Backlink bir siteden diğerine giden bir link olarak tanımlanır. Arama motorları tarafından sıkı bir biçimde takip edilir ve sayfaların değerlerini belirlemede etkin bir rol oynar.

  Timur Demir Timur Demir 10.04.2022 18:16 391 3 dk okuma süresi
  Backlink Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  Backlink dışarıdan sitenize gelen linkleri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Backlink aynı zamanda gelen link (inbound link) olarak adlandırılır. Çünkü bir başka siteden sizin sitenize trafik getirme potansiyeline sahiptir. Ayrıca backlink SEO stratejisinin önemli bir yönüdür.

  Backlink miktarı ve kalitesi arama motorlarında iyi sıralama elde etmenize yardımcı olabilir. Arama motorları başka siteden sizin sitenize gelen linki bir güvenli oy olarak görür. Bu nedenle sitenizin popüler olduğunu düşünerek onu arama motoru sonuçlarında öne çıkarma eğiliminde olurlar.

  Backlink neden önemlidir?

  Web ortamında sitelerdeki sayfalar birbirine linkler aracılığıyla bağlanırlar. Dahili linkler aynı alan adındaki sayfalar arasındaki bağlantıyı oluştururlar. Dahili linkler genel olarak site içerisinde gezintiyi kolaylaştırırlar. Harici linklerin ise kullanım amaçları oldukça farklı olabilir.

  Harici link kullanarak kullanıcıya ekstra bilgi sunabilirsiniz. Ortaya koyduğunuz bir fikri destekleyecek çeşitli verilerden yararlanabilirsiniz. Harici linkleri kaynak göstermek için kullanabilirsiniz. Her ne olursa olsun bu tür linkler ziyaretçiye ekstra değer sunmak için kullanılırlar.

  Backlink ise bir siteden diğerine giden linktir. Ziyaretçileri diğer siteye yönlendirebildiği gibi bulunduğu sitenin değerlerini de aktarabilir. Bu nedenle backlink olarak adlandırılırlar ve en önemlisi arama motorları tarafından bir ödül gibi görünürler.

  Backlink içeriğinizin değerli olduğunu gösteren bir kanıt niteliği taşır. Arama motorları tarafından en önemli ve en güçlü sıralama faktörü olarak görülür. Organik arama trafiği elde etmek söz konusu olduğunda her sitenin başarısı için kritik öneme sahiptir.

  Backlink alırken nelere dikkat etmeli?

  Backlink alırken en önemli faktörlerden birisi alaka düzeyidir. Sitenize için alacağınız backlinkin değerine göz atarken aynı zamanda kaynağının sitenizle bağlantılı olup olmadığına bakmalısınız. Bunu örneklerle açıklamak çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

  Örnek 1: Siteniz dijital pazarlama hizmetleri sunan bir yer olsun. Sitenizde yer alan SEO denetimi isimli sayfanın backlink aldığı sayfalardan birisinin şu niteliklere sahip olduğunu düşünelim:

  • Backlink veren site dijital pazarlama alanında oldukça popüler bir sitedir.
  • Backlink verilen sayfada SEO denetiminden ve SEO hizmetlerinden bahsediliyordur.
  • Backlink verilirken "buraya tıklayın" şeklinde bir link metni kullanılmıştır.

  Bu senaryoda elde edeceğiniz backlink olumlu bir referans olacaktır. Linkin herhangi bir anahtar kelimeye yerleştirilmemiş olması çok önemli değildir. Bu backlink siteniz için uygun bir backlinktir ve alaka düzeyi doğrultusunda sitenize değer katacaktır.

  Örnek 2: Sitenizin dijital pazarlama hizmetleri sunan bir yer olsun. Sitenizde yer alan SEO denetimi isimli sayfanın backlink aldığı sayfalardan birisinin şu niteliklere sahip olduğunu düşünelim:

  • Backlink veren site moda alanında oldukça popüler bir sitedir.
  • Backlink verilen sayfada yaz modasıyla ilgili bilgilerden bahsediliyordur.
  • Backlink verilirken "güneş gözlüğü" şeklinde bir link metni kullanılmıştır.

  Bu senaryoda elde edeceğiniz backlink bir işinize yaramayacaktır. Her ne kadar yüksek otoriteye sahip bir siteden alınmış olsa bile sitenizle herhangi bir bağlantısı yoktur. Uygunluk ve alaka düzeyi düşük olduğundan sitenize değer katmama olasılığı yüksektir.

  Örnek 3: Sitenizin dijital pazarlama hizmetleri sunan bir yer olsun. Sitenizde yer alan SEO denetimi isimli sayfanın backlink aldığı sayfalardan birisinin şu niteliklere sahip olduğunu düşünelim:

  • Backlink veren site SEO ile alakalıdır ve pek popüler değildir.
  • Backlink verilen sayfada SEO denetiminden söz ediliyordur.
  • Backlink verilirken "SEO denetimi" şeklinde bir link metni kullanılmıştır.

  Bu senaryoda elde edeceğiniz backlink en uygun seçeneklerden biri olacaktır. Hem backlink veren site, hem verildiği sayfa hem de anahtar kelime sitenizle alakalıdır. Site her ne kadar aşırı popüler olmasa bile sahip olduğu tüm değeri sizin sitenize aktarabilecektir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 6 Yorum
  • Bip
   Bip 7 ay önce
   Doğal backlinkler almaya çalışın 🚀 😎
  • BOZ
   BOZ 7 ay önce
   Backlink paketi satan arkadaşlara güvenmelimiyiz ? Ref mesajları çok olumlu duruyor
   • hetrx
    hetrx 7 ay önce
    Spam niteliği taşımadığı sürece olumlu etkisi illa olur.
  • ME***** YA***** DO*****
   Kaliteli ve site içeriğinize uygun backlinkler alınırsa otorite açısından faydası çok olacaktır.
  • ukose
   ukose 7 ay önce
   Link aldığınız yerden size trafik gelmesi doğal olarak çok daha faydalı olur.
  • Awakea
   Awakea 7 ay önce
   Sektörünüz ile alakalı yerlerden backlink almaya özen gösterin, backlink alırken sitenizi zarara uğratmayın.

  İlgili İçerikler:

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  CPO (Chief Philosophy Officer) Nedir?

  CPO, Silikon Vadisi'ndeki firmaların kullandığı yeni bir pozisyonun kısaltmasıdır. Açılımı, Chief Philosophy Officer veya Baş Felsefe Sorumlusu'dur.

  Xbox 360 Kontrolcüsü Duyuruldu, Üstelik Yeni Nesil Destekliyor!

  Otoritelere göre en iyi kontrolcü olduğu düşünülen Xbox 360 kontrolcüsü, yeniden piyasaya çıkıyor. USB-C bağlantısı ile gelecek olan cihaz, Microsoft lisansını da sahip olacak!

  Oppo A1 Pro Fiyatıyla Birlikte Tanıtıldı! Özellikleri Neler?

  OPPO A1 Pro, vitrindeki yerini almaya başladı. Özellikle kamerasıyla ön plana çıkan cihazın fiyatı ise özelliklerine göre 254 ile 325 dolar aralığında olacak!

  Backlink Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et