R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Backlink Ne İşe Yarar?

  Backlink bir siteden diğerine giden bir link olarak tanımlanır. Arama motorları tarafından sıkı bir biçimde takip edilir ve sayfaların değerlerini belirlemede etkin bir rol oynar.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  10.04.2022 18:16 984 3 dk okuma süresi
  Backlink Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  Backlink dışarıdan sitenize gelen linkleri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Backlink aynı zamanda gelen link (inbound link) olarak adlandırılır. Çünkü bir başka siteden sizin sitenize trafik getirme potansiyeline sahiptir. Ayrıca backlink SEO stratejisinin önemli bir yönüdür.

  Backlink miktarı ve kalitesi arama motorlarında iyi sıralama elde etmenize yardımcı olabilir. Arama motorları başka siteden sizin sitenize gelen linki bir güvenli oy olarak görür. Bu nedenle sitenizin popüler olduğunu düşünerek onu arama motoru sonuçlarında öne çıkarma eğiliminde olurlar.

  Backlink neden önemlidir?

  Web ortamında sitelerdeki sayfalar birbirine linkler aracılığıyla bağlanırlar. Dahili linkler aynı alan adındaki sayfalar arasındaki bağlantıyı oluştururlar. Dahili linkler genel olarak site içerisinde gezintiyi kolaylaştırırlar. Harici linklerin ise kullanım amaçları oldukça farklı olabilir.

  Harici link kullanarak kullanıcıya ekstra bilgi sunabilirsiniz. Ortaya koyduğunuz bir fikri destekleyecek çeşitli verilerden yararlanabilirsiniz. Harici linkleri kaynak göstermek için kullanabilirsiniz. Her ne olursa olsun bu tür linkler ziyaretçiye ekstra değer sunmak için kullanılırlar.

  Backlink ise bir siteden diğerine giden linktir. Ziyaretçileri diğer siteye yönlendirebildiği gibi bulunduğu sitenin değerlerini de aktarabilir. Bu nedenle backlink olarak adlandırılırlar ve en önemlisi arama motorları tarafından bir ödül gibi görünürler.

  Backlink içeriğinizin değerli olduğunu gösteren bir kanıt niteliği taşır. Arama motorları tarafından en önemli ve en güçlü sıralama faktörü olarak görülür. Organik arama trafiği elde etmek söz konusu olduğunda her sitenin başarısı için kritik öneme sahiptir.

  Backlink alırken nelere dikkat etmeli?

  Backlink alırken en önemli faktörlerden birisi alaka düzeyidir. Sitenize için alacağınız backlinkin değerine göz atarken aynı zamanda kaynağının sitenizle bağlantılı olup olmadığına bakmalısınız. Bunu örneklerle açıklamak çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

  Örnek 1: Siteniz dijital pazarlama hizmetleri sunan bir yer olsun. Sitenizde yer alan SEO denetimi isimli sayfanın backlink aldığı sayfalardan birisinin şu niteliklere sahip olduğunu düşünelim:

  • Backlink veren site dijital pazarlama alanında oldukça popüler bir sitedir.
  • Backlink verilen sayfada SEO denetiminden ve SEO hizmetlerinden bahsediliyordur.
  • Backlink verilirken "buraya tıklayın" şeklinde bir link metni kullanılmıştır.

  Bu senaryoda elde edeceğiniz backlink olumlu bir referans olacaktır. Linkin herhangi bir anahtar kelimeye yerleştirilmemiş olması çok önemli değildir. Bu backlink siteniz için uygun bir backlinktir ve alaka düzeyi doğrultusunda sitenize değer katacaktır.

  Örnek 2: Sitenizin dijital pazarlama hizmetleri sunan bir yer olsun. Sitenizde yer alan SEO denetimi isimli sayfanın backlink aldığı sayfalardan birisinin şu niteliklere sahip olduğunu düşünelim:

  • Backlink veren site moda alanında oldukça popüler bir sitedir.
  • Backlink verilen sayfada yaz modasıyla ilgili bilgilerden bahsediliyordur.
  • Backlink verilirken "güneş gözlüğü" şeklinde bir link metni kullanılmıştır.

  Bu senaryoda elde edeceğiniz backlink bir işinize yaramayacaktır. Her ne kadar yüksek otoriteye sahip bir siteden alınmış olsa bile sitenizle herhangi bir bağlantısı yoktur. Uygunluk ve alaka düzeyi düşük olduğundan sitenize değer katmama olasılığı yüksektir.

  Örnek 3: Sitenizin dijital pazarlama hizmetleri sunan bir yer olsun. Sitenizde yer alan SEO denetimi isimli sayfanın backlink aldığı sayfalardan birisinin şu niteliklere sahip olduğunu düşünelim:

  • Backlink veren site SEO ile alakalıdır ve pek popüler değildir.
  • Backlink verilen sayfada SEO denetiminden söz ediliyordur.
  • Backlink verilirken "SEO denetimi" şeklinde bir link metni kullanılmıştır.

  Bu senaryoda elde edeceğiniz backlink en uygun seçeneklerden biri olacaktır. Hem backlink veren site, hem verildiği sayfa hem de anahtar kelime sitenizle alakalıdır. Site her ne kadar aşırı popüler olmasa bile sahip olduğu tüm değeri sizin sitenize aktarabilecektir.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 6 Yorum
  • Bip
   Bip 2 yıl önce
   Doğal backlinkler almaya çalışın 🚀 😎
  • BOZ
   BOZ 2 yıl önce
   Backlink paketi satan arkadaşlara güvenmelimiyiz ? Ref mesajları çok olumlu duruyor
   • hetrx
    hetrx 2 yıl önce
    Spam niteliği taşımadığı sürece olumlu etkisi illa olur.
  • ME***** YA***** DO*****
   Kaliteli ve site içeriğinize uygun backlinkler alınırsa otorite açısından faydası çok olacaktır.
  • ukose
   ukose 2 yıl önce
   Link aldığınız yerden size trafik gelmesi doğal olarak çok daha faydalı olur.
  • Awakea
   Awakea 2 yıl önce
   Sektörünüz ile alakalı yerlerden backlink almaya özen gösterin, backlink alırken sitenizi zarara uğratmayın.

  İlgili İçerikler:

  Macaristan-İsviçre Maçı Ne Zaman, Saat Kaçta, Hangi Kanalda?

  Avrupa Şampiyonası EURO 2024, Almanya-İskoçya maçı ile resmen başladı. Bugün A Grubu'nda Macaristan, İsviçre ile karşılaşacak. Macaristan-İsviçre maçı hakkında tüm detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

  Bugün ve Yarın Oynanacak EURO 2024 Maçları! EURO Maç Takvimine Göre Kimin, Ne Zaman Maçı Var?

  Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) büyük bir heyecanla başlıyor. İşte bugün ve yarın oynanacak EURO 2024 maçlarının detayları ve Türkiye'nin maç takvimi.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  iOS 18 Ne Zaman Çıkacak? İşte Beklenen Tarih!

  Apple, WWDC 2024'te iOS 18'i tanıttı. Yeni özellikler ve yapay zeka entegrasyonları ile dikkat çeken güncelleme, Eylül ayının ikinci haftasında kullanıma sunulacak.

  Backlink Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et