R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Watch'ta Denetim Merkezi Nasıl Kullanılır?

  Apple Watch'ta yer alan Denetim Merkezi bir dizi farklı özelliğe hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Denetim Merkezi nasıl kullanılır ve ne gibi özelleştirmeler yapılabilir? Hemen öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  17.04.2022 20:49 1387 4 dk okuma süresi
  Apple Watch'ta Denetim Merkezi Nasıl Kullanılır?
  Son Düzenleme:

  Apple Watch kullanan kişiler zamanlarının büyük bir kısmını ekranda seçmiş oldukları saat tasarımıyla geçirirler. Apple Watch her zaman size daha fazla kullanılabilirlik sunmaya çalışır. Ancak saatin birçok özelliğinden yararlanabilmek için Denetim Merkezi adı verilen kısmına aşina olmak gerekir.

  Denetim Merkezi'ni açmak ve kapamak oldukça kolaydır. Bu kısımdan çeşitli durumlarla ilgili bilgiler alabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak Denetim Merkezi simgelerini yeniden düzenleyebilir, bazı simgeleri silebilir veya sildiğiniz simgeleri geri getirebilirsiniz.

  Apple Watch Denetim Merkezi nedir?

  Daha önce Apple cihazı kullandıysanız Denetim Merkezi ile karşılaşmış olabilirsiniz. Denetim Merkezi cihazınız ile ilgili en önemli bilgileri bulabileceğiniz yerdir. Buradan birçok farklı özelliğe erişim sağlayabilirsiniz ve bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  Denetim Merkezi'ne doğrudan saat kadranını yukarı kaydırarak erişilebilir. Eğer erişemiyorsanız hızlı bir şekilde Digital Crown'a basmanız gerekir. Daha sonra ekranın alt kısmından kaydırma yaparak Denetim Merkezi'ne ulaşabilir ve kapatmak için yukarıdan aşağı kaydırma yapabilirsiniz.

  Apple Watch Denetim Merkezi'nde neler yer alır?

  Denetim Merkezi size pek çok farklı özellik ve seçenek sunabilir. Her seçeneği kullanmadan önce ne işe yaradıklarını iyi anlamanız gerekir. Ekranın üst kısmından başlayarak Denetim Merkezi içerisinde görebileceğiniz simgeler bellidir. Bunlar için aşağıdaki açıklamalara göz atabilirsiniz:

  • Hücresel ağ simgesi: Hücresel ağ simgesini kullanarak hücresel veri özelliğini açabilir veya kapatabilirsiniz. Bu simge sadece hücresel veri özelliğini destekleyen saatlerde vardır.
  • Wi-Fi simgesi: Wi-Fi simgesini kullanarak bir Wi-Fi bağlantısına bağlanabilir veya bağlantınızı kesebilirsiniz. Simgeye basılı tuttuğunuzda bağlanabileceğiniz ağları görürsünüz.
  • Ping simgesi: Ping simgesi iPhone'a ping atmanıza yardımcı olur. Böylece telefonunuzun konumunu bulabilirsiniz. Simgeye basılı tuttuğunuzda telefon sessizde olsa bile ses çıkarır.
  • Pil simgesi: Pil simgesini kullandığınız zaman saatinizin mevcut pil durumunu görüntülemiş olursunuz. Yüzdesel ifadeye tıkladığınız zaman Power Reserve adını taşıyan modu açarsınız.
  • Ses simgesi: Ses simgesi çan ile gösterilir. Simgeye dokunduğunuzda saatten gelecek sesleri kapatırsınız. Ancak zamanlayıcı bildirimlerini ve alarm seslerini duymaya devam edersiniz.
  • Sinema simgesi: Sinema simgesi tiyatro ile özdeşleşmiş olan simge ile gösterilir. Simgeye dokununca sinema modu aktif hale gelir. Bileğinizi kaldırdığınızda ekran açılmaz.
  • Walkie-Talkie simgesi: Walkie-Talkie simgesini aktif hale getirdiğinizde diğer Apple Watch kullanıcılarına kısa sesli mesajlar gönderebilirsiniz.
  • Ay simgesi: Ay simgesine dokunduğunuz zaman rahatsız etmeyin, uyku ve odaklanma modlarından birine erişim sağlarsınız. Her modun kullanım şekli farklıdır.
  • El feneri simgesi: El feneri simgesine dokunduğunuzda farklı ışık renkleri arasından seçim yapabilirsiniz. Karanlıkta bir miktar ışığa ihtiyacınız olduğunda kullanışlıdır.
  • Uçak simgesi: Uçak simgesine dokunduğunuz zaman uçak modunu aktif hale getirirsiniz. Uçaktayken oldukça kullanışlıdır. Wi-Fi ve hücresel ağ devre dışı kalır.
  • Su damlası simgesi: Su damlası simgesine dokunduğunuzda saati suyun içinde kullanıma hazır hale getirirsiniz. Böylece hatalı tıklamalar nedeniyle ekranın açılmasına neden olmazsınız.
  • Ses çıkışı simgesi: Ses çıkışı simgesi bir dağın arkasından yayılan ses dalgası şeklindedir. Hangi kulaklığı kullanacağınızı seçebilir ve cihazlar arasında bağlantı kurabilirsiniz.
  • Kulak simgesi: Kulak simgesi kulaklığın ses ayarını yapmanızı sağlar. Bir kulaklık bağladığınız zaman bu simgeye dokunup sesi kolayca ayarlayabilirsiniz.
  • Seslendirme simgesi: Seslendirme simgesi çan görselinin farklı versiyonudur. Bu simgeye dokunduğunuzda bildirimleri nereden ve nasıl alacağınızı belirleyebilirsiniz.
  • Öğrenci simgesi: Öğrenci simgesi okul zamanı modunu etkinleştirir. Aktif edildiğinde sadece basit bildirimler alırsınız. Sadece belirli Apple Watch modellerinde kullanılabilir.

  Apple Watch Denetim Merkezi nasıl özelleştirilir?

  Apple Watch'ta yer alan Denetim Merkezi'ni özelleştirme şansınız vardır. Denetim Merkezi'nde yer alan simgelerin yerlerini değiştirebilirsiniz. Böylece onu kendiniz açısından daha kullanışlı hale getirebileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey Düzenle (Edit) seçeneğini bulmaktır.

  Bunu yapabilmek için Denetim Merkezi'ni açın. Ardından ekranın en alt kısmına doğru kaydırma yapın. Simgeler son bulduğunda karşınıza Düzenle (Edit) seçeneği çıkacaktır. Seçeneğe dokunduğunuz zaman ekrandaki tüm simgeler hafif bir şekilde sallanmaya başlayacaktır.

  Şimdi simgeleri dilediğiniz sıraya göre yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Simgeleri hareket ettirmek için basılı tutup kaydırma işlemi yapabilirsiniz. Tüm düzenlemeleri bitirdikten sonra Bitti (Done) seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.

  Düzenleme yaparken simgelerin sağ üst kısmında yer alan kırmızı - (eksi) işaretine dokunduğunuz zaman o simgeyi tamamen kaldırmış olursunuz. Böylece gereksiz gördüğünüz simgelerin Denetim Merkezi'nde gözükmesine engel olabilirsiniz.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • fedajans
   fedajans 2 yıl önce
   Hayat kolaylaştıran bilgiler. Teşekkürler.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Apple, iOS 18 ile Sürpriz Yapacak: Sevilen Duvar Kağıtları Geri Geliyor!

  Apple, iOS 18 ve macOS 15 ile eski iPhone ve Mac duvar kağıtlarını geri getiriyor. Kullanıcılar, nostaljik duvar kağıtlarıyla geçmişe bir yolculuk yapacak.

  Apple Watch'ta Denetim Merkezi Nasıl Kullanılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et