R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Wikipedia Tasarımı Yıllar Sonra Değişti!

  Wikipedia tasarımı yıllar sonra evrim geçirdi. Yeni değişiklikle beraber Wikipedia, daha modern bir kullanıcı arayüzüne kavuştu.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  19.01.2023 14:38 2035 2 dk okuma süresi
  Wikipedia Tasarımı Yıllar Sonra Değişti!
  Son Düzenleme:

  Günümüzün en çok tercih edilen platformlarından birisi olan Wikipedia, yeni bir tasarım ile karşımıza çıkmakta. Bu tasarım ile beraber arayüz eskisinden daha modern bir görünüme kavuşuyor. Ayrıca kullanıcı dostu bir tasarım da bizlerle buluşuyor. Yani artık bazı özellikleri kullanmak daha kolay hale geldi.

  Wikipedia tasarımı yıllar sonra güncellendi

  Aslında güncelleme, geçtiğimiz yılda da mevcuttu. Henüz erken erişimde olan bu sürüm, an itibariyle resmî olarak yayınlandı. Yeni nesil Wikipedia, pek çok alanda güncellemeye yer veriyor. Bunlardan birisi içindekiler kısmı. İçindekiler kısmı önceden içeriğin içerisindeydi. Farklı bir bölüme ulaşmak için en yukarı çıkmak gerekiyordu. Artık içindekiler tablosu sol sekmede bulunacak. Ayrıca sayfa kaydırıldığında da görünecek. Yani kullanıcılar, içindekiler sekmesinden istediği maddeyi hemen seçebilecek. Ek olarak hangi maddenin üzerinde yer alınıyor ise o maddenin vurgulu görüneceğini açıklayalım.

  Yapılan bir diğer güncelleme dil seçimi ile alakalı. Önceden dil seçerken sol sekmeden seçim yapmak gerekiyordu. Artık içeriğin üst kısmında sağ taraftan dil seçimi yapılıyor. Üst kısımda önerilen diller yer alıyor. Alt kısımda diğer diller bulunuyor. Buna ek olarak dil arama alanının olduğunu da açıklayalım.

  Wikipedia tasarımı güncellemesinde uygulanan bir diğer yenilik sabit satır genişliği oldu. Artık sayfa boyutu artmış olsa da satır genişliği değişmeyecek. Bunun amaçlarından birisinin yazı okunaklığını arttırmak olduğu söylenmekte.

  Wikipedia ile ilgili bir diğer güncelleme, arama kısmının değiştirilmesi oldu. Artık arama yaparken ifadeler girildikten sonra görsel arama sonuçları görülüyor. Yani arama sonucunun sol tarafında terim ile ilgili görsel görünüyor. Ayrıca başlığın altında kısa bir açıklama mevcut. Yani arama sistemi detaylandırılmış durumda.

  Wikipedia hakkında bilgi

  Wikipedia, insanların araştırma yapıp bilgi almasını sağlayan bir kaynak. 15 Ocak 2001 tarihinde kurulan site, reklamsız bir şekilde çalışıyor. Şirket, kullanıcıların bağışlarını toplayarak ayakta duruyor. Firmanın Wikipedia dışında pek çok hizmeti mevcut. Bu hizmetler Wikimedia Foundation adında toplanmış durumda. Wikipedia, bu hizmetlerden birisi.

  Güncel verileri incelediğimizde sitede 329 farklı dilde içeriğin yer aldığı açıklanıyor. Kurulduğu günden bu yana yeni içeriklere kavuşan platformun genel merkezi ABD’de bulunuyor. 300.000’e yakın kullanıcı sayısının aktif olduğu platformda 105 milyonun üzerinde kayıtlı hesap var. Platformun kurucuları ise Jimmy Wales ile Larry Sanger olmakta.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung’un Akıllı Yüzüğü Geliyor: İşte Galaxy Ring Tasarımı ve Özellikleri!

  Samsung Galaxy Ring, sağlık izleme ve temassız ödeme özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu akıllı yüzüğü firma, Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttı.

  Xiaomi 14 Ultra'nın Tüm Özellikleri Sızdırıldı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  MWC 2024'te 25 Şubat'ta tanıtımı öngörülen Xiaomi 14 Ultra'ya ait yeni görseller ve detaylı özellikler ortaya çıktı. İşte bu cihazın dikkat çeken özellikleri!

  iPhone 16 ve 16 Pro Görüntüleri Sızdırıldı: İşte Tasarımı!

  Eylül'de tanıtılacak iPhone 16 serisinin tasarımları sızdırıldı. Bu yeni seri, yenilikçi tasarımı ve gelişmiş kamera özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Honor Choice Watch Vitrine Çıktı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  Honor Choice Watch, 1.95 inç AMOLED ekran, 12 gün pil ömrü ve sağlık takip özellikleriyle 15 Şubat'ta tanıtılıyor.

  Wikipedia Tasarımı Yıllar Sonra Değişti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et