R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Web 3.0’daki Popüler Müzik Platformu Audius Hacklendi

  Bilgisayar korsanları web 3.0’da da platformları tehdit etmeye başladı. Blokzincir tabanlı müzik platformu “Audius” için hacklenme haberi geldi. Web 3.0’ın popüler platformları arasında yer alan Audius’in bilgisayar korsanlarının hedefi oldu. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  26.07.2022 13:43 1571 2 dk okuma süresi
  Web 3.0’daki Popüler Müzik Platformu Audius Hacklendi
  Son Düzenleme:

  İnternet anlayışını yeni bir boyuta taşıyan web 3.0’da yer almak, bilgisayar korsanlarının hedefi olmaktan kaçmaya yardımcı olmuyor. Bunun en somut örneği ise web 3.0’daki en popüler platformlardan birisi olan Audius’ın hacklenmesi oldu. Ortaya çıkan bilgilere göre hackerlar tarafından blokzincir tabanlı platformdaki “18 Milyon AUDIO” jetonunun ele geçirildi. Hatta ele geçirilen jetonların tam “1.1 Milyon Dolar” karşılığında satışının gerçekleştirildiği de belirtildi.

  Audius, web 3.0’da faaliyet gösteren blokzincir tabanlı bir “müzik akışı” servisidir. Platformda sanatçılar, şarkılarını yükleyebiliyor ve dinleyicilerde direkt olarak sanatçılara erişim sağlayabiliyor.

  Platformda Akıllı Sözleşme Durduruldu

  Audius

  Bilgisayar korsanlarının hedefinde kalan Audius platformundaki hacklenme olayına ilişkin detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Ortaya çıkan bilgilere göre bilgisayar korsanları tarafından platformda “yönetim oyu” kullanıldığı ve “topluluk” hazinesinden fonların çalındığı belirtildi. Ayrıca Audius tarafından yapılan açıklamaya göre “akıllı sözleşme” işlemlerinin durdurulmasıyla birlikte söz konusu saldırıdaki noktaların belirlenerek, mevcut problemlerinin giderildiği de belirtildi.

  Dünyaca ünlü yazılım güvenliği şirketi “Certik” tarafından yapılan açıklamaya göre web 3.0’daki merkeziyetsiz müzik platformu Audius’taki “akıllı sözleşme” üzerinde yer alan bazı yapılandırmaların değişiminin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği açıklaması yapıldı.

  Platformdaki saldırıyı inceleyen şirket, ayrıca söz konusu saldırıların blokzincirde tespit edilen detaylara göre Cumartesi günü gerçekleştirildiği belirledi.

  Bilgisayar korsanlarının platformdan illegal biçimde ele geçirmiş olduğu tokenler için mevcut piyasa değeri analizine göre “6 Milyon Dolar” gibi devasa bir rakama sahip olduğu açıklandı. Ancak bilgisayar korsanları tarafından kripto para piyasalarındaki ciddi dalgalanmalara bağlı olarak 1.1 Milyon Dolar’a denk gelen “705 Ethereum” karşılığında satışını gerçekleştirmek durumunda kalıyor. Ayrıca yapılan açıklamaya göre platformun ele geçirilen fonlarının halen hackerların adresinde yer aldığı da belirtildi.

  Web 3.0’da yaşanan bu hacklenme olayıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Arama Sil Baştan: Yeni Web Araması ve Yapay Zekayı Kapatacak Buton Geliyor!

  Google, arama sonuçlarını sadeleştiren yeni web filtresini tanıttı. Özellik, yapay zeka içeriklerini devre dışı bırakarak geleneksel deneyimi geri getiriyor.

  ChatGPT, Web Arama Pazarına Giriyor: Google'a Rakip Oluyor!

  OpenAI, ChatGPT ile arama motoru pazarına giriyor. Kaynak bağlantıları ve görsel içeriklerle zenginleştirilmiş yanıtlar sunacak yeni özellikler ekleniyor.

  Masaüstünde ve Mobilde En Popüler İnternet Tarayıcıları Açıklandı: İşte Detaylar!

  Nisan 2024 Statcounter raporu, Google Chrome'un liderliğini ve Microsoft Edge'in yükselişini gösteriyor. İşte en popüler masaüstü ve mobil internet tarayıcıları!

  ŞOK Marketler’den Yeni Hamle: Online Market Platformu İstegelsin'i Satın Aldı!

  ŞOK Marketler, online market platformu İstegelsin'i 220 milyon TL karşılığında tamamen satın aldıklarını açıkladı.

  Web 3.0’daki Popüler Müzik Platformu Audius Hacklendi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et