R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter’ın Rekor Fiyata Satışından Sona Gözler FireFox’a Döndü! Mozilla’dan Yeni Açıklama Geldi

  İnternetin özgür olması gerektiğini savunan ve bu hedefle kurulmuş olan Mozilla, bunun en önemli temsilcilerinden Twitter’ın gitmesiyle çok yalnız kaldı. Ekonomik olarak zorda olan Mozilla’nın satılacağı iddiaları ortaya çıktı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  27.04.2022 11:53 1005 2 dk okuma süresi
  Twitter’ın Rekor Fiyata Satışından Sona Gözler FireFox’a Döndü! Mozilla’dan Yeni Açıklama Geldi
  Son Düzenleme:

  İnternetin özgür yazılım topluluğu Mozilla, yaptığı açıklamayla ortaya çıkan satış iddialarını yalanladı. Mozilla’dan yapılan bir açıklamayla tarayıcılarını ne olursa olsun asla bir milyarderin eline vermeyeceklerine söz verdiğini belirtti.

  Mozilla, Elon Musk’ın Twitter’ı Almasından Rahatsız

  Elon Musk’un 44 Milyar Dolar gibi devasa bir rakama Twitter’ın tamamını satın almasının çalkantıları devam ediyor. Özellikle internet özgür olması gerektiğini savunan topluluk oluşumları yaşanan bu son gelişmelerden son derece rahatsızlık duydukları çok belli oluyor. Özellikle Mozilla Firefox, internetin önemli oluşumlarının milyarderler eline geçmesine en fazla karşı olan toplulukların başında geliyor. 

  Firefox özgür internet mücadelesine devam edecek!

  Mozilla Firefox’tan yapılan son açıklamayla birlikte internetin özgür bir ortam olmasını sağlama konusunda mücadelelerine devam edecekleri belirtildi.

  Mozilla, 1998 yılında Microsoft’un Internet Explorer tarayıcı hegemonyasına karşı mücadeleye başlayan ilk oluşumdu. Aradan geçen yaklaşık 24 yıllık süre boyunca özgür ve bağımsız bir topluluk olarak tarayıcısını geliştirmeye devam etti.

  Mozilla, Mark Zuckerberg, Bill Gates, Steve Jobs ve şimdi de Elon Musk gibi milyarderlerin teknoloji ve internet dünyasındaki hakimiyetlerin insan özgürlüğünü tehdit ettiğini savunuyor. İnternetin ve internetteki her şeyin özgür olması gerektiği iddiasıyla yola çıkan Mozilla tarayıcısını açık kaynak kodlu olarak geliştirmeye devam ediyor. 

  Mozilla çok uzun süredir ekonomik problemlerle de boğuşmaya devam ediyor. Özellikle Covid-19 pandemi döneminde ekonomik sorunlar ciddi seviyelere ulaşarak, küçülmeye gitmelerine ve işten çıkarma yapmalarına neden olmuştu. Tüm bu yaşadığı sorunlu süreçlere rağmen mücadelelerine devam edeceklerini kinayeli biçimde vurguladıkları bir açıklama yaptılar. İşte Mozilla’nın resmi “Twitter” hesabından yaptığı o paylaşımı;

  Firefox'u bir milyardere satmayacağımıza söz veriyoruz.

  Twitter'ın satışı ve Mozilla'nın özgür internet iddiasıyla ilgili sizler neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum
  • depresanz
   depresanz 2 yıl önce
   Özgürlük parayı görene kadar. Twitter yönetimi de satmayacağız demişti. Parayı görünce hemen sattılar.
   • Yağız Özgün Kocabaş
    Mozilla biraz daha sağlam bir yapıya sahip gibi ancak dediğiniz gibi zaman ve para ne getirir bilinmez.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Skoda Superb Türkiye'de Satışa Çıkıyor: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Yeni Skoda Superb, Türkiye'de lansmana özel fiyatlarla satışa sunuldu. Gelişmiş teknolojiler, yüksek konfor ve çeşitli motor seçenekleriyle dikkat çekiyor.

  Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Next Geliyor: İşte Çıkış Tarihi!

  Huawei, Haziran'da HarmonyOS Next'i tanıtacak. Yeni işletim sistemi, Android'den tamamen bağımsız olup Hongmeng çekirdeğiyle destekleniyor.

  Android 15'e Yeni Özellik Geliyor: Pil Ömrü Artacak!

  Google'ın Android 15 ile pil ömrünü 3 saate kadar uzatan yeni Doze modu ve güvenlik güncellemeleri I/O 2024'te tanıtıldı. WearOS 6 da yeniliklerden yararlanacak.

  Valve'ın Yeni Oyunu Deadlock Geliyor: İşte Detaylar!

  Valve'ın yeni nişancı oyunu Deadlock, sızdırılan detaylarla büyük heyecan yarattı. Oyun, Overwatch ve Valorant gibi yapımların bir karışımı olarak tanımlanıyor.

  Twitter’ın Rekor Fiyata Satışından Sona Gözler FireFox’a Döndü! Mozilla’dan Yeni Açıklama Geldi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et