R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft Edge Tarayıcısına Ücretsiz VPN Geliyor!

  ABD merkezli yazılım ve teknoloji devi Microsoft, uzun yıllardır çok eleştirilen “Internet Explorer” web tarayıcısına veda etmişti. Bu süreçte yeni nesil web tarayıcısını geliştiren şirket, “Microsoft Edge” tarayıcısını yayınlamıştı. Şimdiyse Opera kullanıcılarının sıkça kullandığı ücretsiz VPN özelliği Edge için geliyor.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.02.2023 23:25 1716 3 dk okuma süresi
  Microsoft Edge Tarayıcısına Ücretsiz VPN Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Yazılım devi “Microsoft”, çok eski zamanlardan beri “web tarayıcısı” konusunda sorunlar yaşıyor. Öyle ki sorun “Windows XP” işletim sistemi sürümü öncesine kadar dayanıyor. Microsoft’un kendi geliştirdiği “Internet Explorer” web tarayıcısı “Windows” sürümlerinde “yerleşik” olarak yer alıyordu. Daha iyi performans sunan diğer web tarayıcılarını kullanmak isteyen kullanıcılardan bu konuda çokça şikayet alıyordu. Zira Internet Explorer, Windows’tan kaldırılamıyordu. Tüm bunların dışında ciddi “RAM” tüketimiyle de sistemde zorlanmalara neden olduğu ve hatalar içerdiği yönünde de eleştiriler alıyordu.

  Microsoft, Internet Explorer’ın mevcut sorunları ve alınan geri bildirimlere daha fazla dayanamadı. Şirket, en sonunda 2022 yılında Internet Explorer’ın fişini çekti. Şirket Internet Explorer’dan doğan web tarayıcısı boşluğunu ise “Microsoft Edge” ile doldurmuştu. Windows işletim sistemlerinde “Microsoft Edge” web tarayıcısı “yerleşik” olarak geliyor. Ancak Edge tarayıcısı da eksiklikleriyle dikkat çekiyor.

  Bu eksiklikler içerisinde en dikkat çekeni ise “VPN” desteğiydi. Özellikle “Opera” üzerinde yer alan “ücretsiz VPN” özelliğiyle kullanıcıların tercihi oluyordu. Edge kullanıcıları ise VPN erişimi sağlamak için “üçüncü taraf uygulama/eklenti” kullanmak zorunda kalıyordu.

  Microsoft Edge VPN Geçen Yıl Duyurulmuştu

  Microsoft Edge VPN

  Microsoft, 2022 yılı yaz aylarında, “Windows” işletim sisteminin” yerleşik” web tarayıcısı “Edge” için VPN açıklamasında bulunmuştu. Şirketin kendi web tarayıcısı için yine tamamen kendisinin geliştirdiği bir “VPN” hizmetinin testine başlandığı belirtilmişti.

  Şirket, yaklaşık 1 yıllık süreç içerisinde “Edge Beta” kullanıcılarıyla tarayıcının “VPN” hizmetini test etti. Gelen son bilgilere göre ise Microsoft, “Edge VPN” için sona geldi. Hatta bazı “kararlı Edge” kullanıcıları, söz konusu “VPN” özelliğinin gelmeye başladığını dile getirdi. Buna karşın Microsoft cephesinden konuya ilişkin herhangi resmi bir açıklama gerçekleştirilmedi.

  Microsoft Edge VPN Özelliği Ne Zaman Kullanılabilecek?

  Microsoft Edge VPN

  Microsoft, Edge web tarayıcısı için kendi VPN hizmetini geliştirmeye devam ediyor. Şirketin VPN projesi “Edge Secure Network” adıyla biliniyor. Şirket, bu projeyle Edge web tarayıcısı kullanıcılarına “gizliliği arttırma” ve web sitelerinde uygulanabilen “bölgesel kısıtı” aşma imkanı sağlayacak.

  Microsoft Edge VPN hizmeti, “gizli internet gezintisi” veya “yasaklı site erişimi” için kullanılabilecek. Ancak bu hizmet sadece “1 GB” kapasite için ücretsiz olarak sunulacak. Daha yüksek web trafik kapasitesi kullanmak isteyen kullanıcıların ise “ücretli Edge VPN” programına girmeleri gerekecek. Yani 1 GB üstündeki VPN kullanımı Edge’de ücretli olacak.

  Gelen bilgilere göre Microsoft Edge VPN özelliği desteğinin yayınlanacak ilk “Windows 11 güncellemesi” ile birlikte kullanıma açılacak.

  Edge Secured Network Özellikleri

  Edge Secured Network

  Microsoft’un Edge Secured Network hizmeti, standart VPN hizmetlerinden farklı olacak. Zira normal VPN hizmetlerinde kullanıcılar “ülke” veya “konum” sunucu seçeneklerinden birisini seçebiliyor. Ancak Edge Secured Network ise herhangi bir sunucu seçimine müsaade etmeyecek.

  Edge Secured Network’te kullanıcılar 3 mod seçeneğinden birisini seçebilecek. Bu modlar;

  • Belirli siteler
  • Tüm siteler
  • “Herkese açık ve korumasız ağ” veya “geçerli sertifikası bulunmayan” web sitesi

  Şeklindedir. 

  Microsoft Edge VPN Fiyatları

  Edge Secured Network

  Microsoft’un Edge VPN hizmetine ilişkin ücretlendirme nasıl olacak belli değil. Şu an için 1 GB kapasiteye kadar trafik için ücretsiz kullanılabilecek. Bunun üzerindeki fiyatlandırmanın nasıl olacağı ile ilgili bilginin yakında Microsoft tarafından paylaşılacağı belirtildi.

  Microsoft Edge Hangi Platformlarda Kullanılabiliyor?

  Edge Secured Network
  Platform
  Windows 11
  Windows 10
  Windows 10 Mobil
  Xbox One
  Xbox Series X|S
  Linux
  MacOS
  iOS
  iPadOS
  Android
  Ubuntu
  Debian
  Fedora
  OpenSUSE

  Microsoft Edge’nin VPN hizmetiyle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  VPN, “Virtual Private Network(Sanal Özel Ağ)” uzaktan erişim kanalından çeşitli yöntemlerle çeşitli ağlara bağlantıyı mümkün kılan internet teknolojisidir.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Adobe Creative Cloud Türkiye Fiyatlarına Dev Zam Geliyor!

  Adobe Creative Cloud Türkiye fiyatlarına yüzde 300 zam geliyor! 5 Mart 2024'te uygulanacak yeni tarifeler hakkında tüm detaylar burada!

  Microsoft’dan Dev Adım: Windows 11'de WiFi 7 Desteğini Test Ediyor!

  Windows 11, WiFi 7 desteğiyle internet deneyimini yüksek hız, düşük gecikme ve üstün güvenlikle yeniden tanımlıyor.

  Samsung ve Google'dan Dev İş Birliği: Yeni Galaxy Chromebook Yenilikleriyle Geliyor!

  Samsung ve Google iş birliği genişliyor. Yeni Galaxy Chromebook, Google Assistant tuşu ile teknoloji dünyasına yenilik getiriyor.

  Windows 11 Spotlight Özelliği, Windows 10’a da Geliyor!

  Windows 10'a gelen Spotlight özelliği ile masaüstünüzde keşif yapabilirsiniz. Bing destekli duvar kağıtları ve detaylı bilgilerle deneyiminizi zenginleştirin.

  Microsoft Edge Tarayıcısına Ücretsiz VPN Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et