R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft Edge Tarayıcısına Ücretsiz VPN Geliyor!

  ABD merkezli yazılım ve teknoloji devi Microsoft, uzun yıllardır çok eleştirilen “Internet Explorer” web tarayıcısına veda etmişti. Bu süreçte yeni nesil web tarayıcısını geliştiren şirket, “Microsoft Edge” tarayıcısını yayınlamıştı. Şimdiyse Opera kullanıcılarının sıkça kullandığı ücretsiz VPN özelliği Edge için geliyor.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.02.2023 23:25 1767 3 dk okuma süresi
  Microsoft Edge Tarayıcısına Ücretsiz VPN Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Yazılım devi “Microsoft”, çok eski zamanlardan beri “web tarayıcısı” konusunda sorunlar yaşıyor. Öyle ki sorun “Windows XP” işletim sistemi sürümü öncesine kadar dayanıyor. Microsoft’un kendi geliştirdiği “Internet Explorer” web tarayıcısı “Windows” sürümlerinde “yerleşik” olarak yer alıyordu. Daha iyi performans sunan diğer web tarayıcılarını kullanmak isteyen kullanıcılardan bu konuda çokça şikayet alıyordu. Zira Internet Explorer, Windows’tan kaldırılamıyordu. Tüm bunların dışında ciddi “RAM” tüketimiyle de sistemde zorlanmalara neden olduğu ve hatalar içerdiği yönünde de eleştiriler alıyordu.

  Microsoft, Internet Explorer’ın mevcut sorunları ve alınan geri bildirimlere daha fazla dayanamadı. Şirket, en sonunda 2022 yılında Internet Explorer’ın fişini çekti. Şirket Internet Explorer’dan doğan web tarayıcısı boşluğunu ise “Microsoft Edge” ile doldurmuştu. Windows işletim sistemlerinde “Microsoft Edge” web tarayıcısı “yerleşik” olarak geliyor. Ancak Edge tarayıcısı da eksiklikleriyle dikkat çekiyor.

  Bu eksiklikler içerisinde en dikkat çekeni ise “VPN” desteğiydi. Özellikle “Opera” üzerinde yer alan “ücretsiz VPN” özelliğiyle kullanıcıların tercihi oluyordu. Edge kullanıcıları ise VPN erişimi sağlamak için “üçüncü taraf uygulama/eklenti” kullanmak zorunda kalıyordu.

  Microsoft Edge VPN Geçen Yıl Duyurulmuştu

  Microsoft Edge VPN

  Microsoft, 2022 yılı yaz aylarında, “Windows” işletim sisteminin” yerleşik” web tarayıcısı “Edge” için VPN açıklamasında bulunmuştu. Şirketin kendi web tarayıcısı için yine tamamen kendisinin geliştirdiği bir “VPN” hizmetinin testine başlandığı belirtilmişti.

  Şirket, yaklaşık 1 yıllık süreç içerisinde “Edge Beta” kullanıcılarıyla tarayıcının “VPN” hizmetini test etti. Gelen son bilgilere göre ise Microsoft, “Edge VPN” için sona geldi. Hatta bazı “kararlı Edge” kullanıcıları, söz konusu “VPN” özelliğinin gelmeye başladığını dile getirdi. Buna karşın Microsoft cephesinden konuya ilişkin herhangi resmi bir açıklama gerçekleştirilmedi.

  Microsoft Edge VPN Özelliği Ne Zaman Kullanılabilecek?

  Microsoft Edge VPN

  Microsoft, Edge web tarayıcısı için kendi VPN hizmetini geliştirmeye devam ediyor. Şirketin VPN projesi “Edge Secure Network” adıyla biliniyor. Şirket, bu projeyle Edge web tarayıcısı kullanıcılarına “gizliliği arttırma” ve web sitelerinde uygulanabilen “bölgesel kısıtı” aşma imkanı sağlayacak.

  Microsoft Edge VPN hizmeti, “gizli internet gezintisi” veya “yasaklı site erişimi” için kullanılabilecek. Ancak bu hizmet sadece “1 GB” kapasite için ücretsiz olarak sunulacak. Daha yüksek web trafik kapasitesi kullanmak isteyen kullanıcıların ise “ücretli Edge VPN” programına girmeleri gerekecek. Yani 1 GB üstündeki VPN kullanımı Edge’de ücretli olacak.

  Gelen bilgilere göre Microsoft Edge VPN özelliği desteğinin yayınlanacak ilk “Windows 11 güncellemesi” ile birlikte kullanıma açılacak.

  Edge Secured Network Özellikleri

  Edge Secured Network

  Microsoft’un Edge Secured Network hizmeti, standart VPN hizmetlerinden farklı olacak. Zira normal VPN hizmetlerinde kullanıcılar “ülke” veya “konum” sunucu seçeneklerinden birisini seçebiliyor. Ancak Edge Secured Network ise herhangi bir sunucu seçimine müsaade etmeyecek.

  Edge Secured Network’te kullanıcılar 3 mod seçeneğinden birisini seçebilecek. Bu modlar;

  • Belirli siteler
  • Tüm siteler
  • “Herkese açık ve korumasız ağ” veya “geçerli sertifikası bulunmayan” web sitesi

  Şeklindedir. 

  Microsoft Edge VPN Fiyatları

  Edge Secured Network

  Microsoft’un Edge VPN hizmetine ilişkin ücretlendirme nasıl olacak belli değil. Şu an için 1 GB kapasiteye kadar trafik için ücretsiz kullanılabilecek. Bunun üzerindeki fiyatlandırmanın nasıl olacağı ile ilgili bilginin yakında Microsoft tarafından paylaşılacağı belirtildi.

  Microsoft Edge Hangi Platformlarda Kullanılabiliyor?

  Edge Secured Network
  Platform
  Windows 11
  Windows 10
  Windows 10 Mobil
  Xbox One
  Xbox Series X|S
  Linux
  MacOS
  iOS
  iPadOS
  Android
  Ubuntu
  Debian
  Fedora
  OpenSUSE

  Microsoft Edge’nin VPN hizmetiyle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  VPN, “Virtual Private Network(Sanal Özel Ağ)” uzaktan erişim kanalından çeşitli yöntemlerle çeşitli ağlara bağlantıyı mümkün kılan internet teknolojisidir.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  Microsoft, Xbox Series X Konsolunu Tanıttı: Disksiz ve Tamamen Dijital!

  Microsoft, disksiz ve tamamen dijital Xbox Series X'i tanıttı. Beyaz renkli 1TB kapasiteli bu konsol, sonbahar tatil sezonunda 450 dolar fiyatla satışa sunulacak.

  Apple, iOS 18 ile Sürpriz Yapacak: Sevilen Duvar Kağıtları Geri Geliyor!

  Apple, iOS 18 ve macOS 15 ile eski iPhone ve Mac duvar kağıtlarını geri getiriyor. Kullanıcılar, nostaljik duvar kağıtlarıyla geçmişe bir yolculuk yapacak.

  Microsoft Edge Tarayıcısına Ücretsiz VPN Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et