R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon, İnternet Sıralama Sitesi Alexa.com'un Fişini Çekti

  Amazon, bugün resmi olarak internet sıralama sitesi Alexa.com'u kapatıyor. Peki Alexa.com nedir ve neden kapandı?

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  01.05.2022 18:19 2040 2 dk okuma süresi
  Amazon, İnternet Sıralama Sitesi Alexa.com'un Fişini Çekti
  Son Düzenleme:

  1996'daki resmi açılışından yaklaşık 26 yıl sonra Alexa.com platformu 1 Mayıs'ta kapanıyor. Amazon, 1 Mayıs 2022 Pazar gününden itibaren Alexa.com ve Alexa.com'a bağlı hizmetlerini resmen durduruyor. 

  Şirket duyuruyu geçen yıl Aralık ayında yapmış ve web site sahiplerini uyarmıştı. Brewster Kahle ve Bruce Gilliat tarafından internet takip sitesi; web sitelerini sıralamak, içeriği doğru bir şekilde ölçmek ve anahtar kelime aramak için en güvenilir kaynaklardan biridir. 

  Ayrıca site, 30 milyondan fazla sitede küresel sıralamalar, web trafiği verileri ve diğer önemli bilgileri sunar.

  Amazon, resmi Alexa.com web sitesinde "Dijital kitleleri bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olan yirmi yıldan sonra, 1 Mayıs 2022'den itibaren Alexa.com'u durdurma konusunda karar aldık" dedi.

  Alexa.com nedir?

  Alexa.com nedir?

  Alexa.com, 1 Nisan 1996'da kurulan dünyanın en popüler dijital içerik araştırma sitelerinden biridir. Brewster Kahle ve Bruce Gilliat tarafından kurulmuştur. Kısa sürede popüler olan hizmet, 1999'da Amazon tarafından yaklaşık 250 milyon dolara satın aldı.

  Alexa.com; web sitesi sıralamaları, içerik ve anahtar kelime araştırmaları gibi bilgiler sağlar. Bu site, 30 milyondan fazla web sitesinde küresel sıralamalar, web trafiği verileri ve diğer önemli bilgileri sunar.

  Alexa.com neden kapandı?

  Ne yazık ki Alexa.com'un Amazon tarafından neden kapatıldığı bilinmiyor. Şirket, yalnızca sitenin 1 Mayıs 2022'den veya bugünden itibaren iptal edildiğini açıkladı.

  Ancak Bleeping Computer sayfasına göre Alexa.com'un kapatılmasının nedeni muhtemelen popülerliğin azalmasıydı. Semrush verilerine göre Alexa.com'un organik trafiği önemli bir düşüş yaşamaya devam ediyor.

  Ancak Amazon, Alexa.com'un En İyi Siteleri ve Web Bilgi Hizmeti API'sinin 15 Aralık 2022'ye kadar aktif kalacağını belirtti.

  Peki siz Alexa.com'un kapatılması ile ilgili olarak ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • LANCE
   LANCE 1 yıl önce
   Yazık oldu gerçekten :(

  İlgili İçerikler:

  LG'den Yenilikçi Adım: Kendi Online Satış Sitesini Açtı!

  LG Electronics Türkiye, kendi web sitesi üzerinden online satış yapmaya başladı. Platformda yeni hesap açan müşterilere, sınır olmaksızın %10 indirim sunuluyor.

  Çin, Dünyanın En Hızlı İnternetini Tanıttı: Saniyede 1.2 Terabit Bağlantı Hızı!

  Çin, dünyanın en hızlı internet servisini tanıttı. Bu yeni ağ sistemi, Amerika'daki en güçlü rakiplerine kıyasla üç kat daha hızlı bir performans sergiliyor.

  Whatsapp, Bazı Cihazların Fişini Çekiyor: 24 Ekim’den İtibaren Bazı Cihazlara Desteğini Kesecek!

  24 Ekim'den itibaren Whatsapp, eski Android sürümüne sahip cihazlarda desteğini kesecek. Galaxy Note 4, S5, Google Nexus 7 ve bazı popüler cihazlar etkilenecek!

  En Popüler Android Sürümleri Açıklandı: İşte Eylül Ayı Sıralaması

  Eylül ayında hangi Android sürümleri öne çıktı? Hem küresel arenada hem de Türkiye'de kullanıcıların tercihi hangi Android sürümleri oldu?

  Amazon, İnternet Sıralama Sitesi Alexa.com'un Fişini Çekti

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et