R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Türkiye, Yeni Alan Adı Sistemine Geçiyor: İşte Detaylar!

  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, sosyal medya aracılığıyla TR uzantılı yeni bir alan adının duyurusunu yaptı. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  21.09.2023 13:23 1387 1 dk okuma süresi
  Türkiye, Yeni Alan Adı Sistemine Geçiyor: İşte Detaylar!
  Son Düzenleme:

  Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre Türkiye, yeni bir alan adı sistemine geçiş yapmayı planlıyor. Önceden web siteleri için kullanılan uzantılar “com.tr” veya “gov.tr” şeklindeydi. Ancak, yakın bir gelecekte bu uzantıların yerini “.tr” alacak. Bu değişiklik sayesinde “r10.tr” gibi kısa ve özel alan adlarına daha sık rastlayacağız.

  “a.tr”: Türkiye'nin Yeni Alan Adı Nedir?

  TRABIS (Türkiye .tr Ağ Bilgi Sistemi) tarafından yayımlanan bilgilere göre Türkiye'nin yeni internet alan adı “a.tr” olacak. 13 Eylül’de başlayan test süreci sonrasında bu yeni uzantının aktif hale gelmesi bekleniyor. Ancak ne bireysel ne de kurumsal alan adları için şu an bu uzantıyı tahsis etmek mümkün değil. “.com.tr” uzantılı sitelerin bu yeni sistem üzerinden “a.tr”ye ne zaman geçiş yapacağına dair kesin bir bilgi henüz bulunmuyor.

  Türkiye, bu alandaki yeniliklerle küresel rekabette daha görünür hale gelmeyi hedefliyor. Dr. Ömer Fatih Sayan'ın yaptığı açıklamada milli alan adımız olan “.tr”nin dünya markası olma yolunda ilerlediğini belirtti. Türkiye'nin bu adımla uluslararası arenada daha tanınır bir hale gelmesi ve marka değerini artırması bekleniyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft'un Yeni Hamlesi: Xbox Mobil Oyun Mağazası Resmen Geliyor!

  Microsoft, Xbox mobil oyun mağazası ile Apple ve Google'a meydan okuyacak gibi görünüyor. Yeni mağaza, mobil oyun dünyasında devrim yaratmayı hedefliyor!

  Amazfit Yeni Akıllı Saatini Duyurdu: Vücut Kitle Endeksini Ölçebiliyor!

  Amazfit, yeni akıllı saatini tanıttı. Amazfit Balance isimli saat, akıllı saatler arasında sağlık takibi konusunda kendini ayrıcalıklı bir yere koyuyor.

  Windows Paint’e Yapay Zeka Görüntü Oluşturucu Geldi: Herkes İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor!

  Microsoft, Paint uygulamasına OpenAI teknolojisi ile güçlendirilmiş 'Cocreator' isimli yeni bir görüntü oluşturma aracı ekledi.

  Firefox'un Android Sürümü Güncelleniyor: 400'den Fazla Yeni Uzantı Geliyor!

  Firefox'un Android sürümü için 400'den fazla yeni uzantının eklenmesi, mobil internet deneyimini nasıl değiştirecek?

  Türkiye, Yeni Alan Adı Sistemine Geçiyor: İşte Detaylar!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et