R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Dev Ortaklık Geliyor: Spotify ve OpenAI Arasında Ses Klonlama Ortaklığı Yapılacak!

  Spotify ve OpenAI arasındaki ortaklık sayesinde podcast yayıncıları, artık kendi seslerini kullanarak farklı dillerdeki versiyonlarını üretebilecekler. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  26.09.2023 17:43 1391 2 dk okuma süresi
  Dev Ortaklık Geliyor: Spotify ve OpenAI Arasında Ses Klonlama Ortaklığı Yapılacak!
  Son Düzenleme:

  Spotify ve ChatGPT'nin yaratıcısı OpenAI, geçtiğimiz yılın kasım ayında piyasaya sürülen ChatGPT ile gerçeklik haline gelen en büyük hayallerden birine imza attı. Dünya üzerinde 7.000'den fazla yaşayan dil bulunuyor ve bu diller 142 farklı dil ailesine ayrılıyor. Türkçe konuşan insanların sayısı yaklaşık 300 milyon olmasına rağmen dünya nüfusunun %3'ünü oluşturuyor. Peki geri kalan insanlara nasıl sesinizi duyurabilir veya onlara nasıl ulaşabilirsiniz? 

  İşte burada Spotify ve OpenAI arasındaki ortaklık devreye giriyor ve size daha önce ulaşmanız mümkün olmayan kitlelere sesinizi duyurma fırsatı sunuyor.

  Spotify’da Ses Klonlama Dönemi Başlıyor!

  Yukarıdaki senaryo için henüz tamamlanması gereken bazı adımlar olsa da Spotify ve OpenAI arasındaki ortaklık sayesinde ilerleme kaydediliyor. Artık podcast yayıncıları, kendi seslerini kullanarak diğer dillerdeki versiyonlarını yeniden üretebilecekler.

  Spotify, yeni aracıyla İngilizce bölümlerini İspanyolcaya çevirmek için bir grup podcast yayıncısıyla iş birliği yapıyor ve yakın gelecekte Fransızca ve Almanca çevirilerini de sunmayı planlıyor. Bu çevirilerde Dax Shepard, Monica Padman, Lex Fridman, Bill Simmons ve Steven Bartlett gibi önemli isimlerin yer alacağını söyleyebiliriz.

  Bu çeviri özelliğinin temelinde hem İngilizce konuşmayı yazıya dökebilen hem de diğer dilleri İngilizceye çevirebilen OpenAI'nın ses dönüştürme aracı Whisper bulunuyor. Ancak Spotify'ın aracı, sadece konuşmayı metne çevirmekle kalmayıp, bir podcast'i farklı bir dile çevirerek podcast yayıncısının kendi sesinin sentezlenmiş bir versiyonunu üretebiliyor.

  Spotify'ın kişiselleştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Ziad Sultan, yaptığı açıklamada, "Yaratıcının kendi sesiyle eşleşen Sesli Çeviri, dünyanın dört bir yanındaki dinleyicilere yeni podcast yayıncılarını daha önce hiç olmadığı kadar özgün bir şekilde keşfetme ve onlardan ilham alma gücü veriyor" dedi.

  Bu yeni özellikle ilgili ses kopyalama kısmının arkasında muhtemelen OpenAI bulunuyor. OpenAI, metin ve kısa bir konuşma örneğiyle insan benzeri sesler oluşturabilen bir aracın lansmanını duyurdu. Ancak şu anda OpenAI, bu ses klonlama modelini herkesin kullanımına açmayı düşünmüyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Baseus M2s Pro Geliyor: Güçlü Gürültü Engelleme Özelliğine Sahip!

  Baseus M2s Pro, 52dB gürültü engelleme, Hi-Res ses kalitesi ve 35 saat batarya ömrü sunuyor. 45$ fiyatıyla mükemmel bir değer teklifi, müzikseverler için ideal.

  Nothing Phone 3 Yakında Geliyor: İşte Çıkış Tarihi ve Özellikleri!

  Nothing Phone 3, Temmuz ayında çıkış yapıyor. Gelişmiş Qualcomm işlemci ve yenilikçi kamera özellikleriyle dikkat çeken model, büyük bir heyecan vadediyor.

  OpenAI, GPT-5 Yerine GPT-4.5'e Geçebilir: Peki Neden?

  OpenAI, rekabeti sürdürebilmek için GPT-5 yerine GPT-4.5 modelini geliştiriyor. Bu stratejik karar, maliyet ve teknoloji optimizasyonunu amaçlıyor.

  Samsung Galaxy C55 Resmen Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Samsung Galaxy C55, vegan deri tasarımı ve güçlü özellikleriyle tanıtıldı. 50 MP kamera, Snapdragon işlemci ve 5000 mAh batarya ile üstün performans sunuyor.

  Dev Ortaklık Geliyor: Spotify ve OpenAI Arasında Ses Klonlama Ortaklığı Yapılacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et