R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Samsung'un Finansal Durumu Zorlaşıyor: Net Gelirde Yüzde 95'lik Düşüş Var!

  Samsung'un net gelirinde son zamanlarda büyük bir düşüş yaşandı ve bu oran yüzde 95'e kadar ulaştı. Yenilikçi ürün lansmanlarına rağmen, şirketin finansal durumu her geçen gün daha da zorlaşıyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  27.07.2023 16:24 1446 2 dk okuma süresi
  Samsung'un Finansal Durumu Zorlaşıyor: Net Gelirde Yüzde 95'lik Düşüş Var!
  Son Düzenleme:

  Samsung, bir süre önce Galaxy Z Flip 5 ve Galaxy Z Fold 5 adını verdiği yeni katlanabilir akıllı telefonlarını ve Galaxy Watch 6 serisini tanıtmıştı. Ancak, bu yeni modellerin lansmanına rağmen, şirketin finansal durumunda ciddi bir düşüş söz konusu. 

  Samsung'un bir önceki çeyrekteki kârındaki yüzde 96'lık düşüşten sonra, bu çeyrekte de yüzde 95'lik bir düşüş yaşandığı görülüyor. Şirket, bu durumu bellek yongalarına olan talepteki düşüşe bağlıyor.

  Samsung'un Faaliyet Karındaki Büyük Düşüş

  Bu yılın ikinci çeyreğinde Samsung'un elde ettiği faaliyet kârı sadece 0,527 milyar dolar. Bu rakam, bir önceki yıla kıyasla yüzde 95'lik bir düşüş anlamına geliyor. Şirketin satışlarında da yüzde 22'lik bir düşüş yaşanmış. Ancak Samsung, yapay zekâ için gerekli olan DRAM çiplerine olan talebin bu düşüşü hafiflettiğini belirtiyor.

  Samsung'un ikinci çeyrekte açıkladığı gelir, yüzde 22'lik bir düşüşle 47 milyar dolar. Şirketin yatırımcıları bu sonuçtan memnun olmasa da, Samsung'un küresel talebin yılın ikinci yarısında toparlanmasını beklediği biliniyor. Ancak, bu beklenti Samsung'un şu anki finansal durumunu hafifletmiyor.

  Galaxy S23 Lansmanının Etkisi Azaldı

  Samsung, gelirdeki düşüşün bir kısmını "Galaxy S23 lansmanının etkisinin azalması" ile bağdaştırıyor. Bilindiği üzere Samsung'un mobil bölümü, özellikle Galaxy S23 Ultra'nın güçlü satışları nedeniyle bir önceki kazanç döneminde iyi bir performans sergilemişti. Ancak, bu çeyrekte bölümün konsolide geliri 23,7 milyar dolardan 20 milyar dolara düştü.

  Samsung'un bellek işi, ilk çeyrekte 10,2 milyar dolar gelir elde etmişti ve bu bölüm, ikinci çeyrekte 11,53 milyar dolar elde ederek hafif bir artış yaşadı. Samsung, gelecekte "yüksek katma değerli ürünler" olarak adlandırdığı DDR5 ve LPDDR5x bileşenlerine odaklanmayı planlıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Netflix'in Yeni Yerli Dizisi "Kimler Geldi Kimler Geçti" Ekranlara Geliyor: İşte İlk Fragman!

  Netflix'in yeni Türk dizisi "Kimler Geldi Kimler Geçti" 9 Mayıs'ta yayınlanacak. Dizinin başrolünde ise Serenay Sarıkaya bulunuyor.

  Galaxy Watch FE Resmen Doğrulandı: Samsung'un Yeni Harikası Yakında Geliyor!

  Samsung'un yeni akıllı saati Galaxy Watch FE, şık tasarımı ve uygun fiyatıyla yakında piyasada olacak. WearOS ve gelişmiş sağlık özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Netflix'in Bilim Kurgu Dizisi "3 Cisim Kuralı" İzleyicileri Büyülüyor!

  Netflix'in dev bütçeli bilim kurgu dizisi "3 Cisim Kuralı", etkileyici görsel efektleri ve sürükleyici senaryosuyla izleyicileri büyülüyor. Çinli yazar Liu Cixin'in çok satan romanından uyarlanan dizi, insanlığın Dünya dışı zeki yaşam formlarıyla karşılaş

  Samsung'un Devrim Niteliğindeki Yeni NAND Flaş Belleği: Kapasitede Çığır Açıyor!

  Samsung, piyasadaki en yoğun QLC NAND flaş belleğini tanıtıyor; 280 katmanlı yonga ile veri depolamada yeni bir dönem başlatıyor.

  Samsung'un Finansal Durumu Zorlaşıyor: Net Gelirde Yüzde 95'lik Düşüş Var!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et