R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PlayStation’a Büyük Şok! Tam 2 Yıl Sonra Güvenlik Açığı Bulundu 

  Kısa süre önce paylaşılan bir video, PlayStation 5’in 2 yıl sonra bir Webkit güvenlik açığı nedeniyle kırıldığını ortaya koydu. Detaylar haberimizde!

  Hayrunisa Bayar Hayrunisa Bayar 04.10.2022 13:23 1663 2 dk okuma süresi
  PlayStation’a Büyük Şok! Tam 2 Yıl Sonra Güvenlik Açığı Bulundu 
  Son Düzenleme:

  PlayStation'un çıkışından 2 yıl sonra ortaya atılan bir video, konsol yazılımının kırıldığını kanıtladı. PlayStation'ın kırılması ise kullanıcıların oyunları ücretsiz bir şekilde oynayabileceği anlamına geliyor. 

  Beklenen gerçekleşti!

  Piyasaya çıkan oyun ya da konsol gibi yazılım içerikli ürünler, her zaman aslında kullanıcılara güvenlik açığı olma ihtimalini düşündürür. Yüksek fiyatlı ürünler arasında yer alan PlayStation’ın da güvenlik açığı olabileceği düşünülüyordu. 

  2020 yılında ilk kez görücüye çıkan PlayStation, kısa süre önce bu düşünceleri doğrulayan bir problem yaşadı. Konsolun yazılımı, Webkit güvenlik açığı nedeniyle kırılarak bir video halinde paylaşıldı.  

  Hacker’lar yazılımı kırmayı nasıl başardı? 

  Bir süredir endişelerin konuşulduğu PlayStation 5, piyasaya sürülmesinden tam 2 yıl sonra güvenlik açığıyla karşılaştı. Bugüne dek konsolun yazılımının kırıldığı konusu birçok kez ortaya atılmıştı. Hatta, geçtiğimiz yılın sonlarında bir hacker grubu, cihazin ‘kök anahtar’ına eriştiklerini duyurmuştu.  

  Konsolun kırıldığına dair yayımlanan video da PS5 kollarına tam erişim sağlandığını kanıtladı. SpecterDev isimli hacker grubu, Webkit’teki güvenlik açığından faydalandı. Böylelikle sistem sürümü 4.03’e kadar olan tüm PS5 konsollarına detaylı erişim sağladı.  

  4.03 sürümüne kadar olan PS5 kollarının yanı sıra, diskli sürümde 4.51’e kadar olan konsolların da kırılabileceğini söyledi. Ayrıca, yazılımın kırıldığı iddialarıyla ilgili bilgi ve belgelerin Github üzerinden paylaşıldığını bilmenizde de fayda var. 

  Kullanıcı hemen fark etmeyecek  

  Endişelerin bu denli büyük olmasının yanı sıra, PS5’in kırılması, ilk etapta genel anlamda tüm kullanıcılara yansımayacak. Çünkü güncellenen sistem sürümleri hackerların hareket kabiliyetini kısıtlayacak. Ancak SpecterDev’e göre bu durum, ilk etapta geliştiriciler için oldukça faydalı olacak.  

  PlayStation 5’in kırılması ne anlama geliyor? 

  PlayStation gibi yazılım temelli içeriklerin kırılması, aslında bir tür ‘kaçak’ kullanımdır. Cihaza yüklenen yazılımda bazı değişiklikler yapan bu işlem, herkesin ücretsiz bir şekilde içeriğe ulaşmasını sağlar. Yani, oyunların tamamı ücretsiz bir şekilde herkes tarafından oynanır.  

  Ancak bu hack, ne kadar ücretsiz oynama imkanı sunarsa sunsun, sadece hikaye modunda oynamaya izin veriyor. Yani, çevrim içi oyunlara erişim sunmuyor.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  2022’nin En İyi App Store Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  App Store'da 2022 yılının en iyilerini Apple CEO'su Tim Cook açıkladı. İşte Apple tarafından açıklanan 2022'nin App Store en iyi uygulama ve oyunları!

  Epic Games Yılbaşında 25 Oyunu Ücretsiz Verecek!

  Epic Games, bu yılbaşında 25 oyunu ücretsiz verecek. Oyun tutkunları bu yılbaşında 25 farklı oyunu ücretsiz kalıcı olarak alabilecek. İşte Epic Games yılbaşı kampanyasının detayları!

  2023 Opel Astra Electric Duyuruldu! İşte Özellikleri

  2023 Opel Astra Electric tanıtıldı. 2023 yılında piyasada yer alacak olan model, oldukça güçlü özelliklere sahip ve araç, tek şarj ile 416 km mesafeye ulaşıyor.

  Twitter’da Yeni Bir Dönem Başlıyor! Twitter 2.0 Resmen Duyuruldu!

  Twitter’ı satın aldıktan sonra gündemden düşmeyen Elon Musk, yeni bir yeniliğe imza attı. Musk, resmi olarak Twitter 2.0 dönemini duyurdu!

  PlayStation’a Büyük Şok! Tam 2 Yıl Sonra Güvenlik Açığı Bulundu 

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et