R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PlayStation’a Büyük Şok! Tam 2 Yıl Sonra Güvenlik Açığı Bulundu 

  Kısa süre önce paylaşılan bir video, PlayStation 5’in 2 yıl sonra bir Webkit güvenlik açığı nedeniyle kırıldığını ortaya koydu. Detaylar haberimizde!

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  04.10.2022 13:23 1894 2 dk okuma süresi
  PlayStation’a Büyük Şok! Tam 2 Yıl Sonra Güvenlik Açığı Bulundu 
  Son Düzenleme:

  PlayStation'un çıkışından 2 yıl sonra ortaya atılan bir video, konsol yazılımının kırıldığını kanıtladı. PlayStation'ın kırılması ise kullanıcıların oyunları ücretsiz bir şekilde oynayabileceği anlamına geliyor. 

  Beklenen gerçekleşti!

  Piyasaya çıkan oyun ya da konsol gibi yazılım içerikli ürünler, her zaman aslında kullanıcılara güvenlik açığı olma ihtimalini düşündürür. Yüksek fiyatlı ürünler arasında yer alan PlayStation’ın da güvenlik açığı olabileceği düşünülüyordu. 

  2020 yılında ilk kez görücüye çıkan PlayStation, kısa süre önce bu düşünceleri doğrulayan bir problem yaşadı. Konsolun yazılımı, Webkit güvenlik açığı nedeniyle kırılarak bir video halinde paylaşıldı.  

  Hacker’lar yazılımı kırmayı nasıl başardı? 

  Bir süredir endişelerin konuşulduğu PlayStation 5, piyasaya sürülmesinden tam 2 yıl sonra güvenlik açığıyla karşılaştı. Bugüne dek konsolun yazılımının kırıldığı konusu birçok kez ortaya atılmıştı. Hatta, geçtiğimiz yılın sonlarında bir hacker grubu, cihazin ‘kök anahtar’ına eriştiklerini duyurmuştu.  

  Konsolun kırıldığına dair yayımlanan video da PS5 kollarına tam erişim sağlandığını kanıtladı. SpecterDev isimli hacker grubu, Webkit’teki güvenlik açığından faydalandı. Böylelikle sistem sürümü 4.03’e kadar olan tüm PS5 konsollarına detaylı erişim sağladı.  

  4.03 sürümüne kadar olan PS5 kollarının yanı sıra, diskli sürümde 4.51’e kadar olan konsolların da kırılabileceğini söyledi. Ayrıca, yazılımın kırıldığı iddialarıyla ilgili bilgi ve belgelerin Github üzerinden paylaşıldığını bilmenizde de fayda var. 

  Kullanıcı hemen fark etmeyecek  

  Endişelerin bu denli büyük olmasının yanı sıra, PS5’in kırılması, ilk etapta genel anlamda tüm kullanıcılara yansımayacak. Çünkü güncellenen sistem sürümleri hackerların hareket kabiliyetini kısıtlayacak. Ancak SpecterDev’e göre bu durum, ilk etapta geliştiriciler için oldukça faydalı olacak.  

  PlayStation 5’in kırılması ne anlama geliyor? 

  PlayStation gibi yazılım temelli içeriklerin kırılması, aslında bir tür ‘kaçak’ kullanımdır. Cihaza yüklenen yazılımda bazı değişiklikler yapan bu işlem, herkesin ücretsiz bir şekilde içeriğe ulaşmasını sağlar. Yani, oyunların tamamı ücretsiz bir şekilde herkes tarafından oynanır.  

  Ancak bu hack, ne kadar ücretsiz oynama imkanı sunarsa sunsun, sadece hikaye modunda oynamaya izin veriyor. Yani, çevrim içi oyunlara erişim sunmuyor.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Nokia Lumia 920 Geri Dönüyor: HMD Skyline Görücüye Çıktı!

  Nokia, ikonik Lumia 920'nin tasarımını taşıyan HMD Skyline'ı tanıttı. Yeni model, modern özelliklerle bu sonbahar piyasaya çıkacak.

  PlayStation’a Büyük Şok! Tam 2 Yıl Sonra Güvenlik Açığı Bulundu 

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et