R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kablosuz Kulaklık Kullanıcıları İçin Qualcomm'dan Müjde: Ücretsiz aptX Kodek Desteği

  Qualcomm, birçok markanın tercih ettiği aptX kodek bileşenlerinden bazılarını Android Açık Kaynak Projesi'ne (AOSP) ücretsiz ekleyeceğini açıkladı. Bu gelişme, kablosuz kulaklık kullanıcıları için önemli bir gelişme olarak görülüyor.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  20.03.2023 15:10 1369 2 dk okuma süresi
  Kablosuz Kulaklık Kullanıcıları İçin Qualcomm'dan Müjde: Ücretsiz aptX Kodek Desteği
  Son Düzenleme:

  Akıllı telefonlarla birlikte kablosuz kulaklıkların kullanımı da yaygınlaştı. Ancak, birçok kullanıcı kulaklıklarında mevcut olan kodek sorunlarından şikayetçi. Neyse ki, Qualcomm'un son hamlesi, kablosuz kulaklık kullanıcıları için büyük bir rahatlama sağlayacak.

  Qualcomm, aptX kodek bileşenlerinin bir kısmını Android Açık Kaynak Projesi'ne (AOSP) ücretsiz olarak ekleyeceğini duyurdu. Bu, birçok markanın desteklediği aptX kodek bileşenlerinin artık telif ücreti ödenmeden kullanılabileceği anlamına geliyor.

  Qualcomm Bazı Kodek Bileşenlerini Ücretsiz Sunacak

  1980'lerde Dr. Stephen Smyth tarafından üniversite projesi olarak geliştirilen aptX algoritması, gerçek zamanlı ses verisi sıkıştırma için kullanılıyor. Qualcomm, 2015 yılında aptX kodek isim haklarını satın aldıktan sonra, aptX'in standart ve HD versiyonlarını açık kaynak hale getirme kararı aldı. Bu hamle, kablosuz kulaklık üreticilerinin telif ücreti ödemeden aptX kodek bileşenlerini kullanabilmelerini sağlayacak.

  Konu hakkında açıklama yapan Qualcomm yetkilileri, "Birkaç ay önce, Android Açık Kaynak Projesi'ne klasik aptX ve aptX HD için kodlayıcıları dahil etme kararı aldık. Qualcomm lisansı altında, bu kodlayıcıların gerçekten de yürürlükteki anlaşmalar uyarınca AOSP kapsamında mevcut olduğunu söylemekten heyecan duyuyoruz. Olağan iş süreçlerimize göre, aptX ve aptX HD kodlayıcıların AOSP'ye eklenmesi dışında aptX lisanslaması değişmeden kalacak." ifadelerini kullandı.

  Bu gelişme, kablosuz kulaklık kullanıcıları için büyük bir rahatlama sağlayacak. Telif ücreti nedeniyle aptX kodek desteği sunmayan markalar artık bu desteği sağlayabilecekler. Böylece kullanıcılar, daha iyi bir ses kalitesiyle kablosuz kulaklıklarını kullanabilecekler.

   

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi'den Piyasayı Sallayacak Yenilik: Kablosuz Kulaklık Redmi Buds 4 Active Tanıtıldı!

  Xiaomi, Redmi Buds 4 Active isimli kablosuz kulaklığını tanıttı. Kulaklık, yüksek kaliteli ses deneyimi sunarken aynı zamanda 28 saate kadar pil ömrüne sahip!

  Amazon, Prime Üyelerine Ücretsiz Cep Telefonu Verecek!

  Bloomberg'e göre dünya devi Amazon, Prime müşterilerine ücretsiz ya da indirimli mobil hizmetler sağlamak için müzakerelerde bulunuyor.

  Android Kullanıcıları İçin Uyarı: 100'den Fazla Tehlikeli Uygulama Bulundu!

  Google Play'de ortaya çıkan SpinOk adı verilen kötü amaçlı bir yazılım, Android kullanıcılarını hedef alıyor. Yazılım, 400 milyondan fazla kullanıcıyı etkiledi.

  Galaxy S22 Serisi İçin Yapay Zeka Destekli Fotoğraf Düzenleyicisi Geliyor!

  Samsung, fotoğraflarda problemleri giderme ve kaliteyi artırma gibi önemli işlevler sunan Galaxy Enhance-X uygulamasını Galaxy S22 serisine getiriyor.

  Kablosuz Kulaklık Kullanıcıları İçin Qualcomm'dan Müjde: Ücretsiz aptX Kodek Desteği

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et