R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

  Apple’nin daha birkaç gün önce yeni sürümünü tanıttığı M1 işlemcide güvenlik açığı bulundu. Tespit edilen güvenlik açığı, kullanıcıları çok rahatsız edecek!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 12.06.2022 11:24 1221 2 dk okuma süresi
  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!
  Son Düzenleme:

  Apple, yeni nesil M1 işlemcisiyle yakaladığı büyük performans verimliliğini, WWDC 2022 etkinliğinde tanıttığı M2 versiyonuyla bir adım ileriye taşıyor. Ancak M2 sürümünün açıklanmasından birkaç gün sonra M1 işlemciyle ilgili kötü bir haber geldi. M1 işlemcili cihazlarda yeni tespit edilen büyük güvenlik açığı, kullanıcı verilerini risk altına alıyor.

  Apple ürünlerinde “güvenlik” olgusunu her zaman ilk sırada tutarken, M1 işlemci için gelen kötü haber endişelendirdi. Özellikle şirket, yeni M2 işlemci sürümünde, bir önceki sürüme göre yapılan güvenlik gelişmelerini öne çıkartan bir tanıtım yapmıştı.

  Apple M1 İşlemcide Yeni Virüs Belirlendi

  Apple’nin yeni nesil silikon teknolojisini barındıran M1 işlemci modeli, piyasaya ilk sürüldüğü dönemden beri yüksek başarı yakalamıştı. Hem performans hem de güvenlik bakımından ileri standarda sahip olan Apple’nin M1 işlemcisindeki güvenlik açığının çok ciddi sorunlara neden olabilecek türde olduğu belirtildi. “PACMAN” olarak isimlendirilen virüs, M1 işlemci üzerinde yer alan güvenlik duvarını manipüle etmeyi başarıyor. Bu sayede sistem üzerinde dinamik şekilde müdahalelerde bulunabiliyor.

  Apple M1

  Apple, söz konusu güvenlik açığına ilişkin olarak açıklama gerçekleştirdi. Apple gerçekleştirdiği açıklamasında PACMAN virüsünün M1 işlemci üzerinde oluşturduğu güvenlik ihlali riskine ilişkin değerlendirme ve teknik çalışmayı gerçekleştiren ekibe minnettar olduklarını belirtti. Ayrıca açıklamasında söz konusu virüsün genel kullanıcı cephesi açısından ciddi seviyede risk faktörü yaratmadığının tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca söz konusu güvenlik sorununa yol açan olgunun işletim sisteminin “MacOS” güvenlik yapılarını tek başına alt etme şansına sahip olmadığı değerlendirmesinde bulunuldu.

  Apple’nin M1 işlemcide ki güvenlik ihlali oluşturan virüse karşı veri gizliliğini riske edebilecek bir durum olmadığını açıkladığı konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'dan Heyecanlandıran Hamle: iPad ve HomePod Bir Arada!

  Apple, yeni bir akıllı ev cihazını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. iPad ve HomePod'dan birkaç özelliği içinde barındıracak bu yeni ürünün çıkış tarihi de merak konusu oldu.

  Elif 1088

  Apple'a Büyük Zam: iPhone 14 ve Watch Series 8 Fiyatları Ne Kadar Olacak?

  iPhone 14 fiyatları daha çıkmadan zamlanıyor. İşte iPhone 14 teknik özellikleri ve iPhone 14 Türkiye fiyatı. Detaylar haberimizde

  Elif 1101

  Dünya Genelinde Çoğu Apple Store Mağazası Kapandı! İşte Nedeni!

  Apple, aldığı ani kararla dünya genelinde pek çok ülkede Apple Store web mağazasını erişime kapatma kararı aldı. Kullanıcıların siteye erişim sağlayamadığı kapatma kararının geçici olduğu belirtilerek, bazı önemli yeniliklerle geleceği öne sürüldü.

  Apple Mac Pro 2022 Sızdırılan Özellikleri Heyecana Neden Oldu!

  Apple'nin Eylül ayında resmi tanıtımını yapacağı belirtilen yeni "M2 işlemcili" MacBook Pro" modeline dair yeni sızıntılar gerçekleşti.

  Elif 837
  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et