R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

  Apple’nin daha birkaç gün önce yeni sürümünü tanıttığı M1 işlemcide güvenlik açığı bulundu. Tespit edilen güvenlik açığı, kullanıcıları çok rahatsız edecek!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  12.06.2022 11:24 1574 2 dk okuma süresi
  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!
  Son Düzenleme:

  Apple, yeni nesil M1 işlemcisiyle yakaladığı büyük performans verimliliğini, WWDC 2022 etkinliğinde tanıttığı M2 versiyonuyla bir adım ileriye taşıyor. Ancak M2 sürümünün açıklanmasından birkaç gün sonra M1 işlemciyle ilgili kötü bir haber geldi. M1 işlemcili cihazlarda yeni tespit edilen büyük güvenlik açığı, kullanıcı verilerini risk altına alıyor.

  Apple ürünlerinde “güvenlik” olgusunu her zaman ilk sırada tutarken, M1 işlemci için gelen kötü haber endişelendirdi. Özellikle şirket, yeni M2 işlemci sürümünde, bir önceki sürüme göre yapılan güvenlik gelişmelerini öne çıkartan bir tanıtım yapmıştı.

  Apple M1 İşlemcide Yeni Virüs Belirlendi

  Apple’nin yeni nesil silikon teknolojisini barındıran M1 işlemci modeli, piyasaya ilk sürüldüğü dönemden beri yüksek başarı yakalamıştı. Hem performans hem de güvenlik bakımından ileri standarda sahip olan Apple’nin M1 işlemcisindeki güvenlik açığının çok ciddi sorunlara neden olabilecek türde olduğu belirtildi. “PACMAN” olarak isimlendirilen virüs, M1 işlemci üzerinde yer alan güvenlik duvarını manipüle etmeyi başarıyor. Bu sayede sistem üzerinde dinamik şekilde müdahalelerde bulunabiliyor.

  Apple M1

  Apple, söz konusu güvenlik açığına ilişkin olarak açıklama gerçekleştirdi. Apple gerçekleştirdiği açıklamasında PACMAN virüsünün M1 işlemci üzerinde oluşturduğu güvenlik ihlali riskine ilişkin değerlendirme ve teknik çalışmayı gerçekleştiren ekibe minnettar olduklarını belirtti. Ayrıca açıklamasında söz konusu virüsün genel kullanıcı cephesi açısından ciddi seviyede risk faktörü yaratmadığının tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca söz konusu güvenlik sorununa yol açan olgunun işletim sisteminin “MacOS” güvenlik yapılarını tek başına alt etme şansına sahip olmadığı değerlendirmesinde bulunuldu.

  Apple’nin M1 işlemcide ki güvenlik ihlali oluşturan virüse karşı veri gizliliğini riske edebilecek bir durum olmadığını açıkladığı konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18, Yavaş Şarj Cihazlarını Tespit Ederek Kullanıcıları Uyaracak!

  iOS 18, iPhone'larda yavaş şarj cihazlarını tespit ederek kullanıcıları uyarıyor ve pil sağlığını iyileştirmek için yeni şarj sınırı ayarları sunuyor.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Apple, iOS 18 ile Sürpriz Yapacak: Sevilen Duvar Kağıtları Geri Geliyor!

  Apple, iOS 18 ve macOS 15 ile eski iPhone ve Mac duvar kağıtlarını geri getiriyor. Kullanıcılar, nostaljik duvar kağıtlarıyla geçmişe bir yolculuk yapacak.

  Apple, iPhone ve Apple Watch Garanti Şartlarını Değiştiriyor: Artık Kılcal Çatlaklar Garanti Dışı Kalacak!

  Apple, iPhone ve Apple Watch garanti şartlarını değiştirdi. Artık kılcal ekran çatlakları garanti kapsamında olmayacak, kullanıcılar onarım için ödeme yapacak.

  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et