R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

  Apple’nin daha birkaç gün önce yeni sürümünü tanıttığı M1 işlemcide güvenlik açığı bulundu. Tespit edilen güvenlik açığı, kullanıcıları çok rahatsız edecek!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 12.06.2022 11:24 1279 2 dk okuma süresi
  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!
  Son Düzenleme:

  Apple, yeni nesil M1 işlemcisiyle yakaladığı büyük performans verimliliğini, WWDC 2022 etkinliğinde tanıttığı M2 versiyonuyla bir adım ileriye taşıyor. Ancak M2 sürümünün açıklanmasından birkaç gün sonra M1 işlemciyle ilgili kötü bir haber geldi. M1 işlemcili cihazlarda yeni tespit edilen büyük güvenlik açığı, kullanıcı verilerini risk altına alıyor.

  Apple ürünlerinde “güvenlik” olgusunu her zaman ilk sırada tutarken, M1 işlemci için gelen kötü haber endişelendirdi. Özellikle şirket, yeni M2 işlemci sürümünde, bir önceki sürüme göre yapılan güvenlik gelişmelerini öne çıkartan bir tanıtım yapmıştı.

  Apple M1 İşlemcide Yeni Virüs Belirlendi

  Apple’nin yeni nesil silikon teknolojisini barındıran M1 işlemci modeli, piyasaya ilk sürüldüğü dönemden beri yüksek başarı yakalamıştı. Hem performans hem de güvenlik bakımından ileri standarda sahip olan Apple’nin M1 işlemcisindeki güvenlik açığının çok ciddi sorunlara neden olabilecek türde olduğu belirtildi. “PACMAN” olarak isimlendirilen virüs, M1 işlemci üzerinde yer alan güvenlik duvarını manipüle etmeyi başarıyor. Bu sayede sistem üzerinde dinamik şekilde müdahalelerde bulunabiliyor.

  Apple M1

  Apple, söz konusu güvenlik açığına ilişkin olarak açıklama gerçekleştirdi. Apple gerçekleştirdiği açıklamasında PACMAN virüsünün M1 işlemci üzerinde oluşturduğu güvenlik ihlali riskine ilişkin değerlendirme ve teknik çalışmayı gerçekleştiren ekibe minnettar olduklarını belirtti. Ayrıca açıklamasında söz konusu virüsün genel kullanıcı cephesi açısından ciddi seviyede risk faktörü yaratmadığının tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca söz konusu güvenlik sorununa yol açan olgunun işletim sisteminin “MacOS” güvenlik yapılarını tek başına alt etme şansına sahip olmadığı değerlendirmesinde bulunuldu.

  Apple’nin M1 işlemcide ki güvenlik ihlali oluşturan virüse karşı veri gizliliğini riske edebilecek bir durum olmadığını açıkladığı konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Apple CarPlay İçin En İyi Uygulamalar!

  Apple CarPlay teknolojisinin desteklediği en beğenilen uygulamalar belli oldu. Buna göre geliştirilen uygulamalar arasında bazıları rakiplerini geride bıraktı!

  Apple Safari'deki Problemi Çözdü: Kullanıcılar Bu Kelimeleri Tekrar Aratabilecek!

  Apple Safari uygulaması, belirli arama terimleri girildiğinde çökerek ilginç bir hata vermeye başlamıştı. Ancak Apple yetkilileri, kısa sürede sorunu çözdü.

  iOS 15.7 Sürümü için Apple’dan Önemli Karar!

  Apple, yeni güncelleme ile beraber iOS 15.7.1 sürümünü yayınladı. Yayınlanan yeni sürüm ile beraber 15.7 sürümüne geçiş de engellenmiş oldu.

  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et