R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

  Apple’nin daha birkaç gün önce yeni sürümünü tanıttığı M1 işlemcide güvenlik açığı bulundu. Tespit edilen güvenlik açığı, kullanıcıları çok rahatsız edecek!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  12.06.2022 11:24 1551 2 dk okuma süresi
  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!
  Son Düzenleme:

  Apple, yeni nesil M1 işlemcisiyle yakaladığı büyük performans verimliliğini, WWDC 2022 etkinliğinde tanıttığı M2 versiyonuyla bir adım ileriye taşıyor. Ancak M2 sürümünün açıklanmasından birkaç gün sonra M1 işlemciyle ilgili kötü bir haber geldi. M1 işlemcili cihazlarda yeni tespit edilen büyük güvenlik açığı, kullanıcı verilerini risk altına alıyor.

  Apple ürünlerinde “güvenlik” olgusunu her zaman ilk sırada tutarken, M1 işlemci için gelen kötü haber endişelendirdi. Özellikle şirket, yeni M2 işlemci sürümünde, bir önceki sürüme göre yapılan güvenlik gelişmelerini öne çıkartan bir tanıtım yapmıştı.

  Apple M1 İşlemcide Yeni Virüs Belirlendi

  Apple’nin yeni nesil silikon teknolojisini barındıran M1 işlemci modeli, piyasaya ilk sürüldüğü dönemden beri yüksek başarı yakalamıştı. Hem performans hem de güvenlik bakımından ileri standarda sahip olan Apple’nin M1 işlemcisindeki güvenlik açığının çok ciddi sorunlara neden olabilecek türde olduğu belirtildi. “PACMAN” olarak isimlendirilen virüs, M1 işlemci üzerinde yer alan güvenlik duvarını manipüle etmeyi başarıyor. Bu sayede sistem üzerinde dinamik şekilde müdahalelerde bulunabiliyor.

  Apple M1

  Apple, söz konusu güvenlik açığına ilişkin olarak açıklama gerçekleştirdi. Apple gerçekleştirdiği açıklamasında PACMAN virüsünün M1 işlemci üzerinde oluşturduğu güvenlik ihlali riskine ilişkin değerlendirme ve teknik çalışmayı gerçekleştiren ekibe minnettar olduklarını belirtti. Ayrıca açıklamasında söz konusu virüsün genel kullanıcı cephesi açısından ciddi seviyede risk faktörü yaratmadığının tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca söz konusu güvenlik sorununa yol açan olgunun işletim sisteminin “MacOS” güvenlik yapılarını tek başına alt etme şansına sahip olmadığı değerlendirmesinde bulunuldu.

  Apple’nin M1 işlemcide ki güvenlik ihlali oluşturan virüse karşı veri gizliliğini riske edebilecek bir durum olmadığını açıkladığı konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Apple, Yenilenmiş M3 MacBook Pro Satmaya Başladı: İşte Detaylar!

  Apple, M3 Pro ve M3 Max çipli yenilenmiş MacBook Pro modellerini, uygun fiyatlarla ve tam işlevsellik garantisiyle satışa çıkarıyor.

  Apple Vision Pro 2’nin Çıkış Tarihi Gecikecek: İşte Nedeni!

  Apple Vision Pro 2'nin çıkışı için en az 18 ay beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda yeni modelde ele alınması gereken birçok sorun bulunuyor.

  Apple M1 İşlemcisinde Tehlikeli Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et