R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  AMD ve Nvidia Yine Karşı Karşıya! Testlerde AMD Başarılı Oldu!

  İki dev firma AMD ve Nvidia arasındaki rekabette Nvidia, RTX serisiyle birlikte bir adım önde yer alıyordu. Ancak yapılan son karşılaştırma AMD’nin önemli bir yol kat ettiğini gösteriyor. İşte yapılan testte çıkan sonuçlar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  04.06.2022 13:34 1819 2 dk okuma süresi
  AMD ve Nvidia Yine Karşı Karşıya! Testlerde AMD Başarılı Oldu!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en önemli iki büyük ekran kartı üreticisi AMD ile Nvidia arasındaki rekabet yeni bir boyut kazanıyor. Her iki firmada özellikle görüntü teknolojisinin geleceği olduğu belirtilen “ölçeklendirme desteği” teknolojisinde önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu doğrultuda AMD cephesinde çok kısa bir süre önce “FSR 2.0” desteği getirilmişti. AMD, bu desteği “Farming Simulator 22” simülasyonuna dahil etmişti. AMD bu hamlesiyle birlikte en büyük rakibi olan Nvidia’nın DLSS desteğine karşı önemli bir attı.

  FSR 2.0 ve DLSS Karşılaştırıldı

  Youtube üzerinde yayınlanan bir videoda AMD’nin FSR 2.0’ı ve Nvidia’nın DLSS’i aynı kriterler üzerinden teste tabii tutuldu. Test kapsamında hem FSR 2.0 hem de DLSS için Farming Simulator 22 üzerinden farklı ekran çözünürlükleri ve farklı kalite mod seçenekleri üzerinden performans değerlendirmeleri yapıldı.

  Testte FSR 2.0 ve DLSS, Farming Simulator 22’de “1080p”, “1440p” ve “4K” çözünürlük kalitelerindeki performanslarına bakıldı. Ayrıca karşılaştırmada farklı kalite modlarına ilişkin denemelerde yapıldı. 

  AMD FSR 2.0 ile Render Kademesine Geldi

  AMD kısa bir süre önce getirdiği FSR 2.0 desteğiyle önemli gelişme kaydetti. Önceki versiyon FSR 1.0 üzerinde temel kenar yumuşatma desteği render öncesinde bulunuyordu. Ancak AMD FSR 2.0 ile birlikte bunu rakibinin yaptığı gibi render kademesine getirdi. 

  Testler “hareket bulanıklığı” ve “alan derinliği” deaktif edilerek gerçekleştirildi. Bu çerçevede gölgelenme ve parlama problemlerinin AMD’nin FSR 2.0’ı için minimuma inmiş olduğu görüldü.

  FSR 2.0

  Test çözünürlük kalitesinin Full HD yapılması durumunda ise hem gölgelenme hem de parlama problemleri bakımından fark edebilirlik daha fazla artıyor. Ancak bu AMD’nin FSR 2.0 ile Nvidia ile oldukça eş değer bir performans ortaya koymasına engel olmadı. 

  AMD’nin “ince nesne” ve “bulanık görüntü” bakımından detaylandırmayı başarılı bir şekilde yaptığı görüldü. Bu konuda da hem “1080p” hem de “2K” çözünürlükteki kare saniye oranı bakımından rakibini neredeyse yakalamış görünüyor. Buna karşın Nvidia DLSS ile AMD’nin FSR 2.0’ı karşısında “4K” çözünürlük seviyesinde önemli bir fark yakalıyor.

  AMD 2.0 ve Nvidia DLSS arasında yapılan karşılaştırma testleri, Intel i7 10700F işlemci ve RTX 3080 ekran kartı ile gerçekleştirildi.

  Ekran kartı gelişiminden memnun musunuz? AMD ve Nvidia rekabeti gelecekte nereye taşınır? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  A101'de Bu Hafta: Aktüel Elektronik Ürünler ve Fırsatlar

  7 Aralık A101 aktüel kataloğu belli oldu. Toshiba akıllı TV'ler, QCY akıllı saat ve kulaklıklar gibi elektronik ürünlerde kaçırılmayacak fırsatlar sizi bekliyor.

  Apple Açıkladı: İşte 2023'ün En İyi Oyunları ve Uygulamaları!

  Apple, 2023'ün en iyi uygulama ve oyunlarını belirleyerek ödüllendirdi. Bu ödüller, iPhone ve iPad ile beraber Mac ve Apple Watch uygulamalarını da kapsıyor.

  Google Açıkladı: İşte 2023'ün En İyi Android Oyunları ve Uygulamaları!

  Google Play Store, 2023'ün en iyi Android uygulamaları ve oyunları listesini yayınlandı. Geçen yıllardan farklı olarak bu yılın trendine yeni kategoriler eklendi.

  Huawei MatePad Pro 11 (2024) Resmen Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Huawei MatePad Pro 11 (2024) resmen tanıtıldı. Cihaz hem teknik özellikleri hem de tasarımı ile tablet piyasasında önemli bir yer edinmeye aday!

  AMD ve Nvidia Yine Karşı Karşıya! Testlerde AMD Başarılı Oldu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et