R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Uzay Bilimciler Yeni Kara Delikler Bulmak için Yardım Çağrısı Yaptı!

  Uzay bilimciler tarafından hazırlanan yeni bir proje sonrasında kara deliklerin bulunması için seferberlik ilan edildi. Gönüllü kişilerle yapılacak çalışmaların ardından pek çok kişi bir uzay projesine destek vermenin heyecanını yaşayacak.

  Ecem
  Ecem R10 Editörü
  19.07.2022 19:55 3190 2 dk okuma süresi
  Uzay Bilimciler Yeni Kara Delikler Bulmak için Yardım Çağrısı Yaptı!
  Son Düzenleme:

  Uzayın en bilinmezleri arasında kara delikler yer alırken, detaylı inceleme yapıldığı zaman çevresinde bulunan her şeyi içerisine çekmesi ile biliniyor. Korkutucu olmasının yanı sıra gizemli de olması nedeniyle insanlık tarihinde en çok merak edilen olaylar arasında yer alıyor. Kara delikler, uzay bilimcileri en çok zorlayan durumlardan biri çünkü tespit edilmesi oldukça güç. Bulabilmek için çevresine bulunan toz ve gaz bulutları inceleniyor. Detaylı bir inceleme sonrasında bulmak mümkün olabiliyor. 

  Kara Delikleri Bulmak için Yardım İstendi

  Kara delikleri bulmak için bir materyalin içerisine girmesi ve bunun sonucunda “X ışını” yayarak kara delikleri daha görünür hale getirmesi bekleniyor. Her kara deliği bulmak bu kadar basit değil. Kara delik denildiği zaman, etrafındaki cisimleri yutan bir boşluk hayal ediliyor. Çoğu zaman doğru olsa da her kara deliğin etrafındaki nesneleri yuttuğunu söylemek doğru olmaz. Dolayısıyla herhangi bir ışık da yaymıyorlar. Kara delikleri tespit etmek sanıldığından daha zor bir hal alıyor. 

  Seferberlik Başlatıldı!

  Başlatılan özel bir bilim projesinin ardından uzay bilimciler kara delikleri bulmak için yardım istediler. Projenin ismi ise "Kara Delik Avcıları" olarak belirlendi. Yeni kara deliklerin konumlarının bulunması için bazı ipuçları toplanıyor. 

  Gönüllü kişiler aranırken, projeye destek vermeleri bekleniyor. Gönüllü olan kişiler süreci anlamaları için kısa bir eğitimden geçecekler. Grafik verileri öğrenilerek, yıldızların parlaklık durumlarına göre kara deliğin varlığı hakkında fikir yürütebilecekler.

  Projenin tasarlanmasının ardından bir süredir kara delikleri bulmak konusunda sıkıntı yaşayan gök bilimcilerin rahatlaması bekleniyor. Pek çok gönüllü, şimdiden gizli kara delikleri bulmak için eğitim almak istediğini açıkladı. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  Uzay Bilimciler Yeni Kara Delikler Bulmak için Yardım Çağrısı Yaptı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et