R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kanser Tarihe Karışabilir: Tümörleri Tamamen Öldüren Hap Geliyor!

  Bilim adamları, solid tümörleri hedef alarak yok eden bir kanser öldürücü hap geliştirdi. İlacın sağlıklı hücrelere zarar vermediği ve 70'ten fazla hücre hattında etkili olduğu belirtildi. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  03.08.2023 14:41 2152 2 dk okuma süresi
  Kanser Tarihe Karışabilir: Tümörleri Tamamen Öldüren Hap Geliyor!
  Son Düzenleme:

  ABD'nin seçkin bir hastanesinde görev yapan bilim adamları, solid tümörleri hedef alarak yok eden bir "kanser öldürücü hap" geliştirdi. Kemoterapi ilacının sağlıklı hücrelere zarar vermediği ifade edildi. 

  İlacın adı olan AOH1996, nöroblastom adlı nadir görülen bir çocukluk çağı kanserine yakalanan ve bu hastalık sonucu hayatını kaybeden 1996 doğumlu Anna Olivia Healy anısına verildi.

  Anna'nın Mirası: Hayat Kurtaran Bir İlaç

  Anna'nın trajik ölümü, belki de milyonlarca insanın hayatını kurtaracak bir çözümün kıvılcımını ateşledi. Anna'nın ailesi, City of Hope hastanesinde AOH1996'yı geliştirmek üzere 20 yılını harcamış olan Profesör Linda Malkas'a para bağışladı. Şimdi ise, oldukça umut verici gelişmelere şahit oluyoruz.

  Profesör Linda Malkas ve ekibi, Anna'nın hayatına mal olan kanser de dahil tüm kanser türlerine etki eden bir protein üzerine odaklanan ilacı geliştirmek üzere yirmi yıl boyunca çalışmalarını sürdürdü. Proliferating cell nuclear antigen (PCNA) adlı bu proteinin kanserli hücrelerdeki formu hedef alındı. Mutasyon geçirmiş PCNA, DNA'nın kopyalanmasına ve kanserli hücrelerin onarılmasına yardımcı olarak tümörlerin büyümesini teşvik ediyor.

  Prof Malkas ve City of Hope'daki ekibi, hedefe yönelik kemoterapilerinin klinik öncesi çalışmalarda tüm solid tümörleri "yok ettiğini" belirtti. Araştırma ekibi, geliştirdikleri bu proteinin, "kanser hücreleri taşıyan uçakları durduran bir kar fırtınası"na benzetiliyor.

  70'ten Fazla Kanser Türüne Karşı Etkili

  Cell Chemical Biology dergisinde yayımlanan bir çalışmada, AOH1996'nın 70'ten fazla hücre hattı üzerinde test edildiği ve normal hücre üreme döngüsünü bozarak kanser hücrelerini seçici bir şekilde öldürdüğü ancak sağlıklı kök hücrelerin üreme döngüsünü bozmadığı gösterildi. Klinik öncesi çalışmalar, ilacın meme, prostat, beyin, yumurtalık, rahim ağzı, deri ve akciğer kanserlerinden türetilen hücrelerin tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor.

  AOH1996'nın genel kullanıma sunulabilmesi için henüz titiz güvenlik ve etkinlik testleri, büyük ölçekli klinik deneylerin yanı sıra, hayvan deneylerinde ilacın işlev göstermesini sağlayan mekanizmaların da incelenmeye devam edilmesi gerekiyor. Ancak ilk hasta ekim ayında potansiyel kanser önleyici hapı aldı ve Faz 1 klinik çalışma halen devam ediyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Haftaya A101 Marketlere Android TV Box ve Tabletler Geliyor!

  18 Nisan A101 kataloğu, Android TV Box, tabletler ve çok daha fazlasını uygun fiyatlarla sunuyor. Yeni teknolojilere göz atın!

  Haftaya BİM Marketlerde Teknoloji Rüzgarı Esecek: LG ve TCL Markalı Akıllı Televizyonlar Geliyor!

  19 Nisan BİM aktüel kataloğu, TCL ve LG akıllı TV'lerden elektrikli bisikletlere kadar çeşitli teknoloji ürünleri sunuyor.

  ŞOK Marketlerde Bu Hafta: Xiaomi Mi Box S 4K ve Mi Tv Stick Geliyor!

  ŞOK marketlerde Xiaomi Mi Box S 4K, Mi Tv Stick, LG akıllı TV ve Redmi 12 akıllı telefon fırsatları sizi bekliyor.

  Galaxy Watch FE Resmen Doğrulandı: Samsung'un Yeni Harikası Yakında Geliyor!

  Samsung'un yeni akıllı saati Galaxy Watch FE, şık tasarımı ve uygun fiyatıyla yakında piyasada olacak. WearOS ve gelişmiş sağlık özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Kanser Tarihe Karışabilir: Tümörleri Tamamen Öldüren Hap Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et