R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Dünya'ya Çarpma Riski Bulunan O Asteroit Tehlike Listesinden Çıkarıldı!

  Geçtiğimiz yıl keşfedilen bir asteroit 2052 yılında Dünya'ya çarpabileceği endişesi ile kırmızı listeye alınmıştı. Bunun üzerine yapılan gözlemler sonucunda sanıldığı kadar tehlikeli olmadığı tespit edilince listeden çıkarıldı.

  Ecem Ecem 05.07.2022 04:18 1333 2 dk okuma süresi
  Dünya'ya Çarpma Riski Bulunan O Asteroit Tehlike Listesinden Çıkarıldı!
  Son Düzenleme:

  Bilim dünyası için bazı asteroitler büyük tehdit olarak görülmeye devam ediyor. Özellikle yapılan incelemelerde bazı asteroitlerin dünyaya çarpma riskini taşımaları sebebiyle konu hakkında özel bir listenin hazırlandığı biliniyor. Son yapılan bilimsel incelemelerde asteroit olarak adlandırılan bir uzay kayasının, bulunduğu tehlike listesinden çıkarıldığı açıklandı. 

  Riskli görülen asteroit hakkında yapılan incelemelere göre potansiyel olarak dünyaya çarpma tehlikesi olduğu ve 2052 yılında dünya için büyük bir tehdit oluşturabileceği düşünülüyordu. 

  2021 QM1 tehlike listesinden çıkarıldı!

  Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bilim insanları tarafından keşfedilen bu uzay kayasının genişliğinin de 50 metre olduğu öğrenildi. Uzay kayasının ismi kayıtlara 2021 QM1 olarak geçti. Yapılan incelemeler sonrasında gelecek yıllarda dünyaya çarpma tehlikesi bulunduğu tespit edildi. Listeye alındıktan sonra ise gözlemlenmeye devam etti. 

  Yapılan son gözlemler sonrasında asteroit hakkında daha fazla bilgi edinildi. Güneş etrafındaki geçiş yolları incelendi ve 2052 yılında ilk tahminlerde olduğu gibi Dünya’nın yakınından geçmeyeceği saptandı. Böylece tehlikeli olmadığına karar verilerek listeden çıkarıldı. 

  Asteroit Dünya’ya çarpmayacak

  Avrupa Güney Gözlemevi tarafından yapılan gözlemlerin ardından bir süre sonra sanılanın aksine Dünya’dan uzaklaştığı belirlendi. 24 Mayıs tarihinde kaydedilen görüntülere göre ise yörüngeden ayrıldığı ve 2052 yılında yeniden yaklaşmasının ve tehdit oluşturmasının pek mümkün olmadığı öğrenildi. Çok geçmeden alınan karar sonrasında yüksek risk taşıyan uzay kayalarının bulunduğu listeden çıkarıldı. Bu iyi bir haber olarak düşünülüyor ancak yüksek risk taşıyan listede 1.337 adet daha gök cisminin olduğu ifade edildi. Dünya için tehdit hala devam ediyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 16.2 Güncellemesiyle Bildirimlerdeki O Sorun Çözülecek!

  Apple, iOS 16.2 güncellemesiyle, iPhone'lardaki eski bildirimlere erişimeme sorununu çözüme kavuşturacak. iPhone kullanıcılarının eski bildirimleri gözden kaçırma sorunu, yeni güncellemeyle tarihe karışıyor.

  Redmi Note 12 Pro 4G Özellikleri Ortaya Çıktı!

  Redmi, 2022 Ekim ayında piyasaya sürdüğü 5G varyantlı Redmi Note 12 Pro modeline 4G varyantını da getiriyor. İşte piyasaya çıkış tarihi henüz açıklanmayan Redmi Note 12 Pro 4G özellikleri ve fiyatı!

  Epic Games’ten Bu Hafta 2 Oyun Hediye

  Epic Games, geleneksel haftalık ücretsiz oyun vermeye devam ediyor. Her hafta olduğu gibi bu hafta 2 oyun ücretsiz alınabiliyor. Epic Games Kütüphanesi'ne ücretsiz kalıcı olarak eklenebilecek o oyunlar ve sistem gereksinimleri!

  2022 Yılının En İyi Android Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  Google Play, 2022 yılının en iyi oyun ve uygulamalarını açıkladı. Yayınlanan listede kullanıcılar tarafından beğenilen uygulama ve oyunlar yer aldı.

  Dünya'ya Çarpma Riski Bulunan O Asteroit Tehlike Listesinden Çıkarıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et