R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone 15 Type C ile Gelecek! Ama Kablolarda Hız Sınırı Olacak!

  Teknoloji devi Apple, uzun yıllardır direttiği kablo bağlantı tipi konusunda geri adım atmak zorunda kaldı. 2022 yılında Avrupa Birliği’nin kararıyla USB Type C’ye dönüş yapmak zorundaydı. Apple, iPhone 15 serisiyle birlikte USB Type CE portuna geçecek. Bu değişikliğin Apple ve iPhone için getirecekleri de ortaya çıktı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  01.03.2023 15:36 2619 3 dk okuma süresi
  iPhone 15 Type C ile Gelecek! Ama Kablolarda Hız Sınırı Olacak!
  Son Düzenleme:

  ABD merkezli teknoloji devi “Apple”, uzun yıllardır bağlantı ve şarj konusunda farklıydı. Tüm Apple markalı ürünlerin bağlantı ve şarjları için kullanılan port tipi diğer markalarla aynı değildi. Özellikle “Samsung”, “Xiaomi”, “Motorola” ve pek çok teknoloji markası belirli bir standardı tercih ediyor. Son yıllarda tüm teknoloji devleri büyük oranda “USB Type C” kablo ve portuna dönüş gerçekleştirmişti. Ancak Apple, tüm bu markalardan farklı olarak “Lightning” portu kullanmakta ısrarcıydı.

  2022 yılında “Avrupa Birliği(AB)” tarafından alınan karar ile kıta genelinde “USB Type C” standardı sağlandı. Yani AB’nin aldığı karara göre Avrupa pazarında yer alabilmek için teknoloji şirketlerinin USB Type C portunu desteklemesi gerekecek. Üstelik bu karar sadece akıllı telefonlarla sınırlı kalmayarak dizüstü bilgisayarlarda dahil tüm elektronik ürünleri kapsıyor.

  AB’nin aldığı bu karar Apple için Avrupa pazarının riske girmesi anlamına geliyordu. Eğer Apple “Lightning” için diretirse, ürünlerini Avrupa pazarında bulunduramayacaktı. Bu nedenle Apple’ın 2023 Eylül’de tanıtacağı “iPhone 15” serisi ile birlikte “USB Type C” portuna geçecek.

  Kablo ve Aksesuarlar Özel Olacak

  Apple

  Apple, iPhone 15 serisiyle birlikte USB Type C’ye geçiş yapacak ancak kendi stilinde. Apple, 2022 Eylül ayında yayınladığı “iPhone 14” serisi ve öncesinde “Lightning” portu kullanıyordu. Bu port içinde belirli “sertifika” talebinde bulunuyordu. Eğer kablo veya aksesuar bu sertifikaya sahip değilse iPhone’larda çalışamıyordu. Bazılarıysa tüm fonksiyonlarını yerine getiremiyordu.

  Apple’ın aynı sistemi “Android” için standart olan “Type C” portunda da kullanacak. Yani USB Type C portu içinde sertifika sistemi uygulanacak. Özellikle iPhone 15 serisinde sadece “Apple” tarafından geliştirilen “Made for iPhone(MFi)” programı çerçevesinde onaylanmış olması gerekecek. Yani iPhone 15 serisinde sadece “MFi” tarafından onaylanan “USB Type C” kablo ve aksesuarları desteklenecek.

  Eğer kablo veya aksesuar MFi tarafından onaylanmamış ise fonksiyonları sınırlı olacak.

  Kimlik Doğrulama Çipi Yer Almaya Devam Edecek

  Apple

  Apple, 2012 yılında “Lightning” konnektör sistemi ürünlerinde kullanmaya başlamıştı. Bu bağlantı noktalarında ve konektörler üzerinde bir “devre sistemi” yer alıyor. Söz konusu devre sistemi Lightning(MFi sertifikalı) kablo ve aksesuarlarında “tümleşik” olarak yer alıyordu. Tek görevi ise söz konusu bileşenin “orijinal” olup olmadığının onaylanmasını sağlamaktır.

  Eğer kullanıcı iPhone’a MFi onayı bulunmayan bir şarj kablosu(üçüncü taraf) taktığında “Bu aksesuar desteklenmiyor” uyarısı alıyordu.

  Gelen son bilgilere göre Apple, Lightning ile USB Type C geçişinde aynı sistemi korumaya devam edecek. Yani USB Type C içinde aynı stilde kimlik doğrulama çipi yer alacak. Bununla birlikte söz konusu sistemin iPhone 15 serisinin USB Type C ile gelmesi halinde söz konusu olacağı belirtildi. Zira şu anda Apple’ın piyasada USB Type C portlu “iPad” modeli bulunuyor. Bu model için böyle bir sistem uygulaması veya çip ihtivası ise söz konusu değil.

  Şarj Hızı Sınırlı Olacak

  MFi

  Teknoloji devi hakkında başarılı sızıntılarıyla bilinen “ShrimpApplePro”, yeni sisteme dair detayları da paylaştı. Yaptığı paylaşıma göre “Foxconn” tarafından “MFi sertifikalı” USB C aksesuar üretimi gerçekleştiriliyor. Söz konusu ürünlerde “kimlik doğrulama çipi” yer alacak. Kullanıcıların bu şekilde USB C içinde “orijinal iPhone” ürünlerini kullanmaları sağlanacak. Apple, bu program sayesinde orijinal olmayan ve risk teşkil edebilecek ürünlerin tespitini sağlıyor.

  Güvenlik bakımından avantaj sağlayan bu sistemin getirdiği şartlar ve bunların etkileri bulunuyor. Zira MFİ sertifikası bulunmayan veya diğer ifadeyle orijinal olmayanlar sınırlamaya tabii tutuluyor. Bu konuda analist “Ming-Chi Kuo” tarafından paylaşım yapıldı. Buna göre “iPhone 15” ve “iPhone 15 Plus” modellerindeki “USB C bağlantı” portu “Lightning/USB 2.0” hızı ile sınırlı kalacak. Kullanıcıların yüksek aktarım hızı alabilmesi için “iPhone 15 Pro” ve “iPhone 15 Pro Max” modellerini tercih etmesi gerekeceği belirtildi.

  Apple’ın iPhone 15 ile birlikte geçeceği belirtilen USB Type C konusunda sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VPN ile Ucuz YouTube Premium Alma Dönemi Bitiyor: İşte Detaylar!

  YouTube, VPN kullanarak ucuz abonelik alan kullanıcıların hesaplarını iptal etmeye başladı. İşte yeni dönemin detayları ve kullanıcı tavsiyeleri!

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  TikTok, Whee Uygulamasını Tanıttı: Instagram’a Rakip Olacak!

  TikTok, Instagram'a rakip yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Whee'yi tanıttı. Yalnızca arkadaşlarla paylaşım imkanı sunan Whee, Türkiye'de erişime açıldı.

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  iPhone 15 Type C ile Gelecek! Ama Kablolarda Hız Sınırı Olacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et