R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iOS 16.1 ile Gelecek Yenilikler Neler? İşte iOS 16.1 Yeni Özellikleri!

  Apple, yeni iOS 16 güncellemesini yayınlamaya hazırlanıyor. 24 Ekim’de yayınlanacak yeni iOS 16.1 güncellemesiyle pek çok önemli yenilik gelecek. Peki iOS 16.1 ile gelecek yeni özellikler neler?

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 23.10.2022 19:30 1360 5 dk okuma süresi
  iOS 16.1 ile Gelecek Yenilikler Neler? İşte iOS 16.1 Yeni Özellikleri!
  Son Düzenleme:

  Apple, iPhone için geliştirdiği iOS mobil işletim sisteminin yeni sürümünü 2022 Eylül’de yayınlamıştı. Teknoloji 12 Eylül’de tüm iPhone kullanıcıları için “iOS 16” sürümünü indirmeye açmıştı.

  Şirket, aynı zamanda da Apple geliştirici ve Beta ekibiyle iOS 16’yı geliştirmeye devam ediyor. Özellikle mevcut hataların tespiti ve giderilmesiyle birlikte belirlenen ihtiyaçlara göre yeni özellikler geliştiriliyor. Bu geliştirme süreci 24.10.2022 tarihinde yeni bir sürüm güncellemesi getiriyor. iPhone kullanıcılar 24 Ekim Pazartesi günü “iOS 16.1” güncellemesini indirebilecek.

  24 Ekim’de iOS 16.1 güncellemesiyle birlikte “iPadOS 16” ve “MacOS Ventura” güncellemeleri de gelecek.

  iOS 16.1 ile Gelecek Yeni Özellikler

  iOS 16.1

  Apple, yayınlayacağı iOS 16.1 güncellemesiyle birlikte sürümde tespit edilen hataları giderecek. 12 Eylül’de genel kullanıma açılan iOS 16 sürümünde belirlenen hatalar düzeltilecek. Ayrıca şirketin, yeni iOS güncellemesiyle kullanıcıların ihtiyaçlarına göre kullanıcı deneyimini iyileştirecek yeni özelliklerde getirecek. İşte iOS 16.1 ile gelecek yeni özellikler!

  Apple Watch Olmadan Apple Fitness Plus’a Erişim

  Apple Fitness+

  iPhone kullanıcıları, artık “Apple Watch” olmadan da popüler uygulamayı kullanabilecek. iOS 16.1 güncellemesini indiren iPhone kullanıcıları “Apple Fitness+” hizmetinden “Apple Watch” olmadan yararlanabilecek.

  Kullanıcılar, böylelikle sadece Apple Fitness+ abonelik ücretiyle, popüler spor/sağlık uygulamasını kullanabilecek. Her ne kadar rehber ve diğer içeriklere erişim sağlanabilse de bazı özellikler kısıtlı olacak. Örneğin kalp atış hızı ve yakılan kalori gerçek zamanlı verileri Apple Watch olmadan görülemeyecek.

  Apple Fitness+ Nedir?

  Apple Fitness+, Apple tarafından geliştirilmiş bir abonelik programıdır. Bu abonelik programı egzersiz uygulamalarını ve rehberlerini içermektedir. Programda spor egzersizleri sırasında anlık “kalp atış hızı” ve “yakılan kalori” ölçümleri takip edebiliyor. Programa dahil olanlar;

  • HIIT
  • Yoga
  • Core
  • Bisiklet
  • Kuvvet
  • Koşu Bandı
  • Dans

  Gibi çok sayıda antrenman kataloğuna erişebiliyor.

  Apple Fitness+ aboneliği alan kullanıcılar, “fitness” odaklı özel eğitmenlerin antrenman videolarını izleyebiliyor. Hatta söz konusu egzersize dair “gereken ekipman”, “antrenman süresi” gibi bilgileri görebilmek mümkün. Bunun yanı sıra egzersizle uyumlu olabilecek veya kişisel müzik listeleriyle bağdaşık olarak müzik listesi önerilerine erişilebiliyor.

  Aboneler, “antrenman seçme”, “antrenör bulma” ve yanı sıra “istatistik takibi” yapabilmektedir. iPhone, iPad veya Apple TV aygıtlarındaki egzersiz durumuna dair istatistiki veriler bir arada takip edilebiliyor.

  Apple Fitness+ abonelik ücretleri aylık “9.99 Dolar” ve yıllık “79.99 Dolar” şeklindedir. Bu abonelik modeli tüm ülkelerde kullanılamıyor. Bu çerçevede de Türkiye’de de “Apple Fitness+” kullanılamıyor.

  iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı

  iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı

  iOS 16.1 güncellemesiyle birlikte “iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı” desteği gelecek. Kullanıcılar standart “iCloud” albümü kullanmak yerine bu fotoğraf kitaplığını kullanabilecek. Bu fotoğraf kitaplığı ile 5 kişiye kadar kullanıcının kitaplığa erişmesine izin verilebilecek. Davet edilen diğer katılımcılar “fotoğraf ve video ekleme” ve mevcut olanları “düzenleme” yetkisine sahip olabilecek. Özellikten yararlanabilmek için diğer kullanıcılarında iCloud kullanıyor olması gerekiyor. 

  Ayrıca “Apple Kamera” uygulaması da aktif olarak kullanılabilecek. Çünkü kamera uygulamasından, “paylaşılan kitaplığa” otomatik “fotoğraf gönderimi” yapılabilecek. Yani fotoğraf kitaplığına dahil olan tüm katılımcılar çektikleri fotoğrafları otomatik olarak buraya eklenmesini sağlayabilecek. Böylelikle diğer kullanıcılar bu fotoğrafları İcloud’daki paylaşılan fotoğraf kitaplığından görebilecek.

  Üçüncü Taraf Uygulamalara Canlı Etkinlik

  Apple Canlı Etkinlik

  Yeni sürüm güncellemesiyle beraber, “Canlı Etkinlikler” kapsamı genişletilecek. iOS'ta yer alan “üçüncü taraf uygulamalar” içinde “Canlı Etkinlikler” desteği geldi. iPhone kullanıcıları, Apple uygulamaları haricindeki uygulamaların bildirimlerini de anlık olarak kilit ekranında görebilecek. Böylelikle iPhone kullanıcıları, bir yemek uygulamasından verdiği siparişin takibini buradan kolayca yapabilecek. 

  iPhone kullanıcıları gerçek zamanlı olarak “Kilit Ekranı” veya “Dinamik Ada” kısmında takip yapabilecek. Bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların “iPhone Her Zaman Açık” ekran özelliğine izin vermiş olmaları gerekecek. iPhone her zaman açık ekran özelliği sadece “iPhone 14 Pro” ve “iPhone 14 Pro Max” modellerinde desteklenmektedir.

  iOS 16 ile gelen “Canlı EtkinlikleriPhone kilit ekranına dahi dokunmadan, takip imkanı veriyor.

  Temiz Enerji Şarjı

  Apple Temiz Enerji Şarjı

  iOS 16.1 sürümünde “Temiz Enerji Şarjı” özelliği yer alacak. iPhone otomatik olarak, “temiz enerji kaynağı” ile şarj imkanlarına göre şarj optimizasyonu yapacak. Bu sayede iPhone kullanıcılarının “karbon ayak izi” minimalize edilebilecek.

  Yeni sürüm güncellemesini alan iPhone’ların “Ayarlar” kısmında “Temiz Enerji Şarjı” desteği olacak. Bu özelliğin aktif/deaktif edilebildiği ekranda iPhone kullanıcılarına Apple tarafından bir uyarı veriliyor. Bu uyarıda;

  iPhone kullanıcısının o anki konumunda düşük karbon emisyonlu elektrik kaynağının olduğu durumların seçileceği belirtiliyor. Bu şekilde cihazın karbon ayak izini düşürmeye çalışacağı ve bunun içinde günlük şarj rutinini gözlemleyeceğini belirtiliyor. Bu şekilde kullanım için en verimli şekilde tam şarja ulaşabilecek.

  iPhone Temiz Enerji Şarjı Nasıl Kullanılır?

  1. iPhone “Ayarlar” sayfasını açın.
  2. Ayarlar sayfasında “Pil” kısmına girin.
  3. Pil kısmında “Pil Sağlığı ve Şarjı” bölümüne girin.
  4. Açılan ekranda “Temiz Enerji Şarjı” seçeneğinin yanındaki butona dokunun.

  Apple ve Diğer HomeKit Uygulamalarına Matter Desteği

  Matter

  iOS 16.1 sürümüyle uyumlu olan “akıllı ev aksesuarları” için tek platformdan kontrol desteği gelecek. Apple “Matter Desteği”, Apple “HomeKit” için gelecek. Ayrıca Amazon tarafından geliştirilen “Alexa” ve Google tarafından geliştirilen “Home” içinde geçerli olacak. Gelecek “Matter” aksesuarlarının “Home” uygulamasından veya “Siri” ile kontrol edebilmek mümkün. Ancak bu destekten yararlanabilmek için aksesuarlardan birisine sahip olunması gerekiyor. Buna göre kullanıcıların sahip olmaları gereken araçlar;

  • HomePod
  • HomePod Mini
  • Apple TV 4K
  • Apple TV HD

  Dynamic Island Erişebilirliği Kolaylaşıyor

  Dynamic Island Apple

  İlk defa iOS 16 ile birlikte gelen “Dynamic Island(Dinamik Ada)” özelliği iyileştiriliyor. iOS 16.1 sürümünde “Dynamic Island” için “Erişilebilirlik” gelecek. Bu sayede iPhone kullanıcıları “tek elle” bu özelliğe ulaşabilecek. 

  Yeni gelen özellikle birlikte iPhone ekranının üst kısmı yarıdan alçaltılacak. Bu sayede iPhone ekranında yer alan tüm uygulama ve özelliklere tek elle/parmakla kolayca erişim sağlanabilecek.

  Apple Cüzdan Şifre Paylaşım Desteği

  Apple Cüzdan

  Apple Cüzdan için şifre paylaşım desteği geliyor. iPhone kullanıcıları tüm araç ve bileşenlere ait şifreleri “Apple Mesajlar” veya “WhatsApp” üzerinden paylaşabilecek.

  iOS 16.1 Güncellemesi Hangi İphone Modellerine Gelecek?

  iOS 16.1 Güncellemesi

  iOS 16.1 güncellemesi, tüm iOS 16 sürümünü kullanan iPhone’lara gelecek. Dolayısıyla iOS 16 desteklenen tüm iPhone modellerinde kullanılabilecek. İşte iOS 16 destekleyen iPhone modelleri!

  iPhone 14 / iPhone 14 Plus / iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max
  iPhone 13 mini / iPhone 13 / iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max
  iPhone 12 mini / iPhone 12 / iPhone 12 Pro / iPhone 12 Pro Max
  iPhone 11 / iPhone 11 Pro / iPhone 11 Pro Max
  iPhone X / iPhone XR / iPhone XS / iPhone XS Max
  iPhone 8 / iPhone 8 Plus
  iPhone SE (2. nesil) / iPhone SE (3. nesil)

  iOS 16.1 ile gelen yeni özellikleri nasıl buldunuz? Genel olarak iOS 16 sürümüne dair düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yüksek ÖTV Sınırında Olan Otomobil Modellerine Tekrar Zam Mı Gelecek? Bu Modeller Hangileri?

  Kurlardaki dengesizlik, yüksek ÖTV sınırındaki otomobiller için fiyatlarda artışa neden olacak. ÖTV’si düşürülen otomobil fiyatları tekrardan yükselecek!

  AMD Ryzen 7 7730U Özellikleri ile Ortaya Çıktı

  AMD Ryzen 7 7730U özellikleri ile ilgili bazı bilgiler ortaya çıktı. Buna göre işlemcinin, orta segment bilgisayarlarda yüksek performans göstermesi bekleniyor.

  WhatsApp Masaüstü Sürümüne Yeni Özellik Geliyor!

  Meta, yeni WhatsApp iyileştirmeleri geliştirmeye devam ediyor. WhatsApp, masaüstü sürümünde grup sohbetlerini sessize almayı sağlayan yeni buton geliştiriyor. Yeni özellikle grup sohbetleri daha kolay sessize alınabilecek!

  iPhone SE 4 Fiyatı Belli Oldu! İşte iPhone SE 4!

  Apple, yeni iPhone SE 4 modelinin hazırlıklarına devam ediyor. Hakkında çok sayıda sızıntı yaşanan iPhone SE 4 özelliklerinin ardından fiyatı da ortaya çıktı. İşte iPhone SE 4'ten yeni detaylar!

  iOS 16.1 ile Gelecek Yenilikler Neler? İşte iOS 16.1 Yeni Özellikleri!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et