R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!

  Nvidia, ürünlerine ait sürücüler nedeniyle çok uzun zamandır tartışmaların odağında bulunuyordu. Gelen tepkilere daha fazla dayanamadı ve geri adıma atma kararı aldı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 14.05.2022 17:42 1151 2 dk okuma süresi
  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji ve yazılım şirketleri ile açık kaynak topluluğu arasında web’in ilk ortaya çıkışından bu yana devam eden güçlü bir savaş var. Çoğu şirket bu savaşta daha en başından taraf değiştirerek, “açık kaynak kodu” yapısına uygun olarak geliştirmelerini yapmaya başladı. Açık kaynağa karşı en sert mücadeleyi veren şirketlerin başında da Nvidia geliyordu. Şirket çok uzun süredir ticari sır ve teknolojisinin kötüye kullanımı gibi gerekçelerle ürünlerine ilişkin yayınladığı sürücüleri kesinlikle açık kaynak kodlu yapmıyordu.

  Nvidia Grafik Sürücüleri Artık Açık Kaynakta da Sunulacak

  Nvidia, devam eden mücadelesinde geri adım atmaya karar verdi. Nvidia grafik ürünlerinin çekirdek kısmını açık kaynak hale getirmeye başlayacak. Bu çerçevede de ilk adımını MIT ve GPL lisanslarını bir araya getiren Nvidia modeli olan “R515” sürücüsüyle yapacak.

  Nvidia’nın gerçekleştirdiği açık kaynak hamlesi temel olarak “Turing” ve “Ampere” mimarisini kapsıyor. Bu çerçevede de ağırlıklı olarak şirketin sunucu kısmını kapsıyor. Bu doğrultuda da Nvidia’nın A serisi, Tesla ve Quadro hızlandırıcılara yönelik açık kaynaklı sürücülerin kullanıma hazır durumda olduğu belirtiliyor. Buna karşın Nvidia GeForce serisi ve RTX A serisi için henüz çok yolun başında bulunuyor.

  Nvidia tarafından Red Hat ve yanı sıra Ubuntu ile SUSE dağıtımları için sürücülerin entegrasyonu süratli bir şekilde devam ediyor. Söz konusu gelişmeler çerçevesinde Nvidia, kendisiyle lisans anlaşması yapmayı kabul eden tüm geliştiriciler için sürücülerine dair kendi açık kaynak yamalarını yayınlama konusunda izin verecek.

  Nvidia’nın yıllar sonra neden böyle bir karar aldığı tartışılmaya devam etse de, açık kaynak konusunda gerçekten önemli bir gelişme yaşanmış oldu. Peki siz Nvidia’nın açık kaynak hamlesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sıfır Otomobil Alındığında Hemen Satılamayacak! İşte Yeni Otomobil Satış Düzenlemesi!

  Otomobil piyasasının normale dönmesi için gelecek yeni düzenlemeye dair detaylar belli olmaya başladı. İddialara göre 0 km otomobil satın alındığında 6 ay boyunca 2.el pazarında satışa sunulamayacak. İşte düzenlemeye dair tüm detaylar!

  Dacia Duster’ın 2022 Fiyatları Belli Oldu! Bu Fiyatlarla Artık Bütçe Dostu Olamayacak

  Marka kimliğinde önemli yeniliklere giden Dacia, yeni "Dacia Duster" için versiyon ve paket özellikleri ile güncel fiyatları açıkladı.

  Motorola Razr 2022 ve X30 Pro'nun Yeni Lansman Tarihi Belli Oldu!

  Motorola'nın beklenmedik şekilde ertelenen cihaz tanıtım lansmanının yeni tarihi açıklandı. İşte Motorola'nın "Razr 2022" ve"X30 Pro" modelleri için tanıtım etkinliği tarihi ve özellikleri!

  Nokia Oyun Kulaklığı Tanıtmaya Hazırlanıyor!

  Bir zamanların cep telefonu pazarının en büyük şirketi Nokia, şimdilerde yeniden piyasaya dönmeye hazırlanıyor. Şirket yeni oyuncu kulaklıkları üretiyor. İşte o kulaklık modelleri!

  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et