R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!

  Nvidia, ürünlerine ait sürücüler nedeniyle çok uzun zamandır tartışmaların odağında bulunuyordu. Gelen tepkilere daha fazla dayanamadı ve geri adıma atma kararı aldı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  14.05.2022 17:42 2712 2 dk okuma süresi
  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji ve yazılım şirketleri ile açık kaynak topluluğu arasında web’in ilk ortaya çıkışından bu yana devam eden güçlü bir savaş var. Çoğu şirket bu savaşta daha en başından taraf değiştirerek, “açık kaynak kodu” yapısına uygun olarak geliştirmelerini yapmaya başladı. Açık kaynağa karşı en sert mücadeleyi veren şirketlerin başında da Nvidia geliyordu. Şirket çok uzun süredir ticari sır ve teknolojisinin kötüye kullanımı gibi gerekçelerle ürünlerine ilişkin yayınladığı sürücüleri kesinlikle açık kaynak kodlu yapmıyordu.

  Nvidia Grafik Sürücüleri Artık Açık Kaynakta da Sunulacak

  Nvidia, devam eden mücadelesinde geri adım atmaya karar verdi. Nvidia grafik ürünlerinin çekirdek kısmını açık kaynak hale getirmeye başlayacak. Bu çerçevede de ilk adımını MIT ve GPL lisanslarını bir araya getiren Nvidia modeli olan “R515” sürücüsüyle yapacak.

  Nvidia’nın gerçekleştirdiği açık kaynak hamlesi temel olarak “Turing” ve “Ampere” mimarisini kapsıyor. Bu çerçevede de ağırlıklı olarak şirketin sunucu kısmını kapsıyor. Bu doğrultuda da Nvidia’nın A serisi, Tesla ve Quadro hızlandırıcılara yönelik açık kaynaklı sürücülerin kullanıma hazır durumda olduğu belirtiliyor. Buna karşın Nvidia GeForce serisi ve RTX A serisi için henüz çok yolun başında bulunuyor.

  Nvidia tarafından Red Hat ve yanı sıra Ubuntu ile SUSE dağıtımları için sürücülerin entegrasyonu süratli bir şekilde devam ediyor. Söz konusu gelişmeler çerçevesinde Nvidia, kendisiyle lisans anlaşması yapmayı kabul eden tüm geliştiriciler için sürücülerine dair kendi açık kaynak yamalarını yayınlama konusunda izin verecek.

  Nvidia’nın yıllar sonra neden böyle bir karar aldığı tartışılmaya devam etse de, açık kaynak konusunda gerçekten önemli bir gelişme yaşanmış oldu. Peki siz Nvidia’nın açık kaynak hamlesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro'nun Yeni Renk Seçenekleri Belli Oldu: İşte O Renkler!

  iPhone 16 Pro'nun yeni renkleri Titanium Gray ve Desert Titanium, şıklığı ve inovasyonu bir arada sunuyor.

  Xiaomi 14 Ultra'nın Resmi Kamera Özellikleri Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Xiaomi 14 Ultra, yenilikçi kamera sensörleri ve üstün performansıyla teknolojiseverleri heyecanlandırıyor. Cihaz, 25 Şubat'ta resmen tanıtılacak!

  Nvidia’dan Dev Hamle: 18.4 Exaflops Gücünde Yeni Süper Bilgisayarını Tanıttı!

  Nvidia'nın yeni Eos süper bilgisayarı, 18,4 exaflops gücünde yapay zeka uygulamalarını hızlandırarak teknolojiye yeni bir soluk getiriyor.

  iPhone SE 4 OLED Ekranla Gelebilir: İşte Detaylar!

  Apple'ın OLED ekranlı yeni iPhone SE 4 modeli, 2025'te piyasaya çıkıyor. Daha premium bir deneyim ve uygun fiyatlarla teknolojiseverleri heyecanlandırıyor.

  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et