R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!

  Nvidia, ürünlerine ait sürücüler nedeniyle çok uzun zamandır tartışmaların odağında bulunuyordu. Gelen tepkilere daha fazla dayanamadı ve geri adıma atma kararı aldı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  14.05.2022 17:42 2741 2 dk okuma süresi
  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji ve yazılım şirketleri ile açık kaynak topluluğu arasında web’in ilk ortaya çıkışından bu yana devam eden güçlü bir savaş var. Çoğu şirket bu savaşta daha en başından taraf değiştirerek, “açık kaynak kodu” yapısına uygun olarak geliştirmelerini yapmaya başladı. Açık kaynağa karşı en sert mücadeleyi veren şirketlerin başında da Nvidia geliyordu. Şirket çok uzun süredir ticari sır ve teknolojisinin kötüye kullanımı gibi gerekçelerle ürünlerine ilişkin yayınladığı sürücüleri kesinlikle açık kaynak kodlu yapmıyordu.

  Nvidia Grafik Sürücüleri Artık Açık Kaynakta da Sunulacak

  Nvidia, devam eden mücadelesinde geri adım atmaya karar verdi. Nvidia grafik ürünlerinin çekirdek kısmını açık kaynak hale getirmeye başlayacak. Bu çerçevede de ilk adımını MIT ve GPL lisanslarını bir araya getiren Nvidia modeli olan “R515” sürücüsüyle yapacak.

  Nvidia’nın gerçekleştirdiği açık kaynak hamlesi temel olarak “Turing” ve “Ampere” mimarisini kapsıyor. Bu çerçevede de ağırlıklı olarak şirketin sunucu kısmını kapsıyor. Bu doğrultuda da Nvidia’nın A serisi, Tesla ve Quadro hızlandırıcılara yönelik açık kaynaklı sürücülerin kullanıma hazır durumda olduğu belirtiliyor. Buna karşın Nvidia GeForce serisi ve RTX A serisi için henüz çok yolun başında bulunuyor.

  Nvidia tarafından Red Hat ve yanı sıra Ubuntu ile SUSE dağıtımları için sürücülerin entegrasyonu süratli bir şekilde devam ediyor. Söz konusu gelişmeler çerçevesinde Nvidia, kendisiyle lisans anlaşması yapmayı kabul eden tüm geliştiriciler için sürücülerine dair kendi açık kaynak yamalarını yayınlama konusunda izin verecek.

  Nvidia’nın yıllar sonra neden böyle bir karar aldığı tartışılmaya devam etse de, açık kaynak konusunda gerçekten önemli bir gelişme yaşanmış oldu. Peki siz Nvidia’nın açık kaynak hamlesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  Almanya İskoçya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Almanya İskoçya maçı ne oldu?

  EURO 2024'ün dikkat çekici maçlarından biri olan Almanya-İskoçya karşılaşması, futbolseverler tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Münih'teki Allianz Arena'da oynanan maçta, Almanya'nın üstünlüğüyle devam eden mücadelede goller ve canlı skor takip

  Bugün ve Yarın Oynanacak EURO 2024 Maçları! EURO Maç Takvimine Göre Kimin, Ne Zaman Maçı Var?

  Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) büyük bir heyecanla başlıyor. İşte bugün ve yarın oynanacak EURO 2024 maçlarının detayları ve Türkiye'nin maç takvimi.

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  Nvidia Sürücü Savaşında Geri Adım Atma Kararı Aldı! Artık Nvidia Sürücüleri O Topluluğa Uygun Olarak Yayınlanacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et