R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iOS 16 Özellikleri Apple’nin WWDC Etkinliğinde Tanıtıldı!

  Uzun zamandır hakkında pek çok sızdırma ve iddia sosyal medyada dolaşan Apple’nin iOS 16’sı sonunda görücüye çıktı. İşte iOS 16 özellikleri!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.06.2022 01:34 3813 5 dk okuma süresi
  iOS 16 Özellikleri Apple’nin WWDC Etkinliğinde Tanıtıldı!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın her yerinden katılımcıların sadece etkinlik için ABD’ye gitti Apple WWDC 2022 etkinliği, internetten de canlı yayın aracılığında ilgiyle takip edildi. Apple’nin uzun zamandır haklarında pek çok iddia dolaşan tüm yeni ürünleri etkinlik boyunca tüm detaylarıyla tanıtıldı.

  Etkinlikte tanıtımının yapılması en fazla beklenen ürün, tabii ki iOS 16 işletim sistemiydi. Apple’de merakla bekleyenleri mutlu etti ve iOS 16 sürümünü resmi olarak tanıttı.

  Apple iOS 16 Özellikleri Neler?

  Düzenlendiği her yıl teknoloji dünyası için büyük yenilikleri getiren WWDC’nin bu yılki etkinliğinde pek çok devrim niteliğinde yeniliği getireceği belirtiliyordu. Apple, etkinlik boyunca tanıttığı yeni ürünleriyle de beklentileri boşa çıkarmadı. Özellikle etkinliğin yıldızı/ana ürünü olarak görülen iOS 16 özellikleri en ince ayrıntısına kadar tanıtıldı.

  iPhone Kilit Ekranı iOS 16’da Daha İşlevsel

  Kilit Ekranı iOS 16

  Tanıtılan iOS 16 versiyonundaki ilk dikkat çeken yenilik, pek çok Apple kullanıcısının muzdarip olduğu kilit ekranı işlevsizliğinin çözüme kavuşturulması oldu. Çünkü iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarının kilit ekranlarının daha fonksiyonel özelliklere sahip olduğu görüldü.

  iPhone kullanıcıları artık cihaz kilit ekranında bulunurken, ekranı açmak zorunda kalmadan birden fazla ek fonksiyonu gerçekleştirebilecek. Apple, özellikle de iPhone kullanıcılarının Android cihazlardan özendiği kilit ekranını kişiselleştirebilme imkanı getirdi.

  Kullanıcılar kilit ekranını kişiselleştirebilmek için “Widget” kullanabilecek. Kilit ekranındayken cihaza gelen çok sayıdaki bildirim nedeniyle ekranın kaplanması sorunu da giderilmiş. Artık gelen tüm bildirimler iPhone’larda ekranın en alt kısmında bir arada görünecek.

  iOS 16 Bildirim

  Kilit ekranını kişiselleştirme konusunda da çığır açan bir yenilik geliyor. iOS 16 ile birlikte iPhone kilit ekranında sadece tek bir duvar kağıdına bağımlı kalınmayacak. Birden fazla duvar kağıdı seçerek, sağ/sol hareketiyle aralarında geçiş yapılabilecek.

  iOS 16 ile iMessage Tümüyle Yenilendi

  iOS 16 özellikleri arasında iMessage uygulamasına gelen yenilikler oldu. Apple, iMessage uygulamasını kullanıcılar için çok daha işlevsel hale getirdi. iMessage uygulamasında kullanıcıların yoğun olarak tercih ettiği “emoji” ve “gif” gibi özellikler için sosyal ağ fonksiyonları ilave etti. 

  iOS 16 iMessage

  iMessage’a gelen bir diğer önemli yenilikse WhatsApp’a da yakında geleceği iddia edilen “mesaj düzenleme” ve “mesajı geri alma” özellikleri oldu. 

  iOS’un önceki sürümlerindeki iMessage uygulamasında kullanıcılar “FaceTime” fonksiyonunu kullanırken, farklı bir ekrana geçtiklerinde karşı taraf “Görüntü Durduruldu” uyarısı alıyordu ve görüntü aktarımı duraksatılıyordu. Ancak iOS 16 ile birlikte gelen “SharePlay” özelliği bu problemi de çözüme kavuşturuyor. Bu özellik sayesinde FaceTime görüşmelerinde farklı bir ekrana geçilse dahi ekranı paylaşma ya devam edebilecek.

  Apple Harita Tamamen Değişiyor

  Kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefleyen Apple, yeni iOS sürümünde bunu Apple Harita uygulamasını komple değiştirerek gösterdi. Apple dünya genelinde 11 farklı ülkeden şehirlerine ilişkin verilere yer verecek. Bu ülkeler;

  • Belçika
  • Fransa
  • Filistin
  • Hollanda
  • İsrail
  • İsviçre
  • Lihtenştayn
  • Lüksemburg
  • Monaco
  • Suudi Arabistan
  • Yeni Zelanda

  Apple Harita uygulamasında “Birden Fazla Durak” fonksiyonu geliyor. Bu fonksiyon sayesinde kullanıcı belirlediği rotaya 15 adete kadar durak seçebilecek. Hazırlanan rota daha sonra yeniden kullanılabilmesi için “Yakın Zamanda Çizilen Rotalar” kısmında muhafaza edilecek.

  iOS Cüzdan Anahtar Paylaşımı

  iOS Cüzdan Anahtar Paylaşımı

  iOS’ta bulunan “Cüzdan” uygulamasında artık anahtar paylaşımı daha pratik ve daha güvenli hale geldi. Uygulamadaki yeni anahtar paylaşımında kullanıcılar anahtarın hangi zaman diliminde ve hangi noktada kullanılacağını düzenleyebiliyor. Ayrıca istediği her an basit şekilde anahtarın kullanılmasını engelleyebiliyor. Ayrıca anahtarı “Mesajlar” dışında WhatsApp gibi tüm anlık mesajlaşma servisleri üzerinden kolayca paylaşabilmekte artık mümkün olacak.

  Apple Aile Paylaşımı da Değişiyor

  Apple Aile Paylaşımı

  iOS sürümlerinin özellikle çocuklu aileler için en sık kullanılan özelliği “Aile Paylaşımı” oluyordu. Dinamik ebeveyn kontrolleri sağlayan bu özellik iOS 16 sürümünde daha geniş fonksiyonlara sahip olacak. Buna göre yeni sürümde Apple çocuk hesapları daha basit biçimde yönetilebilecek ve çocukların yaşına göre özelleştirmeyle sınırlandırmalar getirilebilecek. 

  Aile Paylaşımı özelliğinde artık “ebeveyn denetimi” için kurulumda daha basit hale geliyor. Özellikle çocuğu için yeni bir iPhone kurulumu yapacak ebeveynler, cihazı kendi cihazlarının yanına getirerek, kolayca ebeveyn deneyimini aktif hale getirebilecek. Ebeveyn deneyimi kapsamında çocukların cihazları için belirlenen ekran süresinin aşılması halinde yapacakları ek süre taleplerine iMessage uygulaması üzerinden yanıt verilebilecek. Ayrıca zaman geçtikçe, çocuğun yaşına göre de ebeveyn denetimindeki seçeneklerde çeşitlenecek/farklılaşacak.

  Apple Acil Durum Özelliği Gelecek

  Apple Acil Durum

  Apple’nin iOS 16 sürümünde kullanıcıların kişisel bilgi güvenliği içinde pek çok yenilik geliyor. Bunlardan birisi de “Safety Check” özelliğindeki “Acil Durum” butonu olacak. Kullanıcı bu butonu aktif ettiği anda cihazdan yapılan tüm paylaşımlar ve hesap erişim izinleri iptal ediliyor. Bununla birlikte diğer Apple ürünlerinde açık durumda olan iCloud hesapları da otomatik olarak kapatılıyor. Ayrıca cihazı tümüyle güvenli moda alan fonksiyon iMessage uygulamasında belirlenecek kişiler haricinde kimseden mesaj gelmemesini sağlıyor.

  WatchOS’taki Fitness Uygulaması İphone Cihazlarda da Kullanılabilecek

  Apple Fitness

  Önceki iOS sürümleri, WatchOS sürümünde sıklıkla kullanılan “Fitness” uygulamasını iPhone cihazlara da getiriyor. Dolayısıyla artık Fitness uygulamasını kullanmak isteyen ancak Apple Watch’ı bulunmayan kullanıcılarda Fitness uygulamasının özelliklerinden faydalanabilecek. 

  iOS 16 ile Kamera Çeviri Özelliği Gelişiyor

  iOS mobil işletim sisteminin en sıra dışı özellikleri arasındaki “Canlı Metin” olarak da bilinen “Translate Camera” fonksiyonuna da yenilikler geliyor. Örneğin kullanıcılar bir video izlerken, videoda yer alan bir yazıyı, videoyu duraklatarak hemen kopyalama ve canlı çeviri yapabilme imkanına sahip olabiliyor.

  iOS 16 Ne Zaman Yayınlanacak?

  Apple’nin bugün tanıttığı iOS 16 sürümünün piyasaya ne zaman sürüleceği de en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Etkinlik kapsamında Apple, iOS 16 çıkış tarihiyle ilgili resmi bilgiye ise yer vermedi. Ancak Apple’nin artık klasikleşmiş ve herkes tarafından bilinen bir yayın programı bulunuyor. Bu programa göre iOS 15 sürümü 15.09.2021 tarihinde yayınlanmıştı. Bu nedenle Apple’nin Eylül ayında tanıtacağı yeni iPhone 14 serisi ile beraber iOS 16 çıkış tarihini de açıklayabilir.

  iOS 16 Hangi İphone Modellerine Gelecek?

  Tanıtılan iOS 16 sürümünün hangi iPhone cihazlarına geleceği de resmi olarak açıklandı. Hakkında sosyal medyada pek çok tevatür yayınlanan iOS 16 sürümünün hangi iPhone modellerine geleceği de resmi olarak duyurulmuş oldu. Buna göre iOS 16 güncellemesi alacak iPhone cihazları ise;

  • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
  • iPhone X, iPhone Xs, iPhone Xs Max ve Phone Xr
  • iPhone SE (2. nesil) ve iPhone SE (2022)
  • iPod touch (7. nesil)
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
  • iPhone 12, iPhone 12 mini,iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max

  Apple WWDC etkinliği beklentilerinizi karşıladı mı? Siz yeni iOS 16 sürümü başarılı buldunuz mu? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  Xiaomi, HyperOS'a Yapay Zeka Özellikleri Getiriyor: İşte Detaylar!

  Xiaomi, HyperOS'a yapay zeka özellikleri ekliyor. Notlar uygulamasında metin özetleme ve internetten bilgi sağlama gibi yenilikler geliyor.

  iOS 18 ile Mesajlar Uygulaması Yenileniyor: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  iOS 18 ile Mesajlar uygulamasına gelen yenilikler arasında mesaj planlama, uydu üzerinden mesajlaşma ve RCS desteği gibi dikkat çeken özellikler bulunuyor.

  Apple Watch Series 10, Tasarım ve Özellikleri ile Merak Uyandırıyor!

  Apple Watch Series 10, daha ince kasa ve daha büyük ekran ile geliyor. Ünlü analist Kuo'ya göre yeni model Eylül ayında iPhone 16 serisiyle tanıtılabilir.

  iOS 16 Özellikleri Apple’nin WWDC Etkinliğinde Tanıtıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et