R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2022 Yeni Kimlik Randevu Alma- Nüfus Müdürlüğü'nden Kimlik Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

  Henüz eski tipteki nüfus cüzdanını değiştirmemiş olanların en kısa sürede yeni T.C. kimlik kartına geçiş yapması gerekiyor. Peki 2022’de kimlik değiştirme nasıl yapılır? ücret ne kadar? merak ettiğiniz tüm sorunların yanıtları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  12.04.2022 17:43 4055 5 dk okuma süresi
  2022 Yeni Kimlik Randevu Alma- Nüfus Müdürlüğü'nden Kimlik Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?
  Son Düzenleme:

  Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca nüfus cüzdanı/hüviyet belgesi çok defa değişim yaşadı. Örneğin; erkekler için mavi, kadınlar için pembe renkte tek yapraklı nüfus cüzdanına geçiş 1 Haziran 1976’da olmuştu.2001’de nüfus cüzdanlarına T.C. kimlik numarası da ilk defa eklendi. Şimdi son olarak 2 Ocak 2017’den beri T.C. kimlik kartı kullanılmaya başlandı. T.C. kimlik kartları, uluslararası standartlara uygun ve çip teknolojisini barındıracak şekilde tasarlandı. 2017’de kullanılmaya başlanmasına rağmen halen ülke genelinde pek çok kişi geçiş yapmadığı gibi kimlik değiştirme nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi de değil.

  Kimlik değiştirme işlemleri randevu, kimlik kartı ücreti ödeme, gerekli evrakları hazırlama gibi detaylı bir süreci içeriyor. Ancak yasa gereğince halen değiştirmek için vakit bulunan kimlik değiştirme nasıl yapılır, randevu nasıl alınır ve kimlik kartı ücreti ne kadar sorularının yanıtlarına detaylarıyla yazının devamından öğrenebilirsiniz.

  Yeni kimlik kartınızın yanında verilen “PIN” ve “PUK” bilgilerini güvenli bir yerde muhafaza etmelisiniz.

  Kimlik değiştirmek için son tarih ne zaman?

  6661 sayılı Kanun ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına geçiş resmi olarak 2 Ocak 2017’de tamamlandı.  Kanun kapsamında vatandaşın eski nüfus cüzdanlarından, yeni T.C. kimlik kartlarına geçişleri için son tarihte açıklandı. Buna göre vatandaşların kimlik değiştirme işlemlerini en geç 31 Aralık 2023 tarihine kadar yapması gerekiyor.

  Kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

  Uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanan ve çip teknolojisine sahip olan yeni kimlik kartı başvurusu için gereken belgeler eksiksiz hazırlanmalıdır. Yeni kimlik kartı almak için öncelikle Nüfus Müdürlükleri’ne randevu almanız gerekiyor. Randevu tarih ve saatinizde başvurunuzu tamamlayabilmeniz için yanınızda;

  • Nüfus Cüzdanı/Sürücü Belgesi/Pasaport/Aile Cüzdanı/Resmi Geçici Kimlik Belgesi,
  • 1 adet Biyometrik Fotoğraf,

  Bulunmalıdır.

  Biyometrik fotoğraf artık tüm fotoğrafçılarda çekilmektedir. Sadece yeni kimlik kartı için fotoğraf çektirmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir.

  Kimlik değiştirme/yenileme nasıl yapılır?

   Yeni kimlik kartına geçiş yapmak üzere başvuru yapabilmek için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekiyor. Kurum olası yoğunluğun önüne geçebilmek ve daha hızlı işlem yapılmasını sağlamak için yeni kimlik kartı ve diğer tüm işlemler için randevulu sistemde hizmet veriyor.

  2022 kimlik değiştirme ücretine kadar?

  Eski tip nüfus cüzdanınızı yeni kimlik kartı ile değiştirmek için belirlenen kimlik kartı değiştirme ücretini ödemeniz gerekmektedir. Her yıl kimlik kartı yenileme ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2022 kimlik kartı değiştirme ücreti ise 37.50 TL olarak belirlenmiştir. 

  Daha önce T.C. kimlik kartı almış ancak kayıp nedeniyle yeniden çıkarttırmak istiyorsanız "Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli" olan 75 TL'yi ödemeniz gerekmektedir.

  Kimlik kartı ücreti nereye ödenir?

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü il ve ilçe müdürlüklerinde kimlik kartı ödemesi veya diğer hiçbir ödeme alınmamaktadır. Ödeme işlemleri;

  • Banka internet şubesi veya mobil şubesinden veya doğrudan şubelerinden yapılabiliyor.
  • Geli İdaresi Başkanlığı'nın “gib.gov.tr” adresindeki "İnteraktif Vergi Dairesi" üzerinden yapılabiliyor(Anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartlarıyla).

  Banka hesabından yapılacak kimlik kartı ödemelerinde, banka hesabı ile kimlik kartı için ödeme yapılacak kişi adının aynı olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Yani herkesin kendi kimlik kartı ücreti ödemesini kendi banka adına açılmış banka hesabından yapabiliyor. 

  Kimlik Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

  Yeni kimlik kartı randevusu almak için kullanabileceğiniz 3 farklı alternatif yöntem bulunuyor. Bu yöntemler e-Devlet, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesindeki randevu sayfası ve ALO 199 numaralı çağrı merkezi olarak belirlenmiştir. Bu 3 kanaldan da hızlı ve kolayca yeni kimlik kartı başvuru randevusu alınabilir.

  E-Devlet yeni kimlik kartı başvuru randevusu nasıl alınır?

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e-Devlet Kapısı’ndaki hizmetleri arasında kimlik kartı başvuru randevusu alma hizmeti de bulunuyor. Yeni kimlik kartı randevusu almak için “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-tc-kimlik-karti-basvuru-randevusu” adresine giderek, e-Devlet kimlik doğrulaması yapmalısınız.

  E-Devlet kimlik doğrulaması yaptıktan sonra kimlik kartı randevusu almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  1.Adım

  “Yeni Randevu” kısmına tıklayarak, randevu oluşturma sayfasına geçebilirsiniz.

  2.Adım

  Uyarı metnini dikkatlice okuduktan sonra onaylayıp devam etmek için işaret edilen “kutucuğu” işaretleyin ve “Devam Et” butonuna basın.

  3.Adım

  Sayfada yer alan randevu il ve ilçe seçimlerini(81 ilin her birinden randevu alabilirsiniz) yaparak, cep telefonu numaranızı(onay şifresi geleceği için doğru girmelisiniz) girip “Devam Et” butonuna tıklayın.

   

  4.Adım

  Anne, baba, eş ve çocuklarınız içinde kimlik kartı randevusu alabilirsiniz. Yetkili olduğunuz kişiler listede görünür. Hangilerine randevu almak istiyorsanız karşısındaki kutucuğu işaretleyin. Daha sonra “Devam Et” butonuna basın.

  5.Adım

  Randevu tarih ve saatinizi, randevuyu aldığınız kişinin karşısındaki kutucuğu işaretleyip belirledikten sonra “Ekle” butonuna tıklayın. 

  6.Adım

  Son adımda seçilen randevu bilgilerini kontrol ederek, “Randevu Oluştur” butonuna tıklayın. Böylelikle randevunuz oluşturulacaktır.

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesinden kimlik kartı randevusu nasıl alınır?

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde tüm işlemler için hazırlanmış bir randevu sistemi bulunuyor. Kurum “randevu.nvi.gov.tr” adresinde yeni kimlik kartı ve yanı sıra sürücü belgesi, pasaport, adres kayıt ve yeni doğum gibi tüm vatandaşlık işleri için online randevu alınmasını sağlıyor.

  Adım 1

  İlk sayfada “T.C. Kimlik Kartı Randevu Al” seçeneğine tıklayın.

  Adım 2

  Açılan sayfada “Kabul Ediyorum” butonuna tıklayın.

  Adım 3

  Sayfada istenen T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve telefon numarası bilgilerini girdikten sonra güvenlik kodu doğrulamasını yapın ve “Devam Et” butonuna tıklayın.

  Adım 4

  Açılan sayfada randevuyu hangi il ve ilçede almak istediğinizi seçin(Türkiye’nin tüm şehirlerinden kimlik kartını alabilirsiniz).

  Adım 5

  Açılan randevu seçim sayfasında kendinize ve yanı sıra eşinize, çocuğunuza, anne ve babanıza da randevu alabilirsiniz. Randevu almak istediğiniz kişinin yanındaki seçeneği işaretleyin ve “İlerle” butonuna basın.

  Adım 6

  Randevu tarih ve saati seçim ekranında randevuyu alacağınız her kişi için ayrı ayrı seçim yapabilirsiniz. Bu yüzden randevu alacağınız kişiyi işaretleyip, tarih ve saat seçiminizi yaparak, “İleri” butonuna basın.

  Adım 7

  Son sayfada ise cep telefonunuza gönderilen onay şifresini ekrandaki ilgili alana girerek, “Gönder” tuşuna basın.

  Bu adımları tamamladığınızda, randevunuz oluşturulur. 

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi randevu sistemindeki “Randevularım” ekranından da randevu durumunuzu sorgulayabiirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 9 Yorum

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp'ın Sesli Mesajları Yazıya Döken Yeni Özelliği Android'e Geliyor!

  WhatsApp, sesli mesajları yazıya çevirme özelliğini Android'e getiriyor. İşitme engelliler ve gürültülü ortamlarda kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak.

  Yeni Elektrikli Ford Capri Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Ford Capri, elektrikli SUV olarak geri döndü. 627 km menzil, modern tasarım ve gelişmiş teknoloji ile dikkat çekiyor. Fiyatı 47 bin euro'dan başlıyor.

  Need for Speed Underground, RTX Remix ile Yeniden Doğuyor!

  Need for Speed: Underground, Nvidia RTX Remix ile modern grafiklerle yeniden hayat buldu. Oyun, ışın izleme ve AI destekli dokularla bambaşka bir deneyim sunuyor.

  GeForce RTX 5090 Geliyor: Yeni Nesil Ekran Kartında Devrim Niteliğinde Özellikler!

  Nvidia'nın yeni GeForce RTX 5090 ekran kartı, 3 GHz üzeri hızlarla ve %50-70 performans artışıyla yıl sonunda tanıtılacak. 28GB GDDR7 bellekle devrim yaratacak.

  2022 Yeni Kimlik Randevu Alma- Nüfus Müdürlüğü'nden Kimlik Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et