R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tarım ve Orman Bakanlığından Önemli Karar: Kinder Çikolatalarında ‘Salmonella’ Kontrolü Zorunlu Hale Geldi

  Avrupa'daki pek çok ülke, Kinder çikolataları üreticisi Ferrero ile bağlantıya geçerek, bakteri salgını şüphesi ile Kinder çikolataları geri toplama kararı almıştı. Türkiye’den de beklenen haber geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı, bütün Kinder çikolatalarında Salmonella kontrolünü zorunlu hale getirdi.

  Ceren Varlı Ceren Varlı 19.04.2022 17:53 361 2 dk okuma süresi
  Tarım ve Orman Bakanlığından Önemli Karar: Kinder Çikolatalarında ‘Salmonella’ Kontrolü Zorunlu Hale Geldi
  Son Düzenleme:

  Avrupa ve Türkiye’de yoğun ilgi ile satılan, içinde sürpriz oyuncakların olduğu, yumurta şeklindeki Kinder çikolatalar, geçtiğimiz günlerde bakteri şüphesi ile Avrupa'da incelenmişti. 

  Kinder tarafından üretilen, ‘Kinder Surprise’ yumurta çikolatalarında var olduğundan şüphelenilen ‘Salmonella’ bakterisi nedeniyle 125 zehirlenme vakasının olduğu bildirildi. Bunun üzerine, Kinder çikolataları ve zehirlenme vakaları Avrupa tarafından büyük bir incelemeye tabi tutuldu. 

  Avrupa'da büyük incelemeler devam ederken, Türkiye'den gelecek tepki merak ediliyordu. Bugün Türkiye’den beklenen açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, Kinder ürünlerine zorunlu Salmonella kontrolü getirildi.

      

  Avrupa'da ortaya çıkan ve tüketicide endişeye neden olan Salmonella krizine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü önlem aldı. İkinci bir talimata kadar ithal edilen kinder ürünlerine %100 Salmonella analizi zorunluluğu getirdi. Bakanlık, ilgili alanda yetkili 44 il müdürlüğüne yazı gönderdi.

  Salgın sürecinde, daha önce neler yaşandı?

  Avrupa'da daha önce bahsedilen incelemeler sonlanana kadar, birçok ülke Kinder çikolatalarının toplatılmasına karar vermişti. Gıda güvenliği, zehirlenme vakalarının kaynağının Belçika'daki çikolata üreticisi, Ferreronun bir fabrikasından kaynaklanabileceğini açıklamıştı. Almanya, Fransa, Hollanda, İrlanda, Belçika ve  İsveç gibi farklı ülkelerde vaka görüldüğü belirtilen durumla ilgili Türkiye bugün kararını açıkladı. 

  İngiltere Gıda Standartları Kurumu, Salmonella salgını ile ilgili Ferrero ile bağlantıya geçmiş ve şirketten bazı Kinder Surprise ürünlerini geri çağırmasını istemişti. Ferrero da söz konusu ürünlerin geri alınacağını duyurdu. 

  Bahsedilen Salmonella salgınının pek çok semptoma neden oldugu bildirildi. Semptomlar arasında ishal, kusma, ateşlenme, karın ağrısı, baş dönmesi gibi çeşitli belirtiler yer almakta ve ortalama 6 saat ile 6 gün arasında ortaya çıktığı biliniyor. Hastalığının boyutunun ölüme kadar gidebileceği belirtilen salgın enfeksiyonuna yakalananların tedavisi 2 ile 4 hafta arasında değişmekte olduğu da belirtiliyor. 

  Salmonella salgını ve tedbirleri hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz. 


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  2022’nin En İyi App Store Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  App Store'da 2022 yılının en iyilerini Apple CEO'su Tim Cook açıkladı. İşte Apple tarafından açıklanan 2022'nin App Store en iyi uygulama ve oyunları!

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  Google Pixel Fold'dan Yeni Bilgiler Geldi!

  Google'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ilk katlanabilir telefonu ortaya çıkmaya başladı. Google'dan gelen son bilgilere göre Google Pixel Fold teknik özellikler belli oldu. İşte Google Pixel Fold özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi!

  Tarım ve Orman Bakanlığından Önemli Karar: Kinder Çikolatalarında ‘Salmonella’ Kontrolü Zorunlu Hale Geldi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et