R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  FedEx, 2023'te otonom drone kargo teslimatını test edecek

  FedEx, kargo uçakları üreten havacılık şirketi Elroy Air bir anlaşma imzalayarak 2023 yılında drone ile kargo teslimatı yapmayı planlıyor.

  Rokito
  Rokito R10 Editörü
  01.04.2022 17:36 2635 2 dk okuma süresi
  FedEx, 2023'te otonom drone kargo teslimatını test edecek
  Son Düzenleme:

  E-ticaret endüstrisi, dev lojistik şirketleri sayesinde son birkaç yılda hızla büyüdü. Bu büyümeye ayak uydurmak için otomasyonu ve inovasyon adımları atan FedEx, kargo uçakları üreten havacılık şirketi Elroy Air ile kritik bir anlaşma imzaladı.


   

  FedEx otonom drone kargo için gaza bastı

  Dünyanın en büyük kargo şirketi FedEx’in yan kuruluşu olan FedEx Express, ilk otonom dikey kalkış ve iniş (VTOL) hava kargo sistemini kurmak için çalışmalara başladı. Taşımacılık devi, 2023 yılında otonom dikey kalkış ve iniş (VTOL) kargo sistemini test etmek için San Francisco merkezli Elroy Air ile ortaklık duyurdu.

  İki şirketin planları arasında, FedEx’in orta boyutlu lojistik operasyonları için Elroy Air'in Chaparral C1 otonom hava kargo sistemini kullanmak yatıyor. 

  Bu tür otonom kargo uçağı, elektrikli dikey kalkış ve iniş ("eVTOL") uçakları olarak bilinir. Elroy Air, Chaparral C1 otonom uçağını Ocak 2022’de duyurdu. Chaparral C1 kargo drone’un 150 ila 250 kg arasındaki yükleri 485 km menzile kadar taşıyabildiği biliniyor.

  Chaparral, hibrit elektrik düzeneğine ve basit ileri uçuş motorlarına sahip. Uçak, sekiz dikey fan kullanarak havalanıyor ve havada bu fanları yardımıyla ilerliyor. Daha güçlü uçuş için ise pervanelerden dördü dikey olarak dönebiliyor.

  Elroy Air Chaparral C1 özellikleri

  Chaparral eVTOL kargo uçağı, tam otonom uçuş ve yer operasyonları için Elroy Air ekibi tarafından San Francisco tasarlandı. Ayrıca sivil havacılık otoritelerine ve hava sahası entegrasyon politikalarına uymak için uzaktan kontrol de edilebiliyor. 

  Chaparral; herhangi bir insan gözetimi olmaksızın sadece birkaç dakika içinde inebilir, kargo bırakabilir, başka bir yük alabilir ve tekrar kalkış yapabilir. FedEx ve Elroy Air, Ocak 2020'den beri birlikte çalışıyor ve ve 2023'te uçuş testlerine başlamak için iş birliğini sürdüreceklerini söylediler.
  Elroy's Chaparral'ın lojistik dışında başka kullanım alanları da var. eVTOL uçağı; afet yardımı, yangınla mücadele veya insani yardım operasyonları için hava taşımacılığı sağlıyor.

  Elroy Air, FedEx'in yanı sıra NASA, Lockheed Martin, EmbraerX ve ABD Hava Kuvvetleri dahil olmak üzere birtakım eVTOL hava lojistiği projelerinde boy gösterdi.


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Eylül 2023'te Xbox Game Pass'e Hangi Oyunlar Geliyor?

  Eylül 2023'te Xbox Game Pass kütüphanesine hangi oyunların ekleneceğini merak ediyor musunuz? İşte bu ayın oyun güncellemeleri hakkında bilmeniz gerekenler!

  Xbox Game Pass Nisan 2023'te Yeni Oyunlarla Zenginleşiyor: İşte Eklenen Oyunlar

  Xbox Game Pass, Nisan 2023'te Redfall ve Medieval Dynasty başta olmak üzere 7 yeni oyunla daha güçlü hale geliyor. İşte bu ay Game Pass kütüphanesine katılacak oyunların detayları.

  Xbox Game Pass Nisan 2023'te 1900 TL Değerinde Oyunlar Sunuyor!

  Nisan 2023'te Xbox Game Pass sistemi, kullanıcılarına 1900 TL değerinde beş yeni oyun sunuyor. İşte Nisan ayında Game Pass kütüphanesine eklenecek ve elveda diyecek olan oyunlar.

  En Güncel Dacia Fiyatları - Nisan 2023'te Hangi Model Ne Kadar?

  Dacia, Nisan 2023'te tüm modellerine zam yaptı: İşte güncel Dacia fiyat listesi ve opsiyonları

  FedEx, 2023'te otonom drone kargo teslimatını test edecek

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et