R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  FedEx, 2023'te otonom drone kargo teslimatını test edecek

  FedEx, kargo uçakları üreten havacılık şirketi Elroy Air bir anlaşma imzalayarak 2023 yılında drone ile kargo teslimatı yapmayı planlıyor.

  Rokito Rokito 01.04.2022 17:36 481 2 dk okuma süresi
  FedEx, 2023'te otonom drone kargo teslimatını test edecek
  Son Düzenleme:

  E-ticaret endüstrisi, dev lojistik şirketleri sayesinde son birkaç yılda hızla büyüdü. Bu büyümeye ayak uydurmak için otomasyonu ve inovasyon adımları atan FedEx, kargo uçakları üreten havacılık şirketi Elroy Air ile kritik bir anlaşma imzaladı.


   

  FedEx otonom drone kargo için gaza bastı

  Dünyanın en büyük kargo şirketi FedEx’in yan kuruluşu olan FedEx Express, ilk otonom dikey kalkış ve iniş (VTOL) hava kargo sistemini kurmak için çalışmalara başladı. Taşımacılık devi, 2023 yılında otonom dikey kalkış ve iniş (VTOL) kargo sistemini test etmek için San Francisco merkezli Elroy Air ile ortaklık duyurdu.

  İki şirketin planları arasında, FedEx’in orta boyutlu lojistik operasyonları için Elroy Air'in Chaparral C1 otonom hava kargo sistemini kullanmak yatıyor. 

  Bu tür otonom kargo uçağı, elektrikli dikey kalkış ve iniş ("eVTOL") uçakları olarak bilinir. Elroy Air, Chaparral C1 otonom uçağını Ocak 2022’de duyurdu. Chaparral C1 kargo drone’un 150 ila 250 kg arasındaki yükleri 485 km menzile kadar taşıyabildiği biliniyor.

  Chaparral, hibrit elektrik düzeneğine ve basit ileri uçuş motorlarına sahip. Uçak, sekiz dikey fan kullanarak havalanıyor ve havada bu fanları yardımıyla ilerliyor. Daha güçlü uçuş için ise pervanelerden dördü dikey olarak dönebiliyor.

  Elroy Air Chaparral C1 özellikleri

  Chaparral eVTOL kargo uçağı, tam otonom uçuş ve yer operasyonları için Elroy Air ekibi tarafından San Francisco tasarlandı. Ayrıca sivil havacılık otoritelerine ve hava sahası entegrasyon politikalarına uymak için uzaktan kontrol de edilebiliyor. 

  Chaparral; herhangi bir insan gözetimi olmaksızın sadece birkaç dakika içinde inebilir, kargo bırakabilir, başka bir yük alabilir ve tekrar kalkış yapabilir. FedEx ve Elroy Air, Ocak 2020'den beri birlikte çalışıyor ve ve 2023'te uçuş testlerine başlamak için iş birliğini sürdüreceklerini söylediler.
  Elroy's Chaparral'ın lojistik dışında başka kullanım alanları da var. eVTOL uçağı; afet yardımı, yangınla mücadele veya insani yardım operasyonları için hava taşımacılığı sağlıyor.

  Elroy Air, FedEx'in yanı sıra NASA, Lockheed Martin, EmbraerX ve ABD Hava Kuvvetleri dahil olmak üzere birtakım eVTOL hava lojistiği projelerinde boy gösterdi.


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Çin’de “Uçan Arabalar” test edilmeye başlandı! Maglev teknolojisi ile artık uçan araçlar trafikte yer alabilecek mi?

  Çin, Maglev teknolojisi ile uçan araba testine başladı. Buna göre uçan arabalar, yakın dönemde trafikte yer alabilir!

  Elon Musk’ın Hyperloop projesi için test sürecinin başlayacağı açıklandı!

  Son gelen bilgilere göre hyperloop projesi bu yıl içerisinde tam ölçekli test aşamasına giriyor. Sistem çok yüksek hızda yolculukları mümkün kılacak.

  Instagram, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu iki yeni özelliği test ediyor!

  Instagram, çok uzun bir süredir kullanıcıların merakla beklediği Gönderi Sabitleme ve Izgara Düzenleme özelliklerini test ettiğini duyurdu. İşte tüm detaylar…

  Twitter, kullanıcıların çok istediği bir özelliği test ettiğini açıkladı!

  Sosyal medya platformu Twitter, Support hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunarak videolar için alt yazı desteğinin test edildiğini açıkladı. İşte detaylar…

  FedEx, 2023'te otonom drone kargo teslimatını test edecek

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et