R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ChatGPT Benzeri Yapay Zeka Destekli Google Arama Sorguları Maliyeti Arttırabilir!

  Son dönemde teknoloji ve bilişim dünyasının bir numaralı gündem maddesi yapay zeka oldu. Teknoloji ve yazılım devleri OpenAI’nın ChatGPT yapay zeka sohbet robotundan sonra yeni hamlelerde bulunmaya başlamıştı. Microsoft Bing’e ChatGPT versiyonunu getirmişti. Google cephesinden ise yapay zeka destekli Google arama motoru entegrasyonu konusunda açıklama geldi.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  27.02.2023 15:16 3098 3 dk okuma süresi
  ChatGPT Benzeri Yapay Zeka Destekli Google Arama Sorguları Maliyeti Arttırabilir!
  Son Düzenleme:

  Yapay zeka teknolojisi gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Uluslararası teknoloji ve yazılım devleri, kendi yapay zeka teknolojisini geliştirme yarışına devam ediyor. Özellikle 2022 sonunda “OpenAI” tarafından “ChatGPT” sunuldu. ChatGPT ile birlikte gündem tümüyle buraya doğru yöneldi. 

  Yapay zeka destekli ChatGPT yapay zeka sohbet robotu büyük başarı yakaladı. Bu başarının ardından “Microsoft” gibi devler projeye yatırımlarda bulunmuştu. Hatta Microsoft, ChatGPT versiyonu “Bing” arama motorunu yayınlamıştı. Ayrıca “Amazon”, “Apple” ve “Google” gibi şirketlerden de yapay zeka çalışması haberleri gelmeye başlamıştı.

  Kendi yapay zeka araştırmalarını sürdüren Google’dan da bir açıklama geldi. Microsoft’un “Bing” hamlesinin ardından “Google” arama motorundan da benzer bir hamle gelmesi bekleniyordu. Google bir yandan da “Bard” isimli yapay zeka destekli sohbet robotu çalışmalarını sürdürüyor. Konuya ilişkin “Google” çatı şirketi “Alphabet” tarafından açıklama geldi. Açıklama Alphatbet Yönetim Kurulu Başkanı John Hennesy” tarafından yapıldı.

  Artacak Maliyetlere Dikkat Çekti

  Google Bard

  Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı Hennessy, yaptığı açıklamasında bu tarz uygulamanın getireceği mali yüke dikkat çekti. Hennessy, geliştirdikleri “Bard” sohbet robotunun Google arama motoruna entegrasyonunu değerlendirdi. Açıklamasında Bard sohbet robotu destekli Google arama motoru sorgularında maliyetin artacağını belirtti. Hatta söz konusu maliyet artışının Google için “normal anahtar kelime araması” karşısında “10 kat” artış şeklinde olacağını söyledi. 

  Hennesy, açıklamasının devamında bu maliyet artışının sebeplerine ilişkin bilgilerde paylaştı. Hennessy’e göre “ChatGPT” gibi yapay zeka(AI) dil modellerinin sorgularına “işlem gücü” ve “elektrik maliyeti” daha yüksek oluyor. Yapılan değerlendirmelerde Google’ın böyle bir adımın şirkete milyarlarca Dolar seviyesinde ek maliyet teşkil edeceği belirtildi.

  Chatbot” sistemindeki sorguların sadece yarısına “50 kelime” ile yanıt verilmesi değerlendirildi. Eğer böyle olursa bile Google’a 2023 yılı sonuna kadar6 Milyar Dolarek maliyet oluşturacak.

  Maliyetten Kısmak Kaliteyi Bozar

  Google Bard

  Alphabet bünyesinde Google için son dönemde “maliyetleri düşürme” adımları atılıyordu. Eğer böyle bir sistem uygulamaya alınırsa edinilen politikaya engel teşkil edeceği belirtildi. Zira Google, yeni ekonomi politikası çerçevesinde “12.000çalışanını işten çıkartmıştı. Hatta bu kişilere sunulan “sosyal yardımlar” dahi kesilmişti.

  Google işten çıkartmaların yanı sıra Google ofislerinde mevcut olan maliyetlerde de tasarruf uygulamalarına başlamıştı.

  Sınırlı LaMDA Modeli Kullanılacak

  Sınırlı LaMDA

  Google, yeni teknolojinin getireceği maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor. Bu çerçevede de “Bard” sohbet robotu üzerine “LaMDA” modeli oluşturulacak. Bu modelin “sınırlı sürümü” kullanıma sunulacak.

  John Hennessy yaptığı açıklamasında “chatbot” sisteminin üreteceği yanıtların maliyetinde tasarruf yapılacağına dikkat çekti. Hennessy’in bu konudaki “tasarruf” açıklamasının “chatbot” tarafından verilecek yanıtlarda “kalite düşmesi” sorunu yaratacağı değerlendirmelerine yol açtı.

  Yapay zeka destekli sohbet botu ve bu teknolojinin arama motoru sorgularında kullanımı hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum'a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  Chatbot, “metin” veya “sesli” diyalog modeli üzerine kurulu sorulara yanıt veren veya işlem yapan yazılım teknolojisidir.

  LaMDA, Google tarafından geliştirilmiş “nöral dil modeli” yapısıdır.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yapay Zeka Furyasına Raspberry Pi de Giriyor!

  Raspberry Pi, Hailo iş birliğiyle yapay zeka çipi satmaya başlıyor. Yeni AI kiti, 70 dolara satışa sunulacak ve yapay zeka uygulamalarını yerel olarak çalıştıracak.

  Yapay Zeka Özellikli Asus Zenbook S16 Türkiye’ye Geliyor: İşte Fiyatı!

  Asus Zenbook S16, Ryzen AI 9 HX 370 işlemcisi ve 3K OLED ekranıyla Türkiye'de ön siparişe açıldı. Fiyatlar 74.598 TL'den başlıyor.

  Facebook, Yapay Zekaya Ağırlık Veriyor: TikTok'a Rakip Olacak!

  Meta, Facebook'u gençler için yeniden popüler hale getirmek amacıyla yapay zeka destekli güncellemelerle optimize ediyor. Yeni özellikler, deneyimi zenginleştirecek.

  iOS 18'in Yapay Zeka Özellikleri Sadece Yeni iPhone'lar İçin mi Olacak?

  iOS 18'in yeni yapay zeka özellikleri, sadece A17 Pro işlemcili iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde kullanılabilir, diğer modeller yararlanamayabilir!

  ChatGPT Benzeri Yapay Zeka Destekli Google Arama Sorguları Maliyeti Arttırabilir!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et