R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon Kendi ChatGPT’si Üzerinde Çalışıyor!

  OpenAI tarafından yayınlanan yapay zeka sohbet botu ChatGPT, teknoloji devlerinin de ilgisini çekiyor. Microsoft ve Google gibi devler kendi ChatGPT’lerini geliştirmeye başladı. Bir hamle de Amazon’dan geldi. Amazon’dan yapılan açıklamada benzer bir teknoloji konusunda uzun süredir çalıştıkları belirtildi. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.02.2023 18:55 3496 3 dk okuma süresi
  Amazon Kendi ChatGPT’si Üzerinde Çalışıyor!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji dünyasında “ChatGPT” rüzgarı devam ediyor. Tüm dünyada büyük ilgi gören ve “OpenAI” tarafından yayınlanan “ChatGPT” tartışmalara da neden oluyor. Hakkında çok fazla tartışmanın oluştuğu yapay zeka destekli sohbet botu “ChatGPT”, başarısıyla da dikkat çekti. Öyle ki teknoloji ve yazılım devi “Microsoft” tarafından dev bir yatırım alması dahi gündeme geldi.

  Ayrıca “Google” gibi teknoloji devlerin de kendi ChatGPT’si üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Yapay zeka alanında önemli gelişmelerin yaşandığı bu dönemde bir haberde “Amazon” cephesinden geldi. E-ticaret, bilişim ve dijital yayın alanlarında hizmet veren Amazon, yapay zeka alanında da çalışmalar gerçekleştiriyor.

  Amazon Kendi ChatGPT’sini Geliştiriyor

  Amazon yapay zeka

  ABD merkezli şirketin CEO’SU “Andy Jassy” önemli açıklamalarda bulundu. Kendisine yöneltilen sorulara yanıt veren Jassy, ChatGPT konusuna da değindi. Jassy, yaptığı açıklamasında “sinir ağları” temelli “algoritma” sistemleri konusunda Amazon’un uzun süredir çalıştığını belirtti.

  Jassy açıklamasında, üretken algoritmalar ile yapılabileceklerin oldukça heyecanlandırıcı olduğunu dile getirdi. Ayrıca “ChatGPT” ve benzeri çalışmalarında bunun bir parçası olduğunu belirtti. Jassy, bununla birlikte Amazon olarak, her teknoloji devi gibi uzunca zamandır “yapay zeka” odaklı sistemler geliştirdiğini belirtti.

  Microsoft Arayı Açıyor

  Microsoft AI

  Yapay zeka destekli teknolojiler konusunda Amazon tarafından geliştirilen “Alexa” önemli bir rol üstleniyor. Ayrıca şirketin bu temel üzerine kurulu “CodeWhisperer” gibi ürünleri de bulunuyor. Bu tip yapay zeka temelli teknolojik gelişmeler mevcut olsa da bazı yatırımcıların endişeleri bulunuyor. Bu endişelerinde özellikler;

  • Metin,
  • Resim
  • Video

  Gibi içerikleri yaratmada kullanılan “üretken algoritma” alanında rakiplerini yakalayamadığı üzerinde toplanıyor.

  Amazon tarafından geliştirilen “CodeWhisperer”, bir kod yazma asistanıdır.

  Şirketin en önemli yatırımcılarından “Madrona Venture Group” tarafından da açıklama yapıldı. Yatırım şirketi genel müdürü “Matt McIlwain” yaptığı açıklamasında bu konuda “Microsoft” örneğini ortaya koydu. Microsoft’un bu konuda oldukça başarılı olduğunu ve onlara yaklaşabilenlerin olmadığını dile getirdi. McIlwain açıklamasının devamında yatırımcısı oldukları Amazon’unda bu konuda daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini belirtti.

  Stability AI ile Ortaklık Kuracak!

  Amazon

  Jassy açıklamalarında Amazon’un “üretken algoritma” geliştirme konusunda “küçük” şirketlerle ortaklıklar gerçekleştirmek istediğini dile getirdi. Hatta bu konuda da ana hedefin dahi belli olduğunu dile getirdi. Jassy’in açıklamalarına göre Amazon, “Stability AI” ile ortaklık gerçekleştirmek istiyor.

  Stability AI, Microsoft tarafından desteklenen “ChatGPT” geliştiricisi “OpenAI” şirketinin en güçlü rakibi olarak lanse ediliyor.

  Stability AI ise kısa bir süre önce yapay zeka modellerinin “eğitimi” ve “geliştirilmesi” konusunda “Amazon Bulut” altyapısını kullanmaya başlamıştı.

  Alexa, ChatGPT’den Daha Başarılı

  Alexa

  Amazon’un Cihazlar ve Hizmetler Başkan YardımcısıDavid Limp” ise kısa bir süre önce Alexa ile ChatGPT karşılaştırması yapmıştı. Limp, Amazon’un 2014 yılında piyasaya sürdüğü “Alexa” isimli “sesli asistan” için övgülerde bulunmuştu. Alexa’nın geliştirilmeye devam edildiğine dikkat çeken Limp, Alexa’nın pek çok alanda ChatGPT’den daha iyi olduğunu dile getirdi. Limp, Alexa’nın özellikle “kişilik”, “hafıza” ve “güncel olay” alanlarında ChatGPT’den önde olduğunu dile getirdi.

  Alexa Özellikleri

  Alexa

  Amazon tarafından geliştirilen “Alexa”, 2014 yılında piyasaya sürülen “sesli asistan” teknolojisidir. Hayatın her alanında “sesli iletişim” üzerine yapay zeka destekli asistandan yardım alınabiliyor.

  Akıllı evAlexa BirlikteÇocuklar ve AileFotoğraflar
  ÜretkenlikİletişimBilgiYatak Odası
  AlışverişHaberlerMutfakÇok Odalı Ses
  EğlenceRutinlerEğlence ve oyunlarProfiller

  Amazon’un Alexa sesli asistanı, OpenAI’nın ChatGPT’si gibi yapay zeka odaklı teknolojik gelişmelere dair sizin görüşleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft’un Yeni Yapay Zekası Phi-3-Vision: Beklentilerin Üzerinde Performans Gösteriyor!

  Microsoft'un yeni yapay zekası Phi-3-Vision, dil ve görme yeteneklerini birleştirerek rakiplerinden üstün performans sergiliyor. İşte modelin detayları ve yenilikleri!

  Microsoft’un Yeni Hamlesi Belli Oldu: Kendi Mobil Oyun Mağazasını Açacak!

  Microsoft, temmuz ayında web tabanlı mobil oyun mağazasını açıyor. Bu platform, büyük geliştiricilerin oyunlarını sunarak Google ve Apple'a rakip olacak.

  Apple Store Uygulamasına Canlı Alışveriş Özelliği Geldi: Şimdilik Sadece ABD'de Çalışıyor!

  Apple, App Store uygulamasında uzman rehberliğinde ürün satın alma imkanı sunan canlı alışveriş özelliğini tanıttı. Ancak hizmet, şimdilik yalnız ABD'de aktif!

  YouTube Music'ten Dev Yenilik: Artık Web Üzerinden Müzik İndirilebilecek!

  YouTube Music, yeniliklerine ara vermiyor. Kullanıcılar, artık masaüstünden istedikleri şarkıları ve çalma listelerini indirme imkanına sahip olacak.

  Amazon Kendi ChatGPT’si Üzerinde Çalışıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et