R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla Otopilot Sistemi Güncelleniyor! Hız Limiti Artacak!

  Elektrikli otomobil devi Tesla, araçlarındaki sistemi güncelleyecek. Tesla’nın elektrikli otomobil modellerinde işlem gücünü arttıracağı belirtildi. Bu çerçevede de şirketin “Hardware 4.0” ile donanım değişikliği gerçekleştireceği açıklandı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.02.2023 18:45 1387 2 dk okuma süresi
  Tesla Otopilot Sistemi Güncelleniyor! Hız Limiti Artacak!
  Son Düzenleme:

  Otonom ve elektrikli araç teknolojisi lideri Tesla, elektrikli otomobillerinde yeni bir seviyeye çıkmayı hedefliyor. Şirketin “otonom sürüş” fonksiyonları konusunda modellerinde kendisinin ürettiği donanımları kullanıyor. Gelen bilgilere göre de Tesla bu donanımı bir sonraki seviyeye çıkartmayı hedefliyor. Bu çerçevede de şirketin Avrupa’daki “düzenleyiciler” üzerinden “Hardware 4.0” yükseltmesi için onayları aldığı belirtildi.

  Tesla’dan 4.Nesil Otopilot Teknolojisi

  Hardware 4.0

  Tesla, piyasadaki elektrikli otomobil modellerinde “Tam Kendi Kendine Sürüş(FSD)” sistemi kullanıyor. Araçlardaki bu sistem “Hardware 3.0” donanımı ile sağlanıyor. Gelen bilgilere göre Tesla’nın kısa vadede “Hardware 3.0yerineHardware 4.0(HW4)” donanımını kullanacak.

  Gelecek yeni Hardware 4.0 donanımı sayesinde Tesla otomobil modellerinde daha gelişmiş “otopilot” sistemine yer verilebilmesi sağlanacak.

  Tesla Hardware 4.0 Donanımı Neler Getirecek?

  Hardware 4.0

  Şirketin Hardware 4.0 donanımına ilişkin Avrupa’daki düzenleyicilerden gerekli onayları aldığı da belirtildi. Ancak Tesla Hardware 4.0 Avrupa sertifikası kapsamında ne gibi yeniliklerin yer aldığına ilişkin bilgiler açıklanmadı.

  Buna karşın gelecek yeni donanımın otomobillere getireceği yeni özellikler konusunda bazı beklentiler mevcut. Bu beklentilerden ilki “otopilot” için uzaktaki nesneleri belirleme konusunda olacak. Bunun için araçlarda “5 Megapiksel” kamera sistemine yer verileceği belirtiliyor. 

  Bir diğer noktada ise Hardware 4.0 ile bir önceki nesle oranla tam “4 kat” güç artışlı elde edileceği de belirtiliyor. Ayrıca Hardware 4.0 ile birlikte araçlardaki tam kendi kendine sürüş sisteminin “HD radar” desteğine sahip olacağı belirtiliyor.

  Hız Limiti Saatte 322 Kilometreye Çıkacak!

  Tesla otomobil

  Tesla, yeni donanım yükseltmesiyle birlikte modellerindeki hız sınırlamasını da yükseltecek. Buna göre Tesla’nın 2009 yılında piyasaya sürdüğü “Model S” hız sınırı yükselecek. Hali hazırda fabrika çıkışlı olarak Model S hız sınırı “240 km/s” olarak biliniyor. Tesla’nın “Karbon Seramik Fren Kiti” ile birlikte hız sınırı yükseltilebiliyor. Kısa vadede tüm kullanıcılar, Model S hızını “322km/s” seviyesine çıkartan “Karbon Seramik Fren Kiti” kullanabilecek.

  ModelFiyat
  Model S94.990 Dolar
  Model S Plaid114.990 Dolar
  Model X109.990 Dolar
  Model X Plaid119.990 Dolar
  Model Y Long Range54.990 Dolar
  Model Y Performance58.990 Dolar
  Tesla Model 343.990 Dolar
  Tesla Model 3 Performance53.990 Dolar

  Tesla otonom elektrikli otomobil modelleriyle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp Yeni Masaüstü Uygulaması: Hız, Güvenlik ve Gelişmiş Özellikler

  WhatsApp, Windows için yenilikçi masaüstü uygulamasını duyurarak kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye devam ediyor. Bu güncelleme sayesinde, artan hızlar, daha güçlü güvenlik önlemleri ve gelişmiş arama özellikleriyle tanışacağız.

  İkinci El Araçların KM Sorgulama Yöntemleri: Güvenilir ve Hızlı Yöntemlerle Araç KM Sorgulama

  Güvenilir ve hızlı bir şekilde araç kilometre sorgulama yapabilmek büyük önem taşır. Bu yazımızda sizlere araç km sorgulama işlemi için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerden bahsedeceğiz.

  Windows 11 Güncellemeleri Hızlanıyor: Microsoft Yeni Özelliği Test Ediyor

  Microsoft, Windows 11 kullanıcılarına işletim sistemi güncellemelerini daha hızlı sunmak amacıyla yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

  Redmi K60 Ultra 100 Watt Hızlı Şarja Yer Verecek!

  Xiaomi'nin satışa çıkaracağı yeni cihazı Redmi K60 Ultra, 100 Watt özelliğine sahip hızlı şarjla satışa çıkacak.

  Tesla Otopilot Sistemi Güncelleniyor! Hız Limiti Artacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et