R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  NASA Artemis 1 Görevi Yakıt Testini Tamamladı!

  NASA, 21.yüzyılda ilk defa insanlığı Ay’a taşımak için “Artemis 1” görevini başlattı. Ancak Eylül ayı başından beri her deneme ertelemeyle sonuçlandı. NASA şimdiyse, ertelemelere neden olan soruna dair yapılan test başarıyla sonuçlandırdı. Fırlatmanın o tarihte yapılacağı belirtildi. İşte Artemis 1 görevindeki son gelişmeler!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  23.09.2022 12:10 2923 4 dk okuma süresi
  NASA Artemis 1 Görevi Yakıt Testini Tamamladı!
  Son Düzenleme:

  İnsanoğlu, Ay’a en son 1972 yılında “Apolo 17” ile gitmişti. O tarihten sonraki 50 yıllık süreçte ne batı ne de doğu dünyasından insanoğlu Ay’a ayak basmadı. NASA, uzun süredir çalışmaları devam eden “Artemis” göreviyle insanlığı yeniden Ay’a çıkartmayı hedefliyor. Hatta bu konuda somut adımlar atmış görev silsilesinin ilk adımı olarak “Artemis 1” roketini fırlatmayı denedi. Ancak 2022 Ağustos ayı başında gerçekleştirilen deneme teknik bir arıza nedeniyle ertelenmişti.

  NASA, 29 Ağustos’ta yaptığı denemeyle “Artemis 1” roketini fırlatmayı denedi. Ancak fırlatma işlemine az bir süre kala rokette teknik arıza meydana geldi. Bu nedenle de erteleme kararı alınmıştı. İnsanoğlunun yeniden Ay’a çıkışının önemli parçası olan fırlatma “Space Launch System(SLS)” arızası nedeniyle ertelendi. Yapılan açıklamaya göre SLS roketinin yakıt tankında sızıntı yaşandı. Erteleme kararıyla 3.09.2022 tarihi yeni fırlatma için seçilmişti. Ancak bu tarihte de başarılı olamamıştı. NASA, 18 Eylül’de SLS roketi yakıt dolum testi yapmış ve yine başarısız sonuç almıştı.

  NASA’dan Yeni Yakıt Dolum Testi

  Artemis 1 görevi kapsamında fırlatma için tüm koşullar hazırlanmış gibi görünüyor. Zira NASA tarafından bugün gerçekleştirilen yeni yakıt dolum testi iyi geçti. Artemis 1’i uzaya taşıyacak olan NASA’nın en güçlü roketi “SLS roket sistemi” sorunu çözüldü. Yapılan son yakıt dolum testinin başarıl geçtiği açıklandı.

  Uzun süredir yakıt tankındaki sızıntı nedeniyle görevin ertelenmesine neden olmuştu. Gerçekleştirilen son testte olumlu sonuçlar elde edildiği resmi olarak duyuruldu. NASA cephesinden yapılan açıklamalar biraz endişeye de neden oldu. Zira NASA gerçekleştirdiği açıklamada uygulanan yakıt dolum testi sırasında “sızıntı” tespitine dikkat çekti. Ancak açıklamanın devamında söz konu sızıntının “kabul edilebilir” seviyede olduğu belirtildi.

  NASA’nın “Artemis 1”görevinde direktör olan “Charlie Blackwell-Thompson” son testin oldukça başarılı bir şekilde geçtiğine dikkat çekti. Özellikle de testlerde ekibin hedeflediği tüm sonuçları yakalamış durumda olduğunu belirtti.

  NASA Yeni Fırlatma Tarihini Duyurdu

  Artemis 1

  29 Ağustos’tan beri gönderilmek istenen Artemis 1 için teknik sorunlar ertelemelere neden oluyordu. Yaşanan basit bir teknik arıza fırlatmanın yapılamamasına neden oluyor. Böyle bir durumda uzun bir erteleme süresine neden oluyor. Bu noktada erteleme süreleri sadece teknik arızanın giderilmesi için gereken süreler olmuyor. Zira uzaya roket fırlatmaları “fırlatma penceresi” ile uyumlu olarak yapılabiliyor. Bu yüzden uzun aralıklı yeni tarihler açıklanıyor.

  NASA, son yakıt dolum testinin başarılı geçmesinin ardından yeni fırlatma tarihini açıkladı. Yeniden Ay’a dönüş kapsamında fırlatılacak Artemis 1 “insansız” olacak. NASA, Artemis 1 görevi “fırlatma penceresi” için 27.09.2022 tarihini duyurdu. Daha önce duyurulan bu tarihte fırlatmanın gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği ise elde edilen son verilere göre belli olacak.

  Artemis 1 Görevi Nedir?

  Artemis 1

  Yeni başlatılan “Artemis” görevi NASA’nın “Ay’a Dönüş” projesi olarak değerlendiriliyor. Artemis görevi kapsamında NASA, yeniden Ay’a adım atmayı hedefliyor. Bu çerçevede de “Artemis 1”, “Artemis 2” ve “Artemis 3” görevleri gerçekleştirilecek. Görev kapsamında da ilk olarak “Artemis 1” uzaya gönderilecek. NASA “Orion Uzay Aracı” çerçevesinde testlerini sürdürdü. Fırlatma başarıyla tamamlandığında NASA, Orion uzay aracı sistemlerinin uzaydaki durumunu gözlemleyebilecek. Zira bu şekilde “Artemis 2” görevinin başlatılması için gerekli bilgilere sahip olunabilecek.

  NASA, Artemis 1 fırlatmasını “Kennedy Uzay Merkezi” üzerinden yapıyor. Görevde NASA’nın en güçlü roketi “Space Launch System(SLS)” kullanılacak.

  Artemis 1 sayesinde NASA, sonraki görevler için fırlatma, iniş ve kurtarma hususlarında bilgi toplayacak. Orion uzay aracı, tam 2 Milyon 92 Bin km mesafe kat edecek. Bu şekilde Ay yörüngesi çevresinde dolanarak, yeniden yeryüzüne inecek. 

  İlk görevde elde edilecek veriler üzerinden 2024 yılında “Artemis 2” görevi başlatılacak. Bu görev ilkine göre farklı olacak ve “insanlı” olacak. Mürettebatlı olarak gerçekleştirilecek fırlatmayla yine doğrudan Ay’a iniş yapılmayacak. Astronotlar yine Ay yörüngesinden geri dönecek. Mürettebatlı olarak yapılacak yolculuğun Ay yüzeyine inişle tamamlanacağı görev, “Artemis 3” olacak. Artemis 3 görevi de 2025 yılında gerçekleştirilecek.

  Space Launch System(SLS) Roketi Özellikleri

  SLS roketi

  Space Launch System roketi, NASA’nın bugüne kadar geliştirilmiş en güçlü roketi olarak kabul ediliyor. “SLS” olarak kısaltılan roket sistemidir. Üreticileriyse “Aerojet Rocketdyne”, “Northrop Grumman”, “Boeing” ve “United Launch Alliance” şeklindedir. Roketin geçen yılki maliyeti 2.555 Milyar Dolar olarak açıklanmıştı.

  BoyutlarBlok 1(Mürettebat 98 m /Blok 2(Kargo) 365 m
  Çap8.4 m
  KapasiteBlok 1 95 ton / Blok 1B 105 ton /Blok 2 130 ton
  Ay Ötesi Enjeksiyon YüküBlok 1 27 ton/Block 1B Mürettebat 38 ton/Blok 1B kargo 42 ton/Blok 2 Mürettebat 43 ton/Blok 2 Kargo 46 ton

  NASA’nın yeni ay görevine dair sizin düşünceleriniz neler? Artemis 1 görevinde başarılı olunabilecek mi? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Microsoft, Windows 11 24H2 Güncellemesini Durdurdu: Hatalarla Dolu Bir Sürüm!

  Microsoft, hatalar nedeniyle Windows 11 24H2 güncellemesini durdurdu. Güncelleme, performans sorunları ve VPN hataları gibi problemler içeriyor.

  iOS 18, Yavaş Şarj Cihazlarını Tespit Ederek Kullanıcıları Uyaracak!

  iOS 18, iPhone'larda yavaş şarj cihazlarını tespit ederek kullanıcıları uyarıyor ve pil sağlığını iyileştirmek için yeni şarj sınırı ayarları sunuyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  NASA Artemis 1 Görevi Yakıt Testini Tamamladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et