R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  RAM Almak İçin Doğru Zaman: Fiyatlardaki Düşüşler Yavaşlıyor!

  Birkaç dönem boyunca bellek sektöründe fiyatlar belirgin bir düşüş yaşadı. Tüketici talebinin düşük olması nedeniyle RAM fiyatları düşürüldü, ancak şimdi durum değişmek üzere. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  06.07.2023 15:00 1723 2 dk okuma süresi
  RAM Almak İçin Doğru Zaman: Fiyatlardaki Düşüşler Yavaşlıyor!
  Son Düzenleme:

  Son dönemde yaşanan ve esasen azalan talep ile müşteri ilgisizliği sonucunda belirgin bir fiyat düşüşü gözlenen bellek sektöründe, DRAM bellek fiyatlarındaki düşüşlerde yavaşlama belirginleşiyor. 

  Bu durumun altında yatan ana sebep, tüketicilerin artık belleklere yönelik taleplerinin artması gösteriliyor. Yani, bellek fiyatları belki de mevcut seviyelerinin altına inmeyecek.

  TrendForce Raporu: DDR5 Fiyat Düşüşü Yavaşlıyor

  TrendForce, mevcut çeyrekte DDR5 fiyat düşüşünün yüzde 0-5 seviyesine gerilediğini bildirdi. 

  Ek olarak TrendForce, DRAM bellek ürünlerinde fiyat düzeltmelerinin yakın zamanda yaşanmayacağını ve durumun 2024 yılına kadar benzer bir trendde devam edeceğini belirtiyor. Bu fiyat düşüş trendindeki yavaşlamanın başka bir etmeni ise Samsung ve Micron gibi sektör liderlerinin üretimlerini önceki dönemlere kıyasla daha hızlı azaltmaları!

  Üretim Miktarındaki Azalma Fiyat Artışını Tetikleyebilir

  Birçok sektörde benzer stratejilere rastlıyoruz. Üretimi azaltarak stokların tükenmesi ve sonuç olarak kıtlık nedeniyle fiyat artışı elde edilmesi hedefleniyor. 

  Aynı durum DDR4 bellekler için de geçerli ve önümüzdeki dönemlerde fiyatlarının yüzde 3-8 oranında düşmesi bekleniyor. Stokların tükenmesinin ardından düşük olan üretim miktarları, fiyatların artışını tetikleyebilir. Yüzde 20'ye varan fiyat düşüşlerinin ardından ibrenin yavaşça tersine döndüğünü söyleyebiliriz.

  DRAM Sektörünün Durumu ve Gelecekteki Beklentiler

  Öte yandan, DRAM endüstrisinin içinde bulunduğu durum kesinlikle zorlu ve toparlanmanın tam olarak ne zaman gerçekleşeceği belirsiz. 

  Ancak bu, bellek fiyatlarındaki düşüşün yavaşlaması anlamına geliyor ve belki de RAM almak için doğru zaman olabilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google, Drive'da Dosya Kaybolma Sorunu İçin Düzeltme Yayınladı!

  Google Drive'da bir süre önce meydana gelen ve kullanıcıların veri kaybı yaşamalarına sebep olan sorun için Google tarafından bir düzeltme yayınlandı!

  Gmail’den Bomba Yenilik: Spam Mailler İçin Yapay Zeka Özelliği Devreye Sokuluyor!

  Gmail'in yapay zeka destekli spam algılama özelliği, RETVec sistemi sayesinde e-posta güvenliğini artırarak daha güvenli hale getiriyor.

  Windows Paint’e Yapay Zeka Görüntü Oluşturucu Geldi: Herkes İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor!

  Microsoft, Paint uygulamasına OpenAI teknolojisi ile güçlendirilmiş 'Cocreator' isimli yeni bir görüntü oluşturma aracı ekledi.

  Google Drive Tablet ve Katlanabilir Telefonlar İçin Güncellendi: İşte Detaylar!

  Google Drive'ın son güncellemesi, Android tabanlı tablet ve katlanabilir telefon kullanıcıları için heyecan verici yeni özellikler sunuyor.

  RAM Almak İçin Doğru Zaman: Fiyatlardaki Düşüşler Yavaşlıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et