R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Hayata Geçti: İşte Alınan Kararlar ve Getirilen Yükümlülükler

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları için yeni bir düzenleme yayınladı. Bu düzenleme kapsamında, sosyal ağ sağlayıcılarına temsilci zorunluluğu ve cezalar getirildi. İşte detaylar:

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  01.04.2023 15:42 2671 2 dk okuma süresi
  Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Hayata Geçti: İşte Alınan Kararlar ve Getirilen Yükümlülükler
  Son Düzenleme:

  BTK'nın 2007 tarihli İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'a dayanarak hazırladığı "Sosyal Ağ Sağlayıcı Hakkında Usul ve Esaslar" kararı, 1 Nisan 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Alınan kararlar bugünden itibaren yürürlükte.

  Temsilci Zorunluluğu ve Cezalar

  Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye'den en az bir gerçek veya tüzel kişiyi temsilci olarak belirlemek zorunda. Gerçek kişi temsilci, Türk vatandaşı olmak zorunda. 10 milyondan fazla günlük erişimi olan sosyal ağ sağlayıcının temsilcisi ise teknik, idari, hukuki ve mali yönden tam yetkili olacak.

  Temsilci, BTK, Erişim Sağlayıcıları Birliği ve adli makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğini yerine getirecek. Temsilcinin iletişim bilgileri sosyal ağın internet sitesinde yer alması zorunlu oldu.

  Temsilci belirlemeyen sosyal ağlara, BTK tarafından bildirimde bulunulacak ve 30 gün içinde temsilci belirlenmezse 10 milyon TL para cezası uygulanacak. Tekrar 30 günlük süre sonunda temsilci belirlenmezse, ceza 30 milyon TL olacak. İkinci kez verilen cezadan sonra 30 gün içinde temsilci belirlenmezse, Türkiye özelinde reklam yasağı uygulanacak. Reklam yasağından sonra 90 gün içinde temsilci belirlenmezse, sosyal ağın internet bant genişliği yüzde 50 daraltılacak. Bu cezadan sonra da temsilci belirlenmezse bant genişliği yüzde 90 daraltılacak.

  Başvuruların cevaplandırılması yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 5 milyon TL idari para cezası verilecek. Raporlama yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere ise 10 milyon TL idari para cezası uygulanacak.

  Başvurular Türkçe Olarak Cevaplanacak

  Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal ağ sağlayıcıları, kişiler tarafından yapılacak başvuruların kolaylıkla alınıp sonuçlandırılması için Türkçe dilini kullanacak. Başvurular 48 saat içinde olumlu veya olumsuz olarak Türkçe olarak cevaplanacak. Sosyal ağlara bildirilen içerik kaldırma veya erişim engelleme taleplerine dair BTK'ya altı aylık Türkçe rapor sunulması da gerekecek.

  Reklam Kütüphanesi Oluşturulacak

  Sosyal ağlar, reklam kütüphanesi oluşturmakla yükümlü olacak. Kütüphane, internet sitesinde kolaylıkla erişilebilir şekilde yer alacak ve reklamın içeriği, türü, vereni, yayın dönemi, hedef kitlesi, ulaşılan kişi sayısı gibi bilgileri içerecek.

  Adli Mercilere Bilgi Verme Zorunluluğu

  Çocukların cinsel istismarı, halkı yanıltıcı bilgi yayma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, anayasal düzene ve işleyişine karşı suçlar, devletin sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları kapsamında, faillere ulaşmak için gerekli bilgiler adli mercilerle paylaşılması zorunlu olacak.

  Veriler Türkiye'de Barındırılacak

  Günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye sınırları içerisinde barındırmak için gerekli tedbirleri alacak. Bu kararın uygulanmasında temel kullanıcı bilgileri ve BTK tarafından bildirilebilecek hususlara ilişkin verilerin Türkiye'de barındırılmasına öncelik verilecek.
   

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Hayata Geçti: İşte Alınan Kararlar ve Getirilen Yükümlülükler

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et