R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Telegram’dan Instagram ve Facebook’u Geride Bırakacak Atak

  Rusya'da gelişen olayların ardından Facebook ve Instagram kullanımında yaşanan düşüş, Telegram'ın atak yapmasına neden oldu!

  Elif Toy
  Elif Toy R10 Editörü
  09.08.2022 15:43 1290 2 dk okuma süresi
  Telegram’dan Instagram ve Facebook’u Geride Bırakacak Atak
  Son Düzenleme:

  Telegram, Instagram ve Facebook’un Rusya’da yasaklanmasının ardından önemli ölçüde kullanıcı sayısı kazandı. Kullanıcılar, “Instagram” ve “Facebook” yerine Telegram’a yöneldi.

  İnternette çeşitli platformlar üzerinden haberleşme uygulamaları yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. InstagramFacebook ve Twitter gibi uygulamalar bu noktada ciddi ölçüde bir kullanıcıya sahip. Bunun yanında Whatsapp ve Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamaları da haberleşme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Hangi uygulamanın ne kadar kullanıldığı sayısı ise her ülkede yer alan çeşitli nedenlerden ya da kısıtlamalardan dolayı değişkenlik gösteriyor.

  Rusya’da Telegram Kullanıcıları Patlama Yarattı!

  Mediascope araştırma şirketinin ortaya koyduğu verilere göre Rusya’da Instagram ve Facebook yasaklandıkan sonra kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Telegram’a yöneldi. Kullanıcılar 2022 yılının ilk 7 ayında Facebook ve Instagram’ı büyük oranda kullanmayı azalttılar. Bu gelişmelerin ardından Facebook’un kullanıcı sayısı 8 kat azaldı. Instagram’ın kullanıcı sayısı ise 4’te 1 oranında düşüş gösterdi. 

  Bu durum uygulamalardaki günlük ortalama kullanıcı sayısında da ciddi düşüş yaşanmasına sebep oldu. Facebook kullanıcıları Şubat ayında günlük 9 milyon civarındayken Temmuz ayında 1.9 milyon civarına kadar düşüş göstermiş durumda. Aynı şekilde Instagram’da da günlük 37.8 milyon kullanıcı Şubat ayında uygulamaya giriş yapıyorken, Temmuz ayında bu sayı 10.6 milyona kadar geriledi.

  Tüm bu gelişmelerden olumlu yönde etkilenen uygulamaların başında ise Telegram geliyor. Telegram, günlük kullanıcı sayısında %66 büyüme gösterdi. Ocak ayında 25 milyon civarında olan Telegram kullanıcıları Temmuz ayı itibariyle 41.5 milyona çıkarak Rusya içerisinde ciddi bir artış gösterdi. 

  Öte yandan Rusya’da yaygın olarak kullanılan bir diğer anlık mesajlaşma uygulaması VKontakte için de beklentiler artış yönündeydi. Ancak uygulama, beklenen artışı yakalamış görünmüyor. 

  Rusya’daki sosyal medya kullanım istatistiklerine dair hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  DC’nin Yeni Evreni Tanıtıldı! İşte Yeni DC Film ve Dizileri!

  Yeniden yapılanmaya giden DC Studios, son dönemdeki hata ve sorunları gidermek için evreni sıfırlamaya karar verdi. 2025'te sinematik evrendeki tüm süper kahramanların hikayesi yeni baştan başlayacak. İşte James Gunn'ın yeni DC evreni!

  2023 Şubat Land Rover Güncel Fiyat Listesi Belli Oldu!

  2023 Şubat ayı Land Rover Türkiye güncel fiyat listesi belli oldu. Buna göre araçlar, güncellenen yeni fiyatlar üzerinden satışa çıktı!

  Instagram’da En Çok Vakit Geçiren Ülke Türkiye Oldu!

  Sosyal medya kullanımına ilişkin yeni veriler paylaşıldı. Yayınlanan son raporda Türkiye, Instagram'da zaman geçirme bakımından liderliği kimseye bırakmadı.

  Instagram Mavi Tik Ücretli Hale Gelebilir!

  Son dönemde Twitter'dan "Twitter Blue" uygulaması gelmişti. Platformda mavi tikli olmak ücretli olmuştu. Şimdiyse benzer bir ücretli mavi tik modelinin Instagram'a gelmesi gündemde. İşte detaylar!

  Telegram’dan Instagram ve Facebook’u Geride Bırakacak Atak

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et