R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Telegram’dan Instagram ve Facebook’u Geride Bırakacak Atak

  Rusya'da gelişen olayların ardından Facebook ve Instagram kullanımında yaşanan düşüş, Telegram'ın atak yapmasına neden oldu!

  Elif Toy
  Elif Toy R10 Editörü
  09.08.2022 15:43 1515 2 dk okuma süresi
  Telegram’dan Instagram ve Facebook’u Geride Bırakacak Atak
  Son Düzenleme:

  Telegram, Instagram ve Facebook’un Rusya’da yasaklanmasının ardından önemli ölçüde kullanıcı sayısı kazandı. Kullanıcılar, “Instagram” ve “Facebook” yerine Telegram’a yöneldi.

  İnternette çeşitli platformlar üzerinden haberleşme uygulamaları yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. InstagramFacebook ve Twitter gibi uygulamalar bu noktada ciddi ölçüde bir kullanıcıya sahip. Bunun yanında Whatsapp ve Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamaları da haberleşme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Hangi uygulamanın ne kadar kullanıldığı sayısı ise her ülkede yer alan çeşitli nedenlerden ya da kısıtlamalardan dolayı değişkenlik gösteriyor.

  Rusya’da Telegram Kullanıcıları Patlama Yarattı!

  Mediascope araştırma şirketinin ortaya koyduğu verilere göre Rusya’da Instagram ve Facebook yasaklandıkan sonra kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Telegram’a yöneldi. Kullanıcılar 2022 yılının ilk 7 ayında Facebook ve Instagram’ı büyük oranda kullanmayı azalttılar. Bu gelişmelerin ardından Facebook’un kullanıcı sayısı 8 kat azaldı. Instagram’ın kullanıcı sayısı ise 4’te 1 oranında düşüş gösterdi. 

  Bu durum uygulamalardaki günlük ortalama kullanıcı sayısında da ciddi düşüş yaşanmasına sebep oldu. Facebook kullanıcıları Şubat ayında günlük 9 milyon civarındayken Temmuz ayında 1.9 milyon civarına kadar düşüş göstermiş durumda. Aynı şekilde Instagram’da da günlük 37.8 milyon kullanıcı Şubat ayında uygulamaya giriş yapıyorken, Temmuz ayında bu sayı 10.6 milyona kadar geriledi.

  Tüm bu gelişmelerden olumlu yönde etkilenen uygulamaların başında ise Telegram geliyor. Telegram, günlük kullanıcı sayısında %66 büyüme gösterdi. Ocak ayında 25 milyon civarında olan Telegram kullanıcıları Temmuz ayı itibariyle 41.5 milyona çıkarak Rusya içerisinde ciddi bir artış gösterdi. 

  Öte yandan Rusya’da yaygın olarak kullanılan bir diğer anlık mesajlaşma uygulaması VKontakte için de beklentiler artış yönündeydi. Ancak uygulama, beklenen artışı yakalamış görünmüyor. 

  Rusya’daki sosyal medya kullanım istatistiklerine dair hakkında sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android 15 Güncellemesi Alacak Samsung, Xiaomi ve Diğer Telefonlar Belli Oldu: İşte Tam Liste!

  Android 15 güncellemesi alacak Samsung, Xiaomi ve diğer telefonlar açıklandı. Yeni özelliklerle donatılmış Android 15, yıl sonunda resmi olarak yayınlanacak.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  iOS 18 Resmen Tanıtıldı: İşte Yeni Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC24 etkinliğinde iOS 18'i tanıttı. Ana ekran özelleştirmeleri ve yeni erişilebilirlik özellikleri ile iOS 18, kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

  Telegram’dan Instagram ve Facebook’u Geride Bırakacak Atak

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et