R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Spotify, Tartışmalara Rağmen Rekor Büyüdü! İşte Abone Sayısı

  Joe Rogan tartışmaları sonrasında Spotify'da beklenen üye kaybı gerçekleşmedi. Aksine popüler ses hizmeti Spotify, rekor bir gelişim göstererek, üye sayısında artış yaşadı.

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  28.04.2022 16:49 936 2 dk okuma süresi
  Spotify, Tartışmalara Rağmen Rekor Büyüdü! İşte Abone Sayısı
  Son Düzenleme:

  Spotify, 2022'nin ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını yayınladı. Ses hizmeti, Mart sonunda 422 milyon aylık aktif kullanıcıya ve 182 milyon premium aboneye sahip olduğunu ortaya koydu.

  Yeni rapor, kullanıcı ve abonenin yıllık bazda sırasıyla yüzde 19 ve yüzde 15 arttığını gösterdi. Bu, Spotify'ın yılın ilk çeyreğinde 16 milyon dinleyici kazandığı anlamına geliyor. 

  Spotify abone ve kullanıcı sayısı tartışmalardan etkilenmedi

  Spotify yeni kazanç raporunda yaptığı açıklamada, "Rusya'dan ayrılışın etkisi hariç tutulduğunda, beklentileri aştı" ifadelerini kullandı. Ayrıca premium abone toplamının “Rus operasyonlarının sona ermesinden yaklaşık 1,5 milyon bağlantı kopmasına" dahil edildiğini sözlerine ekledi.

  Spotify, ilk çeyrekte yıllık yüzde 24 artışla 2,66 milyar euro gelir elde etti. Bu rakama abonelik gelirlerinde yıllık yüzde 23 ve reklam gelirlerinde yüzde 31'lik büyüme dahil edildi.

  Reklamlar, Spotify'ın 2021'in dördüncü çeyreğindeki yüzde 14'e kıyasla, 2022'nin ilk çeyreği gelirlerinin yüzde 10,6'sını oluşturdu. Şirket, geçen yılki  14 milyon euroluk işletme karına kıyasla, genel çeyrek için 6 milyon euro işletme zararı bildirdi.

  Spotify abone ve kullanıcı sayısı

  İlginç bir şekilde Joe Rogan'ın podcast tartışmaları Spotify'ı etkilememiş gibi görünüyor. Covid-19 aşısıyla ilgili yanlış bilgiler verdikten sonra tepkiye karşı karşıya kalan Rogan, Spotify kullanıcılarını sinirlendirmişti.

  Mali tablolardaki diğer rakamlar ve duyurular şu şekilde:

  • 1. çeyrekte Spotify'da kullanıcıları hizmet dışı bırakan ve yaklaşık üç milyon kişinin tekrar giriş yapmak için yeni hesaplar oluşturmasına neden olan bir aksaklık vardı. Bu nedenle, Spotify, 1. çeyrek için gerçek aylık aktif kullanıcılarının toplamının 419 milyon olabileceğini düşünüyor.
  • Spotify için aylık ARPU -ödeme yapan kullanıcı başına ortalama geliri- yıllık yüzde 6 artarak 4,38 euroya ulaştı.
  • 2021 sonunda 3,6 milyon olan podcast sayısı şu anda 4 milyona çıkmış durumda. Şirket, podcast dinleyicilerinin tam sayısı konusunda net ifadeler vermekten kaçınıyor.
  • Spotify, Rusya'dan ayrılma ve ilk çeyrekte oturum kapatma sorunlarının etkisi hesaba katarak, aylık 428 milyon aktif kullanıcıyla 2022'nin ikinci çeyreğini tamamlamayı ve yaklaşık 14 milyon kullanıcı kazanmayı umuyor. 
  • 2022'nin ikinci çeyreğini 187 milyon premium aboneyle bitirmeyi planlıyor.

  Peki siz Spotify abone ve kullanıcı sayısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 6 Geliyor: İşte Tüm Özellikleri!

  Samsung Galaxy Z Flip 6, güçlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 120 Hz Dinamik AMOLED ekran ve gelişmiş kamera özellikleriyle tanıtıldı. Fiyat ve detaylar sızdırıldı.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  Spotify, Tartışmalara Rağmen Rekor Büyüdü! İşte Abone Sayısı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et