R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google, Mobil Aramada 5 Önemli Değişiklik Yapacak

  Google, mobil aramada beş farklı değişiklik yaparak kullanıcı deneyimini iyileştirecek. Mobil uygulamaya gelişmiş sorgu iyileştirmeleri ve aramaları kolaylaştıran çeşitli özellikler eklenecek.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  30.09.2022 07:36 2942 2 dk okuma süresi
  Google, Mobil Aramada 5 Önemli Değişiklik Yapacak
  Son Düzenleme:

  Google, mobil aramada beş önemli değişiklik yapacağını duyurdu. Search On konferansında çeşitli açıklamalar yapan şirket, mobil cihazlarda kullanıcıların arama davranışlarını değiştirmek için kullanıma sunulan özellikleri açıkladı.

  Google söz konusu güncellemeleri ilk olarak iOS uygulamasına yansıtacak. Kullanıcılar arama yapmalarını kolaylaştıracak çeşitli özellikler görecekler. Ayrıca mobil arama çubuğu daha alakalı sonuçlar için yenilenecek.

  1. Google Arama kısayolları

  Google'da arama yapabilmek için en klasik seçenek metni yazmaktır. Ancak Google kullanıcılara arama yapmaları için sesli arama dahil olmak üzere bazı özellikler sunar. En ilgi çekici olanlardan birisi ise ekran görüntüsünden arama yapabilmektir.

  Google, iOS uygulamasına getirdiği güncelleme ile arama fonksiyonlarının fark edilmesini ve kullanılmasını kolaylaştıracak. Uygulamaya eklenecek kısayollar sayesinde tüm arama özellikleri daha belirgin hale getirilecek.

  2. Arama çubuğunda sonuçlar

  Google, arama çubuğunda yaptığı düzenleme ile sonuçların bulunmasını kolaylaştıracak. Sonuçlara giden linklerin görüntülenmesini sağlayarak kullanıcıları arama oturumu boyunca yönlendirecek ve alakalı sonuçları bulmasını sağlayacak.

  Arama çubuğuna metni yazmaya başladığınızda siz daha sonuçları bulmadan önce Google sonuçları sunmaya başlayacak. Örneğin, bir konum aradığınızda en alakalı sonuç belirgin şekilde gösterilecek. Bu özellik gelecek aylarda kullanılabilir olacak.

  3. Gelişmiş sorgu iyileştirmeleri

  Google gelişmiş sorgu iyileştirmeleri gerçekleştirerek kullanıcıların en alakalı sonuçlara ulaşabilmesini kolaylaştıracak. Mobil arama çubuğuna bir sorgu yazdıktan sonra Google size anlamlı olan bazı fikirler sunmaya başlayacak.

  Sorgunuz ne olursa olsun Google tarafından bir öneriyle karşılaşacaksınız. Önerileri masaüstü cihazlardaki otomatik tamamlama özelliğiyle kıyaslayabilirsiniz. Bir arama yaptığınızda onu tamamlayan en alakalı kelimeler size sunulacak.

  4. Google Web Hikayeleri

  Google, Web Hikayeleri (Web Stories) adını verdiği özelliğini mobil aramaya çok daha derin bir biçimde entegre edecek. Bu sayede arama sonuçları daha görsel hale getirilmiş olacak. Böylece en alakalı ve en yararlı bilgiler kullanıcılara ulaştırılacak.

  Kullanıcı bir arama yaptığında aramasıyla ilgili en önemli hususlara yönelik ipuçları görecek. Örneğin, bir şehri arattığınızda orada hazırlanmış kısa videolarla ve oraya özgü yapılacaklar listeleriyle karşılaşarak seyahatinizi planlayabileceksiniz.

  5. Metin, görüntü ve video birleştirmeleri

  Google, mobil arama sonuçları sayfasını sonsuz bir keşif platformuna dönüştürecek. Google tüm sonuçları tek bir sayfaya toplayacağından arama yapan kullanıcı Web, Görseller ve Video sekmeleri arasında geçiş yapmak zorunda kalmayacak.

  Google bu hamlesiyle sonuçları çok daha ilgili çekici bir şekilde sunacak. Kullanıcı bir konu hakkında arama yaptığında daha fazlasına göz atmak için istekli olacak. Sonuçlar birbirinden farklı kaynaklardan derlenecekler.

  Google mobil arama sonuçlarında yapacağı bu değişikliklerle kullanıcıların mobil arama davranışlarını değiştirmeye çalışacak. Şirketin en önemli hedefi kullanıcılara yaptıkları aramalarla alakalı sonuçlar bulma konusunda yardım etmek olacak.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Pay Mobil Uygulamasının Yolculuğu Sona Eriyor!

  Google Pay yerini Google Wallet'a bırakıyor. ABD'de 4 Haziran 2024'te bu önemli değişim gerçekleşecek.

  Oyun Dünyasında Yeni Fenomen Palworld: İlk Ayında 25 Milyon Oyuncuyu Geçti!

  Palworld, ilk ayında 25 milyon oyuncuya ulaşarak oyun dünyasında fırtına gibi esiyor. Steam ve Xbox'ta rekorlar kıran bu fenomeni keşfedebilirsiniz.

  Android 15 Geliyor: İlk Geliştirici Ön İzlemesi Yayınlandı!

  Android 15, reklam kontrolü, kısmi ekran kaydı ve geliştirilmiş kamera optimizasyonuyla kullanıcı deneyimini yeniden şekillendiriyor.

  Google, Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini 1.5'i Resmen Tanıttı: Sınır Tanımayan İşlem Kapasitesine Sahip!

  Google yeni yapay zeka modeli Gemini 1.5'i tanıttı. Gemini 1.5 modeli, büyük verileri işleyebilme kapasitesiyle yapay zeka alanında yeni bir çağ başlatıyor.

  Google, Mobil Aramada 5 Önemli Değişiklik Yapacak

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et