R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Steam Üzerinden Alınan Oyunlar Nasıl İade Edilir? Steam İade Şartları Nelerdir?

  Steam platform üzerinden satın alınan oyunlarda oyunculara iade etme hakkı sunulmaktadır. Beğenilmeyen veya yanlışlıkla satın alınan oyunların iadelerinin yapılabilmesi için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar sağlandığı takdirde, Steam üzerinden oyun iadelerinin yapılması mümkündür.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  23.09.2022 14:23 1990 7 dk okuma süresi
  Steam Üzerinden Alınan Oyunlar Nasıl İade Edilir? Steam İade Şartları Nelerdir?
  Son Düzenleme:

  Steam, dijital bir oyun dağıtım platformu olarak dünya üzerindeki oyunculara hizmet etmektedir. Her gün on binlerce oyuncu bu platform üzerinden satın aldıkları oyunları oynamaktadırlar. Oyuncular bazen yanlışlıkla satın alma işlemleri gerçekleştirmektedirler. Bazen de satın alınan oyun kısa süre oynadıktan sonra beğenilmediği için iade edilmek istenir. Steam platformu üzerinden satılan oyunlarda, oyuncuların iade hakları bulunmaktadır. İade kapsamı  dışında kalan durumlar hariç, oyunculara para iadeleri yapılmaktadır. Satın alınan oyunların iade edilebilmesi için gereken şartlar ise aşağıda yer almaktadır. 

  Steam oyun iade şartları

  Steam platformu üzerinden satın alınan oyunların beğenilmemesi durumunda iade talepleri oluşmaktadır. Aynı zamanda oyuncular bazen bir oyunu yanlışlıkla satın alabiliyorlar. Yanlışlıkla satın alma durumlarında da yine oyuncuların iade etme hakları bulunmaktadır. Oyuncular kendi aralarında birbirlerine hediye olarak da oyun almaktadırlar. Bazı durumlarda ise bir başkası tarafından alınan oyunların iade talepleri oluşmaktadır. Farklı sebeplerle de olsa, Steam platformu iade hakkını oyunculara verir. Bunun için help.steampowered.com bağlantısına tıklanarak Steam Destek’e gidilmesi gerekir. Bağlantıya tıklandığında karşılaşılacak ekran aşağıdaki görselde yer almaktadır:

  İade süresinin dolması, oyun iadelerinin gerçekleşmemesine neden olmaktadır. İade süresi dolmadığı takdirde, Steam platformu oyuncuların iade taleplerini olumlu değerlendirir. İade talepleri onaylanan oyunculara, kısa süre içerisinde para iadesi sağlanır. Oyunu ilk satın alan kişinin ilgili hesabına tutar olduğu gibi iade edilir. 

  Oynanma süresi ve satın alınılan tarih

  Satın alınan oyunun toplam oynanma süresi iade sürecini etkiler. Ayrıca, oyunun ne zaman satın alındığı da iade sonucunda belirleyicidir. Toplam oynanma süreleri 2 saatten az olan oyunların iadeleri olumlu sonuçlanır. Bunun yanında 2 hafta içinde satın alınan oyunlar da yine iadeye uygundur. Diğer koşullar da sağlandığı takdirde, oyuncuların hesaplarına oyun iadeleri yapılır.

  Steam üzerinden oyun satın alma yapılmışsa, iade talepleri incelenir. Koşullar uygun olduğu takdirde ise oyunculara iadeler yapılır. Fakat Steam üzerinden oyun kodlarını aktifleştirerek de oyun oynamak mümkün. Bu şekilde oyun kodlarının aktifleştirilmesi yoluyla platforma eklenen oyunların iade talepleri değerlendirilmez. Bu talepler, diğer koşullara uyuyor mu diye kontrol dahi edilmez. Üçüncü parti üzerinden satın alınan oyunların iadeleri Steam tarafından yapılamaz. 

  Steam iade talepleri ne zaman olumlu değerlendirilir?

  Oyun iadelerinin olumlu olarak değerlendirilebilmesi için gereken birtakım koşullar bulunmaktadır. İadelerin olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesine yol açan durumlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

  İade Taleplerinin Olumlu Değerlendirildiği Durumlarİade Taleplerinin Olumsuz Değerlendirildiği Durumlar
  Oyunun satın almanın üzerinden 2 haftadan az süre geçmiş olmasıOyunun satın almanın üzerinden 2 haftadan daha fazla süre geçmiş olması
  Oyunun 2 saatten az oynanmış olmasıOyunun 2 saatten daha uzun sürelerde oynanmış olması
  DLC satın alma işlemlerinin üzerinden 2 hafta geçmemiş olmasıDLC satın alma işlemlerinin 2 haftadan uzun süre önce gerçekleşmiş olması 
  Valve Anti-Hile Sistemi yasağının alınmamış olması VAC yasağının alınmış olması
  Oyunun Steam platformu üzerinden satın alınmış olmasıOyunun kodlar ile aktifleştirilerek Steam’e eklenmiş olması
  Oyun iade taleplerinin uygun bir şekilde oluşturulmasıOyun iade sürecinin suistimal edilmesi

  Steam oyun iadeleri için izlenmesi gereken adımlar

  Steam üzerinden oyun iade etmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar aşağıda sıralı bir şekilde verilmiştir:

  • help.steampowered.com bağlantısı ile Steam Destek sayfasına gidilmesi gerekir.
  • Kullanıcı adı ve şifre ile hesaba giriş yapılır.
  • Satın alımlar kısmına tıklanır.
  • Buradan, iadesi yapılmak istenen oyunların satın alma işleminin bulunması gerekmektedir. Bu satın alma işlemi bulunduktan sonra, üzerine tıklanır.
  • Oyunun iade edilmesinin nedeninin açılan ekrandan seçilmesi gerekir.
  • Seçim yapıldıktan sonra, iade talebinde bulunmak istiyorum butonu ile ilerlenir.
  • Talep formunda yer alan kutucuğa eklenmek istenen bir şey varsa eklenir.
  • İadenin Steam Cüzdan’a mı yoksa banka hesabına mı yapılacağına karar verilir.
  • Talebi gönder butonuna basıldığı takdirde, Valve tarafından bir onay e-postası alınır.

  Böylece Steam platformu üzerinden oyun iadesi talebi oluşturulmuş olur. İadenin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması durumunda oyuncular bilgilendirilir. İade olumlu olduğu takdirde, iade talebi oluşturulurken belirlenen hesaba tutar yatırılır. 

  Steam ön sipariş iade süreci nasıl işler?

  Steam, satışı henüz başlamayan oyunlar için oyunculara bir ön sipariş imkanı sunar. Bazı yapımlarda geçerli olan bu ön siparişlerde de iade imkanı vardır. Ön siparişlerin iadeleri, oyun henüz satışa sunulmamış ise kolayca yapılmaktadır. Oyunun çıkış tarihinden 2 hafta geçtikten sonra ise ön sipariş iadeleri yapılamamaktadır.

  Ön siparişi verilen oyunun çıkış tarihinden itibaren 2 hafta içerisinde iade taleplerinin oluşturulması gerekir. Ön sipariş ile satın alınan oyunlar, çıkış tarihinden sonra 2 saatten fazla oynanırsa, iade yapılmaz. Bu 2 saat kuralı, ön sipariş ile satın alınan oyunlarda da geçerlidir. 2 saatten fazla oynanan oyunların iadeleri yapılmamaktadır.

  Steam hediye oyun iade süreci nasıl işler?

  Steam ile hediye edilen oyunların iadeleri de mümkündür. Bu iade hakkı da oyunculara sunulan haklar arasında yer alır. Bir başkasından gelen hediye oyunların iade talebinde bulunulması mümkündür. Bunun için izlenmesi gereken adımlar aşağıda yer almaktadır:

  • help.steampowered.com bağlantısına tıklanarak Steam Destek sayfasının açılması gerekir.
  • Steam kullanıcı adı ve şifresi ile hesaba giriş yapılır.
  • Açılan ekranda Oyunlar, Yazılım vs. seçeneğine tıklanır.
  • Açılan ekranda hediye edilen oyun listeden seçilir.
  • Oyun seçimi yapıldıktan sonra hediye oyun iade sebebi Steam ekibine belirtilir.
  • İade talebinde bulunmak istiyorum seçeneği seçilerek ilerlenir. 
  • “Bu hediyenin asıl alıcısının iade talebinde bulunmasına izin ver” kutucuğu işaretlenir.

  Bu şekilde hediye oyun iade talebi oluşturulmuş olur. İade talebinin olumlu değerlendirilmesi sonucunda ise, oyun tutarı hediyeyi alan kişinin hesabına aktarılır. 

  Steam iade süreleri ne kadardır?

  Steam üzerinden gerçekleştirilen iadeler, değerlendirilmek üzere Steam ekibine aktarılır. Değerlendirmeler sonucunda tüm iade koşulları sağlanıyor ise, iadeler olumlu sonuçlanır. İadelerin olumlu değerlendirilmesinden sonra ise, oyunların satın alındığı hesaplara ilgili tutarlar aktarılır. İade tutarları, iade talepleri oluşturulurken belirtilen banka hesabına yatırılır. İade talebi oluşturulurken Steam Cüzdan’a tutarın yatırılması tercih edilmişse, tutar cüzdana yatar. 

  İadeler olumlu değerlendirildikten sonra, iade talebi oluşturan kişinin mail adresine bir e-posta gelir. Bu e-posta ile iadenin onaylandığı bildirilir. Bu süre ise ödeme yönteminden bağımsız olarak en fazla 7 iş günü sürer. 7 iş günü içerisinde iade değerlendirmeleri yapılır ve sonuca göre ilgili tutar hesaplara aktarılır. 

  PayPal gibi uluslararası bir ödeme yöntemi kullanılmış ise, iade süreci uzayabilir. Bu gibi durumlarda iade sürelerinin 7 iş gününden fazla sürmesi olağandır. Bunun dışındaki durumlarda ise iadelerin 7 iş gününden uzun sürmemesi gerekir. 7. günün sonunda iade tutarı hesaplara yansımadıysa, ilgili banka ile iletişime geçilmesinde fayda vardır. 

  Steam iade iptal işlemleri

  Steam ile satın alınan bir oyun için iade talebinden vazgeçildiğinde, iade işleminin iptal edilmesi gerekir. Bu iade iptal işlemi oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Yapılması gereken sadece Steam Destek’e gidip, iadesi iptal edilmek istenen oyunun seçilmesidir. Buradan iade talebini iptal et bağlantısına tıklanması gerekir. İade taleplerinin iptal edilmesi için izlenmesi gereken adımlar sırasıyla aşağıda verilmiştir:

  • Steam destek sayfasına gidilmesi gerekir.
  • Burada aşağıda yer alan Steam yardım taleplerimi göster seçeneğine tıklanır.
  • İade talebi oluşturulan oyun ya da oyunların listesi ekranda belirir. Bu ekrandan ilgili oyun seçilir.
  • İade talebini iptal et bağlantısına tıklanır ve işlem tamamlanır.

  Bu adımlar izlendiği takdirde, ekstra bir işlem yapılmasına gerek kalmaksızın iadeler iptal edilir. Böylece satın alınan tekrardan oyun oynanmaya devam edebilecek hale gelir. Steam oyun iade iptallerinde, oyunculardan herhangi bir sebep istemez. 

  Steam iade süreçlerine dair sıkça sorulan sorular

  Steam iade işlemlerinde oyuncular tarafından aratılan bazı genel sorular bulunmaktadır. Bu sorular ve cevapları aşağıda yer almaktadır. 

  Steam 2 saatten fazla oynanan oyunları iade etmeye izin verir mi?

  Steam üzerinden iade edilmek istenen oyunların, 2 saatten az oynanmış olmaları gerekir. 2 saatten fazla oynanan oyunların iade talepleri olumsuz olarak değerlendirilir. Yani 2 saati aşan toplam oynanma sürelerinde Steam, iadelere izin vermez. 

  DLC’lerde (indirilebilir içeriklerde) iade süreçleri nasıl işler?

  DLC’ler satın alındıktan sonra, 14 gün içerisinde iade edilebilirler. 14 günü aşan sürelerde ise iadeleri mümkün değildir. Bunun yanında, iadelerin olumlu değerlendirilebilmesi için DLC’lerin de 2 saatten az oynanmış olmaları gerekir. Bu koşullar yerine getirildiği takdirde, Steam DLC iadelerini olumlu bir şekilde değerlendirir. 

  Steam’de oyun içi satın alma iade süreçleri nasıl işler?

  Valve yapımı oyunlarda, oyun içi satın alma işlemi üzerinden 48 saat geçmemiş ise iadeler mümkündür. Aynı zamanda oyun içindeki eşya kullanılmamış ya da değiştirilmemiş olmalıdır. Bu eşyalar farklı yerlere transfer de edilmemiş olmalıdırlar. Bu koşullar sağlanıyorsa, Steam iade taleplerini olumlu olarak değerlendirir. Sonrasında ise ilgili tutar hesaplara aktarılır. 

  Steam’de iade işlemlerinden sonra para nereye yatar?

  İade talepleri olumlu değerlendirildiği takdirde, tutarlar ilgili hesaplara aktarılır. İade talebi esnasında, tutarın nereye yatırılmak istendiği ise kullanıcılara sorulur. Steam, iade tutarının yatırılması için kullanıcılara iki seçenek sunar. Bu seçeneklerden biri, sistemde kayıtlı olan banka hesaplarına tutarların aktarılmasıdır. İkinci seçenek ise, iade tutarının Steam Cüzdan’a yatırılmasıdır. 


  Banka hesaplarına yatırılan iade tutarlarının hesaplara ulaşması, 7 iş gününü bulabilir. Bu para aktarımlarında araya bankalar girdiği için süre daha uzundur. Steam Cüzdan’a yatırılan iade tutarları ise, iade onaylandıktan sonra direkt olarak hesaba yatar. Bu iade tutarı, 24 saat içerisinde oyuncuların kullanımına açılır. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TRT 1 Frekans Ayarı Nasıl Yapılır? EURO 2024 Maçlarını Şifresiz İzlemenin Yolu!

  EURO 2024 heyecanını TRT 1'den takip etmek isteyenler, maçları kesintisiz ve şifresiz izlemek için frekans ayarlarını güncellemeli. Peki, TRT 1 frekans ayarı nasıl yapılır? İşte adım adım anlatım...

  Epic Games, Müjdeyi Verdi: Bu Haftaki Ücretsiz Oyunlar Açıklandı!

  Epic Games, bu hafta The Falconeer'ı ücretsiz sunuyor. Oyunu 4-11 Temmuz arasında indirip kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

  Digitürk'te TRT 1 Neden Yok? TRT 1 Kaçıncı Kanalda? Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

  TRT 1'in yayın akışını kaçırmak istemeyenler, "Digitürk'te TRT 1 neden yok?" sorusunun cevabını ve güncel frekans bilgilerini merak ediyor. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın heyecan dolu maçları TRT 1'de! İşte tüm detaylar...

  EURO 2024 Son 16 Turu: Türkiye-Avusturya Karşılaşması Tek Maç Üzerinden Oynanacak

  2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2024) son 16 turunda Türkiye, Avusturya ile kritik bir mücadeleye çıkıyor. 2 Temmuz 2024 tarihinde TSİ 22.00'de Leipzig'de oynanacak bu karşılaşma, tek maç üzerinden belirlenecek ve kazanan takım çeyrek finale yüks

  Steam Üzerinden Alınan Oyunlar Nasıl İade Edilir? Steam İade Şartları Nelerdir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et