R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla, Gigafactory’de 1 Milyon Üretim Sınırını Geçti!

  Tesla’nın Çin’in Şanghay şehrinde kurduğu Gigafactory, önemli bir eşiği daha geçti. Şirketin “Şanghay Gigafactory” tesislerinde 1 milyon üretim sınırı geçildiği açıklandı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 18.08.2022 13:05 1273 2 dk okuma süresi
  Tesla, Gigafactory’de 1 Milyon Üretim Sınırını Geçti!
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobil teknolojisinin lider markası Tesla, bu alanda önemli yeniliklere imza attı. İlk modeli “Tesla Roadster” ile 2009 yılında piyasaya çıkmıştı. 2012’de ise “Model S” ile önemli bir gelişme kaydetmişti. Bugün dünyanın en değerli şirketleri arasında yer almaktadır. Şirket bu başarısını “Gigafactory” olarak isimlendirdiği üretim tesisleriyle sağladı.

  Şanghay Gigafactory’de 1 Milyon Üretim

  Elektrikli otomobil teknolojisinde lider Tesla, dünyanın farklı ülkelerinde üretim gerçekleştirmektedir. Tesla’nın tüm otomobil modelleri dünya genelinde kurulan “Gigafactory” isimli tesislerde üretilmeye devam ediyor. Bu kapsamda şirketin Çin’in en önemli kentlerinden Şanghay’da kurduğu “Gigafactory” tesisinde önemli eşiği geçti. Şirket dünyadaki en önemli üretim merkezlerinden Şanghay Gigafactory’de 1.000.000 üretim gerçekleştirdi.

  Tesla’nın bu tesisindeki üretim başarısı ayrı bir önem taşımaktadır. Şirketin son dönemde karşı karşıya kaldığı sorunlar, karşısında yakalanan başarı dikkat çekiyor. Tesisteki üretim 2019’un Aralık ayında üretimin başlamıştı. Bu süreçte Şanghay Gigafactory, 3 yılda 1 milyon üretim sınırı geçmeyi başardı.

  Gigafactory Şanghay tesisleri, sadece 2 yılda en büyük elektrikli araç fabrikası haline gelmişti.

  Şirket geçen yıl tesiste yıllık 800.000’i aşkın araç üretmişti. Şirket, Ağustos ayına girerken 3.000.000 otomobil üretimi sınırının geçildiğini açıklamıştı. Ayrıca kısa bir süre öncede “Tesla Fremont Gigafactory” tesisinde 2 Milyon üretim açıklanmıştı. Şirketin ana hedeflerinin arasında üretim hızının daha da artması bulunuyor. 2022’nin sonuna kadar Çin’deki önemli üretim tesisinde yıllık 1 Milyon üretim hızı hedefini yakalayacak.

  Tesla Model 3 ve Model Y Üretiliyor

  Tesla Şanghay

  Tesla, Çin’deki fabrikasında mevcut planları gereğince sadece “Model 3” ve “Model Y” modelleri için üretim yapıyor. Şirketin, 2023’ten itibaren daha fazla modelin üretimini bu tesiste yapmayı hedeflediği açıklandı.

  Şirketin ana hedefinin 2030’lu yıllarda toplam üretim sayısının 20.000.000 olduğu açıklandı. Şirket bu konuda Şanghay Gigafactory’in yanı sıra “Teksas Gigafactory” ve “Berlin Gigafactory” tesislerine güveniyor.

  Tesla Model 3 ve Model Y Özellikleri

  Tesla Model 3 ve Model Y ÖzellikleriModel 3Model Y
  PilUzun mesafeUzun mesafe
  Hızlanma3,1 saniye 0-100km/saat3,5 saniye 0-100km/saat
  Menzil506.943 km (EPA tahmini)487.631 km (EPA tahmini)
  SürüşÇift Motorlu Dört Tekerlekten ÇekişÇift Motorlu Dört Tekerlekten Çekiş
  Kapasite5 Yetişkin5 Yetişkin
  Tekerlekler20"21"
  Ağırlık1.8361419 kg1.9948992 kg
  Kargo23 metreküp76 metreküp
  Görüntüler15" Orta Dokunmatik Ekran15" Orta Dokunmatik Ekran
  Süperşarj Maks/Ödeme Türü250 kW maks./Kullanım başına ödemeKullanım başına ödeme
  Yerleşik Şarj Cihazı Maksimum11,5 kW maks (48A) 
  Garanti Temel Araç4 yıl veya 81.000 km4 yıl veya 81.000 km
  Pil ve Tahrik Ünitesi8 yıl veya 200.000 km8 yıl veya 200.000 km

  Tesiste yaşanan bu üretim başarısı, özellikle Pandemi yasaklarına rağmen gerçekleşti. Bu durumda şirketin oldukça önemli bir performans başarısı yakaladığını gösterdi. Siz Tesla’nın elektrikli araçları ve dünyadaki üretim performansıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  En Hızlı Android Telefonlar Belli Oldu: İşte En Hızlı 10 Android Model!

  AnTuTu, 2022 yılı Eylül ayının en hızlı Android telefon modellerini açıkladı. Buna göre ilk sırayı Asus ROG 6 Dimensity Supreme Edition aldı.

  Tesla Üretim ve Satışta Kırdığı Rekorları Rakamlarla Açıkladı!

  Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla, 2022'de yeni rekorlar kırdı. Buna göre firma, yeni yılda dünyanın en çok otomobil satan markası olmak istiyor.

  OnePlus Nord Watch Tanıtıldı! Şarjı 10 Gün Dayanıyor!

  OnePlus Nord Watch resmi tanıtımı gerçekleştirildi. OnePlus tarafından gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinde Nord Watch özellikleri detaylı olarak belirtildi. Ayrıca OnePlus Nord Watch fiyatı da belli oldu!

  Türk Telekom'dan Hediye: Polygon İş Birliğiyle Üretilen 1000 NFT Playstore’da Sahiplerini Bekliyor

  Türk Telekom, NFT fanlarını oldukça sevindirdi. Buna göre Türk Telekom, Play Store'dan AAA (Triple-A) oyununu satın alanlara NFT dağıtacak.

  Tesla, Gigafactory’de 1 Milyon Üretim Sınırını Geçti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et