R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla FSD Beta 11.3 Sürümünü Yayınladı!

  Elektrikli otomobil devi Tesla, 2023’e hızlı giriş yaptı. Şirket, otomobil modelleri için yeni yükseltmeleri yayınlamaya başladı. Elektrikli otomobil devi Tesla, son günlerde araçları için yeni yükseltmeler yayınlıyor. Bunlara bir yenisi de “FSD Beta 11.3” sürümüyle eklendi.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  21.02.2023 17:24 2005 3 dk okuma süresi
  Tesla FSD Beta 11.3 Sürümünü Yayınladı!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en popüler elektrikli otomobil markalarından “Tesla”, 2023’te yepyeni geliştirmelerle dikkat çekiyor. Özellikle “elektrikli motor” ve “otonom sürüş” teknolojileri alanında yeni güncellemeler yayınlıyor. 

  Uluslararası elektrikli otomobil pazarının hakimlerinden “Tesla”, modellerindeki performans artışlarına ağırlık verdi. Şirket, özellikle “AutoPilot” isimli “yarı otonom sürücü asistanı” ile sürüş deneyimini yeni bir seviyeye taşımıştı. Tesla’nın mevcut çalışmaları doğrultusundaki ana hedefi “tam otonom sürüş sistemi(FSD)” olduğu biliniyor. FSD, yani “Full Self-Driving” teknolojisini de kullanıcılara sundu.

  Tesla’dan FSD İçin Yeni Güncelleme

  Tesla FSD Beta 11.3

  Tesla, “FSD” ile birlikte “tam otonom sürüş sistemi” teknolojisini kullanıma sunmuştu. Ancak piyasadan gelen geri bildirimler olumsuz olmuştu. Tesla’nın FSD’sini deneyim eden araç sürücülerinden sistemin henüz tam kapasiteli olmadığı yönünde eleştiriler gelmişti. Şirket ise “tam otonom sürüş sistemi” teknolojisinin geliştirilmesine devam ettiğini belirtiyordu.

  Bu doğrultuda da Tesla tarafından yeni bir “FSD sürümü” yayınlandı. Şirket tarafından yapılan açıklamada “FSD Beta 11.3” sürümünün araç sürücülerinin kullanımına sunulduğu belirtildi.

  Tesla FSD Beta 11.3 Sürümüyle Gelen Yenilikler

  Tesla FSD Beta 11.3

  Tesla tarafından kullanıma sunulan tam otonom sürüş sisteminin şu an halen “Beta” sürecinde olduğu belirtildi. Bu doğrultuda da sürüş sistemine sürekli yeni güncellemeler yayınlanıyor. Bu sayede de sistemin yeni özellikler edinmesi ve araç sürücülerinin sürüş deneyiminin iyileştirilmesi sağlanıyor. Ayrıca Beta sürecindeki kullanımından gelen geri bildirimlerle “eksik” ve “hatalar” tespit ediliyor. Buna göre de FSD sürümlerinin geliştirmeleri şekillendiriliyor.

  Kısa süre önce “CNN Business” şirketinin ulaşım editörü “Micheal Ballaban” tarafından video paylaşılmıştı. Paylaşılan videolarda Tesla’nın FSD sürüm test görüntüleri yer alıyordu. Görüntülerden elde edilen verilere göre Tesla’nın FSD sürümü henüz “kararlı” seviyeye ulaşamadı.

  Alınan geri bildirimler üzerinden Tesla cephesinde “tam otonom sürüş sistemi” iyileştirmelerinin yapıldığı belirtildi. Bu çerçevede de şirket “FSD Beta 11.3” sürümünü yayınladı. Tesla’nın yayınladığı en son sürümle birlikte daha önce tespit edilmiş “ciddi hatalar” önemli oranda çözüme kavuşturuldu.

  Tam otonom sürüş sistemlerinde sadece Tesla’nın değil, diğer otomobil devlerinin de “kararlı” seviyeye ulaşamadığı biliniyor. Bu nedenle de tam otonom sürüş sistemine sahip otomobillerde oldukça “garip” hatalarla karşılaşılabiliyor.

  FSD’nin yeni sürümüyle birlikte sistemin “otoyolda” etkin hale getirilmesi sağlandı. Ayrıca sürüm güncellemesiyle birlikte araçlarda “sesli sürücü notu” özelliği de geldi. Bu özellik sayesinde Tesla sürücüleri, şirkete “anonim” olarak “sesli mesaj” gönderebilecek. Bu sayede de Tesla’nın sistemin geliştirilmesinde destek olmaları mümkün olacak.

  Gecikmeler Minimal Seviyeye İndirildi

  Tesla FSD Beta 11.3

  Tesla, FSD Beta 11.3 sürümü sayesinde tam otonom sistemin yaşadığı gecikmeleri minimal seviyeye indirdi. Özellikle “direksiyon”, “frenleme” ve “hızlanma” konusunda yaşanan gecikmelerde oldukça bir düşüş sağlandığı belirtildi.

  Dolayısıyla Tesla tam otonom sürüş sisteminde artık “tepki süreleri” çok daha minimal hale geldi. Ara sürücüleri de bu gelişmeler ışığında çok daha seri ve çok daha etkili tam otonom sürüş sistemi deneyimi elde edebiliyor.

  Güncel Tesla Otomobil Fiyatları

  ModelFiyat
  Model S94.990 Dolar
  Model S Plaid114.990 Dolar
  Model X109.990 Dolar
  Model X Plaid119.990 Dolar
  Model Y Long Range54.990 Dolar
  Model Y Performance58.990 Dolar
  Tesla Model 343.990 Dolar
  Tesla Model 3 Performance53.990 Dolar

  Tam otonom sürüş sistemi teknolojisinin geldiği nokta ve geleceği ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Sizce Tesla otomobilleri bu teknolojide ne kadar başarılı? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  Otonom, tam karşılığı bulunmamakla birlikte kendi kendine hareket etme/yönetme kabiliyetine sahip olma anlamına gelir. Otomobil teknolojisi alanında otonom, bir aracın kendi kendine sürüş gerçekleştirmesi anlamında kullanılır.

  Tesla AutoPilot, Tesla tarafından geliştirilen “otonom sürücü yardım sistemi” teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde Tesla otomobilleri, çevresini takip edebiliyor ve “sınırlı” seviyede kendi kendine aracın sürüşünü sağlıyor.

  Full Self-Driving, otomobillerin belirlenen noktaya kendi kendine gitmesi olarak açıklanır. Elektrikli otomobillerde bunu sağlaması için kullanılan “donanım” ve “yazılım” sisteminden meydana gelir.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi 13 Serisi için HyperOS Beta Güncellemesi Yayınlandı: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  Xiaomi, 13 serisi için HyperOS beta güncellemesini yayınladı. Güncelleme, bellek kullanımı optimizasyonları, güvenlik yamaları ve yeni widget'larla dikkat çekiyor!

  Call of Duty: Black Ops 6 Açık Beta Tarihleri Belli Oldu!

  Call of Duty: Black Ops 6'nın beta tarihleri açıklandı. İşte tüm platformlarda aynı anda erişime açılacak bu heyecan verici beta süreci hakkında detaylar!

  Huawei HarmonyOS NEXT İçin İkinci Beta Süreci Başlıyor: Android ile Bağ Kesiliyor!

  Huawei, ABD ambargosu sonrası geliştirdiği HarmonyOS NEXT'in ikinci beta sürecini başlattı. Yeni sistem, Google ile bağlantıyı kesip bağımsız yapıya geçiyor.

  Android 15 Beta 2 Yayınlandı: Yenilikler Neler?

  Google, I/O 2024 geliştirici konferansının ikinci gününde Pixel cihazlar için Android 15 Beta 2 sürümünü duyurdu. Yeni sürüm, birçok yenilik ve iyileştirme getirirken, Android 15 Beta sürümü, diğer markaların cihazlarında da kullanılabilir olacak.

  Tesla FSD Beta 11.3 Sürümünü Yayınladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et