R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Çin’de “Uçan Arabalar” test edilmeye başlandı! Maglev teknolojisi ile artık uçan araçlar trafikte yer alabilecek mi?

  Çin’de yer alan Jiangsu bölgesindeki bir otoyola, uçan arabaların test edilebilmesi için bir parkur kuruldu. Arabaların Maglev treni gibi bir manyetik alanda havada süzülerek hareket edebilmelerinin testleri yapıldı. Bu çalışmalar ile düşük sürtünme sayesinde normalin üzerinde hızlara çıkılması hedefleniyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  18.09.2022 22:23 2255 4 dk okuma süresi
  Çin’de “Uçan Arabalar” test edilmeye başlandı! Maglev teknolojisi ile artık uçan araçlar trafikte yer alabilecek mi?
  Son Düzenleme:

  Manyetik levitasyon teknolojisi sayesinde havada ilerleyen Maglev trenleri, adını herkese duyurmayı başarmıştı. Kullandığı Maglev teknolojisinden adını alan bu trenlerden esinlenerek, uçan araba çalışmalarına başlandı. Yine Maglev teknolojisinden yararlanılarak, Çin’de uçan arabaların test edilmesi gerçekleşti. Teste tabi tutulan arabalar, test parkurunda yere temas etmeden hareket ettiler. Yol ile herhangi bir temasları olmadan havada ilerlemeyi başaran arabalar, merak konusu oldu. İleride trafikte uçan arabaların görülüp görülemeyeceğine dair sorular sorulmaya başlandı.

  Manyetik levitasyon teknolojisi, ağırlığı olan bir cismin havada asılı kalmasını sağlamaktadır. Levitasyon kısaca, herhangi bir ağırlığa sahip cisimlerin yer ile temas etmeden hareket etmesi olarak tanımlanabilir. Bu cisimlerin, altlarında herhangi bir mekanik destek olmaksızın havada asılı kalmaları mümkündür. Levitasyon teknolojisi ile cisimlerin havada kalabilmesi için yerçekimine zıt yönde bir kuvvet uygulanır. Bu kuvvetlerin en çok kullanılanları arasında manyetik levitasyon bulunur. Manyetik levitasyon ile faaliyet gösteren en popüler araç ise Maglev trenleridir. Maglev trenleri, havada hareket ettikleri için çok düşük bir sürtünme sahiptirler. Düşük sürtünme sayesinde saatte 600 kilometre hıza çıkabilmektedirler. 

  Çin'de otomobiller üzerinde test edilen Maglev teknolojisi, arabaların da yüksek hızla hareket etmesine olanak sağlayacak. Jiangsu bölgesinde bir otoyolda 7.9 kilometrelik bir kısımda testler gerçekleştirildi. Yolun 7.9 kilometrelik bölümüne elektromıknatıslara sahip iletken bir yay sistemi döşendi. Testlerde kullanılan 8 aracın alt kısımlarına da yine güçlü mıknatıslar yerleştirildi. Bu 8 otomobilin 5 tanesinin yeni enerjili olduğu bilgisi de verildi. Yapılan testlerde yerden 35 mm yükseklikte yer alacak şekilde araçlar havalandı.  Testlerde ulaşılan maksimum hız ise 230 kilometre/saat oldu.  

  Gerçekleştirilen ilk testlerde birtakım stabilite sorunları ortaya çıktı fakat testler devam edecek.  Gerçekleştirilecek testler sonucunda ise bir başarıya ulaşırsa uçan arabalar piyasaya sürülebilir.  Testlerin başarılı olması ile yakıt ve enerji tüketimi büyük oranda azalacak. Aynı zamanda gelecekteki araçların sürüş mesafelerinde ciddi oranda artması beklenmekte. Testlerin başarılı olması halinde araçların hızlarının da normal hızlara göre iki üç kat artması bekleniyor. 

  Geçmişten bugüne uçan araba girişimleri

  1800'lü yıllardan beri uçan arabalara dair farklı denemeler gerçekleştirilmiştir. 2022 senesine kadar başarılı olan bir deneme henüz görülmemiştir. Bu sene Çin’de gerçekleştirilen denemelerin tarihteki ilk başarılı denemeler olduğu söylenebilir. Çin'deki uçan araba testlerinin sonuçlarının da kesin bir başarıya ulaşıp ulaşamayacağı henüz belli değildir. Aşağıdaki tabloda tarihteki uçan araba denemeleri ve gerçekleştirildikleri seneler yer almaktadır:

  Henson Aerial Steam Carriage (1841)1841 senesinde William Samuel Henson ve John Stringfellow bir uçan araba patenti aldılar. Ancak sonrasında 150 feet’lik teorik kanat açıklığını gerçek hayata başarılı bir şekilde geçiremediler. Tek kanatlı 150 feet’lik kanat açıklığına sahip çalışan bir model üretilemedi.
  Curtiss Autoplane (1917)Glenn Curtiss’e ait olan uçak 1917 senesinde Pan_Amerikan Havacılık Fuarı’nda görücülerinin karşısına çıkarıldı. Alüminyum bir gövdeye sahip olan araç, plastik pencereler ile tasarlandı. Yolcular için bir ısıtıcı da araç içerisinde yer alıyordu. Birinci Dünya Savaşı sebebi ile bu pencereli uçağın uçurulması gerçekleştirilemedi.
  Pitcairn PCA-2 (1923)Amerika Birleşik Devletleri tarafından sertifika alan ilk döner kanatlı uçak Pitcairn PCA-2 oldu. Deneme uçuşları gerçekleştirilen bu uçak, Herbert Hover’ın başkanlık yaptığı dönemlerde Beyaz Saray çimenlerine iniş yaptı.
  AH Russell'ın Nutley Buluşu (1924)1924 senesinde kanatlara sahip bir otomobil ve radyatör ızgarasından çıkan bir pervane ile uçan araba girişimleri yeni bir boyut kazandı. Bu araç ise New York Times meydanından geçirilerek test edildi. 
  Waterman Aerobil (1937)1937 senesinde Waterman tarafından yapılan bu uçan araba, 6 silindirli Studebaker model bir otomobilden modifiye edildi. 
  Airphibian Fly Car (1948)1948 senesinde üretilen bu araç, bir arabanın uçağa dönüştürülmesi ile üretildi. Arabanın gövdesi aracın gövdesi olarak kullanıldı ve pervane buruna tutturuldu.
  Ford Levacar (1959)Tek koltuğa sahip konsept otomobil tekerlekleri işlevsiz kılan bu araç, saatte 500 millik bir hıza ulaşmayı başardı.
  Aero-Car (1966)Aero-Car, uçan arabalarla ilgili umut veren ilk araç oldu. Prototipleri zeminde saatte 60 mil ve havada 110 mil hıza ulaşmayı başardı.
  The Flying MarutiHindistanlı mucit AK Vishwanath’ın yakın zamanda icat ettiği bir uçan araba modeli olarak tarihte yerini aldı.
  1973 AVE MizarAve Mizar’ın kendisini diğer uçan arabalardan ayıran bir özelliği vardı. Bu özellik, kalkış esnasında hem uçağa ait hem de arabaya ait motorları kullanmasıydı. Teoride, aracın güvenli iniş yapması bu özellik sayesinde olmalıydı. Fakat 1973 senesinde gerçekleştirilen bir test uçusu esnasında yaşanan kaza, AVE’nin başarıya ulaşmasının önünü kesti. 
  LibertyLiberty, 20 sene boyunca uçan arabalarla ilgili çalışmalar yürüten Hollandalı Pal-V şirketi tarafından üretildi. Uçan arabalarda ilk kez seri üretim bu model ile gerçekleşti. Avrupa’da trafiğe çıkabilmek için yasal sertifika bile almayı başaran bu araç, henüz satışa sunulmadı. 2022 senesinin sonlarına kadar test sürüşlerinin devam etmesi bekleniyor.
  The M400 Sky-carBir dikey kalkış aracı olan M400, Paul Moller tarafından icat edildi.
  AeroMobil 3.0Bu model ise, 2010 senesinde Slovak Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi tarafından verilen Slovak Ultra Hafif Uçuş Federasyonu'ndan (SFUL) sertifika almayı başarmıştır.
  CezeriTürk mühendisler tarafından tasarlanıp üretilen bu model, 10 15 sene içerisinde satışa sunulmayı hedefliyor. Milli uçan arabamız Cezeri, Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi'nde gerçekleştirilen halatsız test sürüşlerini başarı ile tamamladı. 
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  iOS 18 ile Siri Yenileniyor: İşte Gelecek Yenilikler!

  iOS 18 ile Siri, karmaşık komutları anlama yeteneği ve çeşitli uygulamalarla entegrasyon sağlayarak kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

  Android 15 ile Kablosuz Ses Kalitesi Büyük Ölçüde Artacak!

  Android 15 ile gelen Bluetooth LE Audio ve Dinamik Uzamsal Ses desteği, kablosuz ses kalitesini artırarak sinema salonu gibi bir deneyim yaşamasını sağlayacak.

  Apple, iOS 18 ile Sürpriz Yapacak: Sevilen Duvar Kağıtları Geri Geliyor!

  Apple, iOS 18 ve macOS 15 ile eski iPhone ve Mac duvar kağıtlarını geri getiriyor. Kullanıcılar, nostaljik duvar kağıtlarıyla geçmişe bir yolculuk yapacak.

  Çin’de “Uçan Arabalar” test edilmeye başlandı! Maglev teknolojisi ile artık uçan araçlar trafikte yer alabilecek mi?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et