R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple CarPlay, 2023 Yılında Birçok Yeni Özellikle Gelebilir!

  Apple CarPlay 2023 yılında ciddi yeniliklere yer verecek. Bu yeniliklerle beraber otomobiller eskisinden daha gelişmiş olacak.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  30.12.2022 19:34 1187 3 dk okuma süresi
  Apple CarPlay, 2023 Yılında Birçok Yeni Özellikle Gelebilir!
  Son Düzenleme:

  Apple, araçlar için tasarlamış olduğu CarPlay sayesinde sürücüleri memnun etmeye çalışıyor. CarPlay, bir araçta olması gereken birçok özelliği barındıran bir sistem. Bu sistemin içerisindeki fonksiyonlar sayesinde araba kullanmak daha keyifli bir hale bürünüyor.

  Yazın gerçekleşen WWDC 2022 etkinliğine pek çok firma katıldı. Bu firmalardan birisi olan Apple, CarPlay’den söz etti. 2023 yılının sonuna doğru geleceği açıklanan uygulamanın pek çok yeniliği aktarılmıştı. İşte yeni yıl ile beraber CarPlay destekli araçlarda olması beklenen bazı yenilikler.

  Apple CarPlay 2023 yılında pek çok yenilikle gelebilir

  Özelliklere geçmeden önce şunu ifade etmek gerekiyor. Bu yenilikler bazı otomobillerde deneyimlenebilecek. Yani arabanın yeni sürümü desteklemesi gerekecek. Ayrıca Apple, CarPlay desteğine sahip araçlar listesini sürekli güncelliyor.

  Devasa bir geniş ekran

  Yeni nesil uygulamada öne çıkan özelliklerden birisi çoklu ekran desteği. Artık otomobiller daha teknolojik görünecek. Bununla birlikte pek çok bilgi CarPlay’e bağlı ekranda yer alacak. Örneğin, direksiyonun arkasında geniş bir ekran bulunacak. Alt orta kısımda da fonksiyonlarla dolu bir ekran olacak. Bu ekranlarda yer alacak bazı veriler şu şekilde belirtiliyor:

  • Hız göstergesi
  • Yakıt durumu
  • Çalan müzik ve ilerleme çubuğu
  • Saat
  • Sıcaklık
  • Vites göstergesi
  • Hararet seviyesi

  Apple CarPlay 2023 yılında bu fonksiyonları sunacak ama şöyle bir durum var: Her otomobilin yapısı farklı. Bundan dolayı CarPlay ile otomobil arasında entegrasyon sağlanması gerekecek. Yani her araç farklı şekillerde bu duruma uyum sağlayacak.

  Sıcaklık panelden ayarlanacak

  Yeni nesil otomobillerle birlikte gelecek olan CarPlay, daha pek çok özelliğe kavuşacak. Bunlardan birisi de klima kontrolü. CarPlay ekranı üzerinden aracın kliması denetlenebiliyor olacak. Ayrıca sıcaklık değeri, fan hızı ve ısıtmalı koltuklar gibi özellikler de ayarlanacak.

  Ekran istenildiği gibi düzenlenecek

  Widget yani araç takımı, uygulamanın en önemli işlevleri arasında yer alacak. Yeni nesil CarPlay’in devasa geniş ekrana sahip olacağını belirtmiştik. Geniş ekranı doldurmak için pek çok araç takımı da bulunacak. Araç takımları, sürücünün isteğine göre özelleştirilebilecek.

  Apple CarPlay 2023 yılında bomba gibi gelecek. Araç takımlarında hava durumu,  takvim, saat ve araç sağlığı gibi paneller bulunacak.

  Yeni bir radyo uygulaması

  Apple CarPlay, ayrı bir radyo yazılımı ile kullanıcılarla buluşacak. Yapılan açıklamaya göre radyo uygulaması ile beraber sürücü ve yolcular müzik dinleyebilecek. Bu da daha keyifli bir yolculuğa imkan tanıyacak.

  Apple CarPlay özellikleri

  CarPlay, sunduğu pek çok özellik ile öne çıkan bir ürün. Örneğin iOS kullanıcıları, telefonlarını aracın paneline bağlayabilir. Bu şekilde iOS ile panel arasında bir bağlantı kurabilir. Kurulan bağlantı sayesinde telefondan yapılan işlemler panelden de halledilebiliyor. Örneğin birisi aradığında panelden konuşma sağlanmakta.

  Apple CarPlay 2023 yılında daha da gelişecek. Buna rağmen şu anki güncellemelerde ble pek çok özellik kullanıcıları memnun ediyor. CarPlay WhatsApp, LINE, NPR One ve YouTube Music gibi çeşitli uygulamaları destekler. Bu sayede yolculuk daha keyifli hale gelir. Ayrıca panelin haritaya bağlanma ve GPS özelliği de bulunur. Özetle bir araç için gerekli pek çok şey sağlanmış durumda.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  ABD’de TikTok’a Bir Şok Daha! Yeni TikTok Yasağı Açıklandı!

  Son dönemin en tartışmalı sosyal medya uygulamalarından TikTok, yine bir erişim yasağıyla gündeme geldi. ABD'de 15 üniversitenin TikTok kullanımını yasakladığı açıklandı. İşte detaylar!

  Forza Motorsport Oyunu için Yeni Bir Video Yayınlandı!

  Forza Motorsport oyunu için yeni bir video yayınlandı. Paylaşılan videoda oyun ile ilgili birçok detaya yer veriliyor!

  Xbox Game Pass 2023 Ocak ve Şubat Oyunları Belli Oldu!

  Ocak sonu ve Şubat başında Xbox Game Pass’te yer alacak yeni oyunlar belli oldu. Ayrıca platformdan kaldırılacak oyunlar da açıklandı!

  iOS 17 Yenilikleri Ortaya Çıkmaya Başladı!

  İddialara göre Apple, iOS 17 güncellemesinde birçok yeniliğe imza atacak. Tahminlere göre güncellemenin, 2023 Eylül'de gelmesi bekleniyor!

  Apple CarPlay, 2023 Yılında Birçok Yeni Özellikle Gelebilir!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et