R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2022 Yılında Dünyada Satılan Elektrikli Otomobil Sayısı Açıklandı!

  2022 yılını geride bıraktık. Yeni yıl ile beraber dünyada satılan elektrikli otomobil sayısı raporu da yayınlanmış oldu. İşte raporda dikkat çeken detaylar.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  18.01.2023 20:21 2035 4 dk okuma süresi
  2022 Yılında Dünyada Satılan Elektrikli Otomobil Sayısı Açıklandı!
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobiller, her yıl daha da önem kazanmaya başladı. Bu doğrultuda geçen yılki veriler de açıklanmış oldu. Ortaya çıkan raporda elektrikli otomobillerin pazar payında ciddi bir artış görülüyor. Türkiye’de de yaklaşık 2,5 kat yükselme tespit edildiği söyleniyor. Bunun yanı sıra firmalar, elektrikli otomobil üretimini arttırdığını açıklıyor.

  2022 yılı için dünyada satılan elektrikli otomobil sayısı paylaşıldı

  2022 yılı ile beraber ülkemize baktığımızda satışlarda %168 artış gözlemleniyor. Dünya pazarında ise bu artış, %68 olarak yer alıyor. Tabii şunu da belirtmekte fayda var ki Türkiye’de oransal olarak artış yaşandı. Ancak adet bazında sayıların çok yüksek olmadığını bilmek gerekiyor. Dünya geneline baktığımızda elektrikli otomobil satışı sayısının 7.8 milyon olduğu belirtildi. En çok artış Asya ve Avrupa ülkelerinde görüldü.

  Yayınlanan bir diğer bilgi ise dünya genelinde elektrikli otomobillerin yeri. Küresel pazarda elektrikli otomobillerin yeri giderek artıyor. Son raporlara göre şu anda satılan her 10 otomobilden birisi elektrikli. Yani araçların %10’unu elektrikli otomobiller oluşturuyor.

  Raporlarda dünyada satılan elektrikli otomobil sayısı hakkında dikkat çeken diğer detay markalar. Tesla, elektrikli araçlar üretmek adına kendini geliştiren bir şirket. Her ne kadar piyasada başarılı bir konumda olsa da artık bir adım geride. Çünkü BYD Auto, geçen yılın ilerleyen dönemlerinde Tesla’nın önüne geçerek liderliğe oturdu. Yani firma, en çok elektrikli otomobil satan şirket haline dönüştü.

  Bölge bölge elektrikli otomobil satışı

  Ülkeleri incelediğimizde 2022 yılında elektrikli otomobil satışlarının oranı bazı yerlerde oldukça yüksek. Bu ülkelerden birisi olan Norveç, %79’luk bir pazar payına ev sahipliği yapmakta. Hollanda’da ise %19,26’lık bir pay mevcut. İngiltere’yi incelediğimizde bu oranın %13,37 olduğu görülüyor. Fransa’nın pazar payı ise %12 olarak açıklanıyor. Yunanistan’a baktığımızdaysa %2,35’lik bir pazar payı görülmekte.

  Çin’e baktığımızda elektrikli otomobillerin pazar payı %19 olarak yer alıyor. Hibrit ile beraber bu oran %25’e ulaşıyor. Çin’in hedefinin 2023 yılı için elektrikli ve hibrit adına %33 olduğu açıklanmakta. Avrupa’da ise elektrikli araçların pazar payı %11 oldu. Hibrit otomobilleri de işin içine katarsak bu oran %20,3’e ulaşıyor.

  Dünyada satılan elektrikli otomobil sayısı hakkında ABD’den de bilgi vermek gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri, elektrikli otomobil satışlarında geri kalmış durumda. Her ne kadar Tesla’nın merkezi burada olsa da pazar payı oldukça düşük. Yapılan açıklamaya göre ülkede 2021 yılında %3,2’lik bir pazar payı yer almaktaydı. 2022 yılı ile beraber bu oran %5,8 olarak paylaşıldı.

  İnsanlar elektrikli otomobillere şüpheyle yaklaşıyor

  Elektrikli araçlar, henüz yeni yeni hayatımıza girmeye başladı. Gittikçe yaygınlaşan bu otomobiller aslına bakarsak doğa için faydalı. Çünkü içten yanmalı motorlara göre daha az zarar vermekte. Ayrıca yakıt verimliliği de yüksek. Buna rağmen bazı müşterilerin geleneklerinden vazgeçmesi zor olacak gibi durmakta.

  Bir insanın yeni bir teknolojiye alışması biraz zaman alabiliyor. Elektrikli otomobillere halen tam anlamda güvenmeyen insanlar var. Gelecekte bu algının kırılacağı ve elektrikli araçların daha çok yaygınlaşacağı düşünülüyor.

  Firmalar, maliyet sebebiyle daha az araba üretti

  Bazı otomobil devlerinden de önemli açıklamalar geldi. Bu açıklamaları yapan markalardan birisi BMW oldu. Marka, yaptığı açıklamada üretimlerin geçen yıl %5 düştüğünü belirtti. Buna rağmen elektrikli otomobil üretiminde %100’e yakın artış gözlemlendiği söylendi. 2023 yılı içerisinde de elektrikli otomobillerin satış sayısının artacağı açıklanmakta. Hatta şimdiden yoğun bir sipariş olduğu belirtiliyor.

  İnsanlar dünyada satılan elektrikli otomobil sayısı dışında firmaların açıklamalarını da beklemekte. Bir diğer açıklama yapan otomobil markası Volkswagen oldu. Alman üreticisi, 2022 yılında 8.3 milyon araç ürettiklerini paylaştı. Yani genel üretimin %7 oranında düştüğünü söyledi. Buna rağmen elektrikli otomobil üretiminin %26 oranında yükseldiği de belirtiliyor. Volkswagen, toplam üretilen elektrikli araba sayısını da vurgulamış oldu. Buna göre firma, 2022’de 572.100 adet elektrikli araca yer verdi.

  Otomobil üreticilerinin geçen yıl, bir önceki yıla göre daha az araç ürettiği tespit ediliyor. Bunun sebeplerinden birisi enerji maliyeti. Enerji maliyetinin yükselmesi sebebiyle üreticiler de ciddi oranda zorlanmaya başlıyor. Bu da üretimi düşürüyor. Bir diğer sebep çip krizi. Çip krizi etkisini yavaş yavaş yitirse de geçen yıl içerisinde de göstermiş oldu. Küresel ekonomik problemler nedeniyle de araç üretiminde düşüşler yaşandı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi’nin İlk Elektrikli SUV Aracı MX11 Görüntülendi: İşte Tasarımı!

  Xiaomi, yeni elektrikli SUV modeli MX11'in kamuflajlı görüntülerini yayınladı. 2025'te tanıtılacak olan araç, 2026'da 21 bin dolar fiyatla piyasaya sürülecek.

  Bugatti, Yeni Hibrit Süper Otomobili Tourbillon'u Tanıttı: İşte Tasarımı ve Özellikleri!

  Bugatti, 1800 beygir gücündeki yeni hibrit süper otomobili Tourbillon'u tanıttı. Bu araç, inanılmaz performans ve yenilikçi teknolojisiyle dikkat çekiyor.

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  Hidrojenle Çalışan Bisiklet Geliyor: Elektrikli Bisikletlere Yeni Bir Alternatif!

  İsviçreli HydroRide, hidrojenle çalışan yakıt hücreli bisikletiyle elektrikli bisikletlere hızlı dolum ve çevre dostu bir alternatif sunuyor.

  2022 Yılında Dünyada Satılan Elektrikli Otomobil Sayısı Açıklandı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et