R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PM (Private Message)

  PM birbirinden farklı iki terimin kısaltmasıdır. İletişim araçları kapsamında PM, private message (özel mesaj) anlamına gelir. Saatler belirtilirken ise PM, post meridiem (öğleden sonra) anlamını taşır. PM terimine bir anlam yüklemeden önce onu nerede gördüğünüz oldukça önemlidir.

  İletişim araçlarında kullanılan PM artık yerini yavaş yavaş DM terimine bırakmıştır. DM terimi direct message (doğrudan mesaj) olarak ifade edilse bile anlam olarak PM ile aynıdır. Sadece Instagram ve Twitter gibi platformlarda çok daha yaygın olarak kullanılır.

  PM ne anlama gelir?

  PM, bir mesajın kullanıcının kendisine özel olarak gönderildiğini ifade eder. Özel mesaj sadece gönderilen kişinin kendisi tarafından görülebilir. Sosyal medyada söz konusu mesajlar kişisel düzeydeki iletişimin en kısa yolu olarak ifade edilirler.

  PM yerine doğrudan mesaj anlamına gelen DM terimini görebilirsiniz. Instagram ve Twitter gibi platformlarda genelde DM terimi hakimdir. Online oyunlarda ve Facebook gibi platformlarda ise PM terimi daha baskındır. İkisinin birbirinin yerine kullanılabileceğini unutmamalısınız.

  PM yerine kullanılan DM kısaltması Twitter kaynaklıdır. İlk olarak burada kullanılmaya başlanmış ve zaman içerisinde diğer platformlarda kullanılır hale gelmiştir. DM her türlü özel mesajı kapsayan bir terimdir ve anlık iletişime izin veren hemen hemen her yerde vardır.

  Saatlerde PM ne anlama gelir?

  Dünyanın pek çok ülkesinde 24 saatlik zaman dilimi yerine 12 saatlik zaman dilimi kullanılır. 12 saatlik zaman diliminin kullanıldığı ülkelerde öğleden öncesini ve öğleden sonrasını ayırt edebilmek AM/A.M. (ante meridiem) ve PM/P.M. (post meridiem) terimleri kullanılırlar.

  Söz konusu ifadeler Latinceden gelirler. 1-12 arasında bir zaman dilimi belirlenir. Örneğin, 24 saatlik zaman diliminde saat 17:00 ise 12 saatlik zaman diliminde 5 PM olarak adlandırılır. 24 saatlik zaman dilimindeki kişiler için kafa karıştırıcı olsa bile şu yöntem işleri kolaylaştırabilir:

  • 24 saatlik zaman diliminde 00:00, 12 saatlik zaman diliminde 12:00 AM olarak adlandırılır. 00:00 ile 11:59 arasına kadar geçen süre 12:00 AM ile 11:59 AM olarak kabul edilir.
  • 24 saatlik zaman diliminde 12:00, 12 saatlik zaman diliminde 12:00 PM olarak adlandırılır. 12:00 ile 23:59 arasına kadar geçen süre 12:00 PM ile 11:59 PM olarak kabul edilir.

  İki farklı saat diliminin birbirine çevrilmesini sağlayan çok farklı araçlar mevcuttur. Google'da kısa bir arama yaparak cevap bulabilirsiniz. Örneğin, "11 pm to 24" şeklinde yapacağınız arama sonrasında 24 saatlik dilimdeki karşılığını kolayca öğrenebilirsiniz.

  PM terimi başka nerelerde kullanılır?

  PM teriminin yaygın olarak kullanıldığı anlamlar bellidir. Bazı durumlarda ise sektör bazlı olarak PM terimi farklı anlamlar taşıyabilir. Bunların neler olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaygın bir biçimde kullanıldığından zaman zaman kafa karışıklığı yaratması oldukça doğaldır.

  • PM - Perl programlama diliyle bağlantılıdır ve bir dosya uzantısı olarak ifade edilir.
  • PM - Prime Minster unvanının kısaltılmışı olarak kullanılır ve başbakan anlamına gelir.
  • PM - Project Manager unvanının kısaltılmışı olarak kullanılır ve proje yöneticisi anlamına gelir.
  • PM - Program Manager unvanının kısaltılmışıdır ve program yöneticisi anlamına gelir.
  • PM - Priority Mail ifadesinin karşılığıdır ve öncelikli posta anlamına gelir.
  • PM - Project Management ifadesinin karşılığıdır ve proje yönetimi anlamına gelir.
  • PM - Performance Monitoring ifadesinin karşılığıdır ve performans takibi anlamına gelir.
  • PM - Post Mortem ifadesini karşılar ve otopsi ile ölüm sonrası anlamlarını taşır.
  • PM - Particulate Matter ifadesini karşılar ve parçacıklı madde anlamını taşır.

  PM teriminin kullanım alanları oldukça farklı olabilir. Şirket yönetiminde, siyasette, bilgi teknolojilerinde, iletişim araçlarında, akademide ve askeri alanlarda kullanılan bir kısaltmadır. İnternet ortamında ise yaygın olarak kullanılan bir terimdir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  PM (Private Message)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et